Afrykański
Styl afrykański jest bardzo charakterystyczny ze względu na swoją kolorystykę oraz dwa rodzaje motywów dominujących. Mimo że należy go zaliczyć do grupy stylów wyraźnie inspirowanych naturą, to w Polsce będzie on wzbudzał sensację swoją odmiennością.
Geometria, ludzie i zwierzęta
Zwierzęta w stylu afrykańskim pojawiają się niezbyt często, a jeśli już, to przeważnie w stylizacjach tworzonych podobnie do sylwetek ludzi: jako uproszczone, przerysowane, czasem niemal karykaturalne. W przypadku ludzi przedstawianych głównie na rzeźbach widać wyraźne zniekształcenia twarzy czy biustów kobiet. Nie ma to jednak charakteru prześmiewczego, a wynika jedynie z maksymalnego uproszczenia wizerunku ludzkiej postaci. Motywami dekoracyjnymi na płaszczyznach są skomplikowane desenie geometryczne bazujące na bardzo prostych kształtach: kwadratach, rombach czy odcinkach i liniach łamanych.
Kolory dzikiej Afryki
Styl afrykański czerpie przede wszystkim z palety żółci i brązów w najróżniejszych odcieniach. Są to bardzo ciepłe stylizacje, których odpowiednikiem w świecie rzeczywistym są przede wszystkim słoneczne sawanny z ciemną, niemal czarną ziemią, ochrowymi lub jasnożółtymi trawami i niewielkimi wyspami akacji o brązowych piniach i zielonych liściach. Sama zieleń jest jednak jedynie dodatkiem i w aranżacjach wnętrz – jeśli w ogóle się pojawia – gra jedynie drugie skrzypce.
Swoboda materiałowa
Meble w stylu afrykańskim muszą być proste. Tutaj nie ma miejsca na wyszukane okucia, rozbudowane bryły ani skomplikowane kształty. Idealnie wpasowują się do takich wnętrz meble o bryłach prostopadłościennych. Z materiałów wybór ograniczony jest do surowego drewna i tapicerek w kolorystyce charakterystycznej dla stylu.
Znacznie więcej możliwości daje dobór materiałów wykończeniowych. Standardowe farby lateksowe czy nawet ceramiczne stanowią niezbyt udane tło. Znacznie lepiej sprawdzają się w tym zastosowaniu tapety z charakterystycznym wzorem lub tynki i farby strukturalne, najlepiej z drobinami kwarcu, który optycznie podnosi temperaturę wnętrza.
Dość duża dowolność panuje także w zakresie wykończeń podłóg: mogą być one drewniane, ale sprawdzają się także dywany i wykładziny, przy czym raczej unika się jednolitych wykończeń na większych powierzchniach, a z dywanów tworzy „mozaiki” o różnych odcieniach i różnej wyrazistości.
Charakterystyczne dodatki
Styl afrykański zawdzięcza swój specyficzny urok przede wszystkim dodatkom, których we wnętrzach powinno pojawiać się bardzo dużo. Do klasyki należą rzeźby (szczególnie te, które przedstawiają zwierzęta), a także reprodukcje masek obrzędowych, przy czym jednak należy zwrócić uwagę, aby były to możliwie wierne kopie. Dostępne w popularnych sklepach ich artystyczne interpretacje są bardzo dalekie od realizmu i mogą zepsuć efekt.
Aby wzbogacić wystrój i nadać mu specyficznego charakteru, można na ścianach zawiesić zdjęcia lub obrazy przedstawiające afrykańskie krajobrazy. Jeśli jednak chodzi o same fotografie, to warto zainwestować w te na matowym papierze, ponieważ generalnie połyskliwość w stylu afrykańskim to raczej rzadkie rozwiązanie.
Dodatkowe uwagi
W teorii styl afrykański można połączyć z kolonialnym, aczkolwiek jest to zadanie trudne i kosztowne. Kreacja takiego wystroju wymaga wniesienia większej ilości akcentów „europejskich”, takich jak ściana trofeów myśliwskich czy zawieszona na ścianie broń. Także w tym przypadku liczy się autentyczność aranżacji, ponieważ zarówno styl kolonialny, jak i afrykański, bazują na pewnych normach historycznych.