Etno

Styl etno od swojego początku (a moda ta zaczęła się w latach 70) ewoluował i dziś tego „wczesnego etno” za bardzo nie przypomina. Początkowo bowiem była to jedynie moda na wplatanie orientalnych motywów w zachodnie aranżacje. Dziś etno to styl, którego cechą charakterystyczną jest ogólne zachłyśnięcie się kulturą ludową z różnych stron świata, w tym z własnego kraju.


Dodatek do nowoczesności

Prawda jest taka, że styl etno wcale nie został dobrze przyjęty nawet przez tych, którzy usiłowali go bronić z pobudek osobistych. Był po prostu krzykliwy, a przenoszone bez ładu i składu elementy ludowe psuły oryginalny wystrój i jednocześnie traciły swój własny urok. Krzykliwe kolory i wzory tak odmienne od specyficznych, ale raczej prostych dominujących form nie przyjęły się, raziły i zostały dość szybko zapomniane. Jednak w nowoczesnych wnętrzach, które są zimne i w swojej naturze często pozbawione wyrazu, etno jest czymś, co pozwala nadać im indywidualny charakter i odrobinę je ocieplić. Doskonale wyglądają połączenia stylu etno z industrialnym albo nawet z Bauhausem, choć tutaj już trzeba większej finezji.

Co jest etno, a co nie?

Oryginalna koncepcja stylu etno zakładała wykorzystanie autentycznych przedmiotów dekoracyjnych. Szybko się jednak okazało, że to drogie, niekoniecznie lepiej wygląda i jest w ogóle trudne do zorganizowania. Podstawowa koncepcja padła więc ofiarą własnej doskonałości. Dziś już nikt nie sili się na przenoszenie żywcem ludowych wzorów do nowoczesnych wnętrz. Raczej dokonuje się ich reinterpretacji, wykorzystując ludowe czy regionalne motywy do dekorowania nowoczesnych i użytecznych przedmiotów.

Nowoczesny styl etno jest zdecydowanie bardziej odpowiedzialny, niż był i nie ma wyrażać buntu przeciwko zachodniemu stylowi, tylko niejako uzupełniać go, dając porównanie kultury ludowej i nowoczesnej i dowodząc, że nie są one zupełnie odrębne.

Etno z minimalizmem

Stosowana dziś zasada aranżacji głosi, że im spokojniejsze tło, tym żywsze mogą być dodatki. To sprawia, że gdyby dziś ktoś chciał definiować styl etno, musiałby jako jego tło wykorzystać styl minimalistyczny lub inny, który bardzo go przypomina. Generalnie bowiem w etno nie liczy się ilość dodatków. Nie powinno ich wręcz być za dużo, za to muszą być stosownie dobrane, a więc nie zasłaniać całęgo tła, ale też nie powinny być jedynie akcentami dekoracyjnymi, tylko spełniać jakąś ważną funkcję.

Kolorowa plecionka rozpięta na prostej, metalowej ramie stworzy wymarzone krzesło, a motywy roślinne, charakterystyczne dla sztuki ludowej, można przenieść także na przykład na nowoczesne, proste bryły mebli albo eleganckie poduszki. Łączy się też style na niższym poziomie, na przykład wykorzystując polskie czy szwedzkie sposoby haftowania do przygotowania wzoru czerpiącego z indyjskich motywów. To bardziej subtelne rozwiązanie, ale równie ważne, ponieważ styl etno dziś nie musi być krzykliwy. Jest kolorowy, pełen kontrastów, ale już nie może być tandetny.

Kto zdecyduje się na etno?

Styl etno jest dość specyficzny i zdecydowanie nie pasuje do każdego wnętrza. Czynnikiem decydującym będzie tutaj funkcja, ponieważ na przykład urządzenie w tym stylu nowoczesnej kuchni albo dziecięcego pokoju będzie wykonalne, ale ekstremalnie trudne. Za to kącik do pracy twórczej albo salon przeznaczony w całości na odpoczynek będą znacznie łatwiejsze do udekorowania w tej konwencji. Ponadto w tym stylu za jego ostateczny wygląd odpowiadają dodatki, a to oznacza, że stosunkowo niewielkim kosztem można zupełnie odmienić każde pomieszczenie.