Grecki
Styl grecki doczekał się wielu interpretacji i dziś tak naprawdę trudno jest podać jego szczegółowy opis, nie wpadając w pułapkę pewnych uproszczeń. W gruncie rzeczy jednak jest dość oczywistym i przewidywalnym zestawem koncepcji wnętrzarskich, których niebanalny urok sprawia, że świetnie pasują one niemal do wszystkich wnętrz.
Styl wyrastający z antyku
W stylu greckim zgodnie z oczekiwaniami wiele jest wyraźnych nawiązań do estetyki antycznej. Pojawiają się w nim podobne wzory dekoracyjne, rozwiązania architektoniczne, a nawet symbolika. Prawie w całej rozciągłości w nowoczesnym stylu stosuje się też dawne wskazówki co do surowości kształtów i symetrii wszystkich obiektów. W pewnym sensie jest to styl o niemal matematycznej precyzji, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, iż bliżej mu do fantastycznych interpretacji greckich krajobrazów.
Inspiracje antykiem są nie do przeoczenia i dotyczą praktycznie wszystkich obszarów aranżacji: wykończenia ścian, a także samego rozkładu przestrzeni, kolorystyki, stosowania określonych typów dekoracji i dodatków.
Kolory, które kojarzą się z Grecją
Mimo całej złożoności estetyki kojarzonej ze starożytną Grecją kolorystyka jest dość przewidywalna i jednolita. Zdecydowanie dominują barwy biała i niebieska w różnych kombinacjach. Zwykle białe jest tło i większość dodatków. Taki układ jest charakterystyczny dla większości stylów, które powstały w rejonach położonych nad brzegami morza, ale w Grecji dodatkowo rozwijała się sztuka dekoracji, które już niekoniecznie zachowywały ten podstawowy schemat kolorystyczny.
Wnętrza greckie są mimo wszystko dość chłodne, a jeśli cokolwiek podnosi ich wizualną temperaturę, to jest to na przykład misternie zdobiona ceramika, inspirowane klasyką wazy czy figury, często zresztą będące kopiami lub interpretacjami tradycyjnych rzeźb.
Materiały typowe i mniej klasyczne
W klasycznym stylu greckim używa się wyłącznie naturalnych materiałów. Od kamienia, po plecionki. Obecnie jednak wiele odmian tego stylu przybiera bardziej nowoczesny charakter, jednak jest taki materiał, który w greckich aranżacjach pojawia się rzadko i jest to szkło. Jeśli już gdzieś się je stosuje, to raczej w niewielkich ilościach i w takiej roli, by nie skupiało ono na sobie całej uwagi.
W mniej klasycznych aranżacjach naturalne materiały zastępuje się syntetycznymi: kamień konglomeratem lub polimerami, drewno na przykład technorattanem lub laminatami. Pojawiają się także nowocześniejsze wzory dekoracji, nieco inne szablony i motywy, tu i ówdzie stosuje się nawet dodatki ze stali kwasoodpornej.
Prawdziwą sztuką jest zrównoważenie takich aranżacji, ponieważ generalnie należy dążyć do zachowania pewnego specyficznego smaczku, czegoś między stylem marynistycznym a śródziemnomorską odmianą minimalizmu.
Wnętrza dla naczyń
Podstawowym dodatkiem w stylu greckim były i zawsze będą naczynia. Nie muszą być wyraźnie inspirowane klasycznymi, jednak nie powinny być rozbudowane i przesadnie dekoracyjne. Ich walory ozdobne powinny wynikać raczej ze skomplikowanego wzoru, a nie nietypowego kształtu. W oryginalnym ujęciu naczynia miały czysto użytkowe znaczenie, natomiast dziś można wykorzystać je również jako element stały aranżacji. Warto jednak przy tym zadbać, aby nie była to martwa wystawa: styl grecki jest stworzony z myślą o aktywnym korzystaniu z wielofunkcyjnej przestrzeni dowolnego pomieszczenia i kiedy ograniczy się jego funkcjonalność lub dobrowolnie ograniczy funkcje pokoju, to urok stylu zostanie bardzo mocno ograniczony.