Ekologiczny

Styl ekologiczny jest dość młody, bo jego początki sięgają zaledwie trzydzieści lat wstecz. Wtedy był propagowany przez ekologów, którzy chyba niezbyt dobrze rozumieli problem, o którym mówili, bo styl ekologiczny finalnie okazywał się znacznie groźniejszy dla środowiska niż alternatywne rozwiązania, ale dziś, w swojej mniej zradykalizowanej formie pozbawionej raczej podbudowy ideologicznej jest znacznie rozsądniejszy i bardziej atrakcyjny.


Styl ekologiczny – dokładnie to, co słyszysz

Styl ekologiczny nie skupia się w szczególny sposób na funkcji, a na formie tym bardziej. Pod tym względem jest jedyny i niepowtarzalny, ponieważ powstał przede wszystkim jako wyraz protestu przeciwko wykorzystywaniu tworzyw sztucznych i technologii obciążających środowisko. Urządzenie mieszkania w stylu ekologicznym było sposobem na zaprezentowanie swoich poglądów, a nie wizji miejsca, w którym się żyje. Dziś jest inaczej, aczkolwiek podstawowe założenie pozostało niezmienne: sednem stylu jest wykorzystywanie tylko naturalnych materiałów i można tu jedynie dyskutować na temat tego, jak bardzo radykalnie ten pogląd należy wprowadzać w życie.

Faktem jest jednak, że dominantą stylistyczną są materiały: drewno, różnego rodzaju plecionki, kamienie, ceramika, a ewentualne dodatki produkowane z nowoczesnych materiałów koniecznie powinny być wyrabiane metodami rzemieślniczymi.

Znaleźć pierwotną funkcję

Tym, co było dobre w posługiwaniu się ideologią przy projektowaniu wnętrz, była tendencja do usuwania wyposażenia niepełniącego żadnej funkcji poza reprezentyacyjną. Usuwano więc wiele bibelotów, nie dopuszczając jednak do powstawania surowych i bezosobowych wnętrz. Rozważniej też projektowano artykuły wyposażenia wnętrz: meble, takie jak łózka czy krzesła były pozbawiane dekoracji, a urodę zawdzięczały już tylko starannemu wykonaniu.

Te tendencje doprowadziły do powstania wielu doskonałych funkcjonalnie projektów, ponieważ wcześniejsze kilkadziesiąt lat napędzanego konsumpcjonizmem rozwoju aranżacji skutkowało wynaturzeniami projektów, które wyglądały coraz dziwniej, ale też coraz trudniej odnajdywały się w swoich podstawowych funkcjach.

Nowoczesna ekologia

W nowoczesnej konwencji ekologicznej do materiałów naturalnych dochodzi jeszcze jedna grupa materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych: surowce wtórne. Z nich wykonuje się na przykład tworzywowe krzesełka, półki czy niektóre dekoracje. Ważne jednak, aby estetycznie pozostawały one uproszczone. Nie stosuje się więc krzykliwych kolorów ani wyszukanych form, a w miarę możliwości obróbkę wszystkich elementów nadal należy prowadzić ręcznie. W tym sensie można nawey zaliczyć styl ekologiczny do grupy stylów wiejskich, ale według niektórych ekspertów byłoby to już pewną przesadą.

Prawo braku serii

Wnętrza ekologiczne powinny być niepowtarzalne. I chodzi tutaj zarówno o sam projekt aranżacji, której imperatywem powinna być ergonomia, jak i o zestaw wyposażenia: im mniej produktów seryjnych, tym lepiej. Idealnie by było, gdyby wszystko było produkowane ręcznie i w pojedynczych egzemplarzach. To także znakomity styl dla osób, które chciałyby się na przykład artystycznie wyżyć na paletach, co dziś jest bardzo modne, albo na przykład pochwalić się swoimi zdjęciami krajobrazów czy martwej natury. To w zasadzie jedyne elementy, dla których dopuszcza się zastosowanie wyrazistych, żywych barw, bo generalnie cały styl bazuje na kolorach stonowanych, delikatnych, charakterystycznych na przykład dla lnianych tkanin.