Art déco

Styl art déco w zasadzie nie jest kompletnym stylem aranżacji wnętrz. To raczej koncepcja artystyczna, którą w latach 20 XX w. stosowano dość szeroko w sztuce i… przemyśle. Prekursorzy tego stylu postulowani połączenie sztuki i produkcji przemysłowej, natomiast jako inspirację wykorzystywano takie style jak kubizm czy fowizm. Na szeroką skalę stosowano nowoczesne materiały, stąd styl ten jest bardzo eklektyczny, ale pozostaje niezwykle funkcjonalny.


Nowoczesna funkcjonalność

Dziś technik produkcyjnych, które wykorzystywano u zarania stylu art déco, nie można uznać za nowoczesne. Tak samo, jak korzystanie z materiałów drewnopochodnych w meblarskie, jest to coś, z czego autorzy wielu poradników aranżacji wnętrz śmieją się, jako wspomnienia dawnej epoki. Jest w tym stylu jednak coś, co wyraźnie sprawia, że jest to koncepcja nie tylko adekwatna do dzisiejszych warunków, ale wręcz ponadczasowa. Tym czymś jest funkcjonalność. To ona stanowiła podstawę stylu, który opracowano przede wszystkim jako swego rodzaju filozofię, którą mieli się kierować producenci mebli. Podejście to jednak okazało się na tyle owocne, że bardzo szybko art déco stał się stylem obowiązującym w aranżacji wnętrz wszystkich typów.

Meble, które znasz

W pewnym sensie – choć to dość odważne stwierdzenie – styl art déco był inspiracją nawet do tworzenia powojennych meblościanek. Sęk w tym, że ich pierwowzory były budowane zdecydowanie dokładniej, natomiast ich podstawowym celem miało być zapewnienie wygody, a nie taniego sposobu na łatwe wyposażenie wnętrza. Jeśli jednak chodzi o wygląd zewnętrzny, to meble były w obu przypadkach konstruowane dość podobnie.

Typowym dla stylu art déco meblem jest zmodyfikowany sekretarzyk, zwany czasem kabinetem, czyli skrzyniowy, dwuczęściowy mebel z odchylaną płytą służącą za blat roboczy w czasie pisania. Wewnątrz szafki znajdowała się spora ilość półek i przegródek ułatwiających organizację. Jednocześnie jednak w nieco mniej reprezentacyjnych wnętrzach stosowano zwyczajne biurka.

Uproszczona kolorystyka

Styl art déco jest bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o kolory. Dominujące były barwy naturalne: od beżu, po odcienie brązu. Wyraziste barwy pojawiały się rzadko i przede wszystkim w roli dodatków. Dziś urządzając wnętrza w tym stylu, sięga się po „spłowiałe” plakaty, również te metalowe, ale w oryginalnych wnętrzach art déco wyglądały one tak przede wszystkim ze względu na techniki barwienia. Dziś mamy możliwość nadania nadrukom żywszych, kontrastowych barw, ale nie robimy tego, ponieważ wówczas wnętrza tracą swój stonowany charakter.

Wyszukane dodatki

Cały styl był w swoich założeniach mimo wszystko dość surowy. Wnętrza były przytulne i ciepłe, ale to było zasługą przede wszystkim kolorów, a w znacznie mniejszym stopniu dekoracji czy kształtów. Od tej zasady było jednak kilka wyjątków. Pierwszym były lampy. Te, głównie już elektryczne, wykonywano w taki sposób, aby w nocy korzystać z ich światła, w dzień zaś zachwycać się ich wyszukanymi kształtami. Podobnie rzecz miała się z zabawkami czy ceramiką: funkcjonalność pozostawała wymogiem absolutnym i niezbędnym, natomiast tego typu przedmiotom nadawano również bardziej interesującą formę, co wprowadza do aranżacji pewną dozę niekonsekwencji i intrygującej różnorodności. Ponieważ zaś sam styl rozwijał się „zaledwie” sto lat temu, wiedziano już sporo o wartości tych przedmiotów i przechowywano je długo – wiele wnętrz art déco można wyposażyć dzięki oryginalnym przedmiotom, a nie replikom.