Arabski

Styl arabski jest bezsprzecznie jednym z najlepiej rozpoznawalnych, jednak dziś raczej nie poleca się stosowania go w całej rozciągłości, a raczej przystosowanie niektórych jego elementów. W swojej oryginalnej formie jest on zbyt ciężki i kłopotliwy, nie przewiduje też miejsca na wiele z udogodnień, do których jesteśmy przyzwyczajeni.


Religia i bogactwo

Styl arabski wyrósł z przywiązania do tradycji religijnej. Islam jest jego nieodłącznym elementem i regulacje związane z tą wiarą bardzo mocno rzutują na to, w jaki sposób wykańczane są wnętrza. Z oczywistych względów jest to ideowo obce w Europie, która – czy się to komuś podoba, czy nie – wyrosła na gruncie wiary katolickiej. To pierwszy powód, dla którego całkowite przeniesienie wymogów stylu do współczesnych domów w Europie jest trudne, a czasem nawet technicznie niemożliwe.

Drugim powodem, dla którego nie używa się stylu arabskiego jako wyłącznie obowiązującego, jest zamiłowanie do przepychu, którego nie należy w żadnym razie imitować. Oryginalne wnętrza arabskie są bardzo ciepłe i bogate. Styl ten został wypracowany na bogatych arabskich dworach i należy założyć, że dziś nawet najbogatszych inwestorów nie byłoby stać na wierne odtworzenie tych wnętrz. Można za to wykorzystać pojedyncze elementy i wzbogacić nimi prawie każdą aranżację.

Kawa przyda się na pewno

Jednym z tych elementów, które były powszechnie wykorzystywane w średniowiecznym stylu arabskim, a które można dziś łatwo wykorzystać w nowoczesnych wnętrzach, jest zastawa kawowa. Jej podstawę stanowią miedziane lub cynkowane od wewnątrz tygielki służące do przygotowywania kawy. Sam napój zajmował poczesne miejsce w arabskiej kulturze, stąd kuchnia w podobnych wnętrzach była niemal w połowie przeznaczona do parzenia kawy. Może nie w takiej skali, ale odwzorowane w stylu arabskim zamiłowanie do dobrej, poprawnie przygotowanej i wolno wypijanej kawy, na pewno warto przenieść na domowe warunki.

Tkaniny, dywany, kilimy

Styl arabski mocno nawiązuje do tradycji koczowniczych plemion Arabii. Pamiątką po niej są między innymi dywany, kilimy, tkaninowe wykończenia ścian i poduszki, które rozkłada się praktycznie wszędzie. Warto jednak podkreślić, że muszą to być wyroby z naprawdę wysokiej jakości tkanin, aczkolwiek dziś dopuszcza się stosowanie włókien syntetycznych, choć jest to odstępstwo od dość surowo zarysowanych wytycznych aranżacji.

Dekoracje we wnętrzach arabskich

Dominującym wzorem są arabeski, czyli motywy roślinne wzbogacone o elementy geometryczne i pierwszorzędną kaligrafię. Dekoracje tego typu umieszcza się na wszystkim: ścianach, meblach, podłogach, wyszywa się je na tkaninach, a także dekoruje nimi różnego rodzaju wolno stojące przedmioty. Te zaś bardzo często wykonywane są z metalu, przy czym mowa tu o ażurowych zdobieniach projektowanych i wykonywanych z niebywałą precyzją.

Jako materiał do produkcji przedmiotów dekoracyjnych wykorzystuje się miedź, brąz, mosiądz, rzadziej cynę i cynk. Praktycznie wszystkie metale są wykańczane na wysoki połysk. Jedynym miejscem, gdzie w zasadzie nie stosuje się dekoracji metalowych, są meble. Te jednak też nie są wyłącznie drewniane, ponieważ na szeroką skalę wykonuje się w stylu arabskim intarsje z masy perłowej, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, a jeśli z metalu, to zawsze jest to mosiądz.

Z jakim stylem połączyć arabski?

W zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń. Umiejętnie dobierając elementy wystroju, styl arabski doskonale wkomponuje się we wnętrza glamour, ale także prowansalskie, a nawet skandynawskie, choć to już duże wyzwanie. Jest naturalnie blisko spokrewniony ze stylem andaluzyjskim.