Hampton

Styl Hampton nietrudno połączyć ze stylem angielskim. Wiele elementów jest dla nich wspólnych, ale są też bardzo wyraźne różnice. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dużą swobodę stylizacyjną. To, że generalnie styl bazuje na angielskim, nie znaczy, że zawsze będzie to równie wyraźne. Sporo jest tu z Ludwików, a we współczesnych wnętrzach widać też elementy industrialne czy nowoczesne.


Bogato i swobodnie

Styl Hampton został stworzony przez bogate warstwy nowojorskiego społeczeństwa. Był próbą przeniesienia luksusu z apartamentów Manhattanu nad ocean. W związku z tym trzeba było zrezygnować z dodatków, które dziś określilibyśmy mianem biznesowych. Styl musiał zostać ocieplony i trzeba było dodać elementy o charakterze wyłącznie dekoracyjnym. Jednocześnie jednak w stylu tym niczego nie pozostawia się przypadkowi. Wnętrza muszą być dopracowane, a meble najwyższej klasy.

Więcej natury

Styl Hampton dość odważnie korzysta z różnych dekoracji naturalnych. Podstawę aranżacji najczęściej stanowią stonowane barwy charakterystyczne dla stylów naturalnych, a więc beże, delikatne brązy, rzadziej kolor żółty lub biały. Uzupełnieniem są meble drewniane, często postarzane, a także najróżniejsze dodatki w odcieniach błękitu, co już jest specyficzne dla stylu marynistycznego, greckiego i pokrewnych. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest użycie niezbyt dużych dywanów i wykładzin w białe i niebieskie pasy niedużej szerokości i ułożenie ich na drewnianej podłodze.

Naturalne powinny być też ustawiane w dość dużych ilościach kwiaty. Styl Hampton jako dekorację wykorzystuje także akwaria, muszle, rozgwiazdy czy całe aranżacje dekoracyjne wykonane na przykład z lin okrętowych, sieci rybackich itp. Dodatki wykonuje się także z wikliny i innych plecionek, a całości dopełnia prosta, ceramiczna zastawa. Naturalne powinny być także tkaniny stosowane we wnętrzach, jednak jeśli chodzi o typ włókien, to tutaj dowolność jest niemal absolutna.

Wiek ma znaczenie

Urządzając wnętrze Hampton, warto zadbać o to, by znajdujące się w nim wyposażenie i dodatki były po pierwsze autentyczne (odpada więc ustawianie plastikowych muszli zamiast naturalnych), a po drugie wiekowe. Meble można zabiegowi dodatkowego postarzania poddać dość łatwo, ale jeśli chodzi o tkaniny, to zadanie jest bardziej skomplikowane. Można więc albo zdecydować się na zakup starych, autentycznie zużytych materiałów, albo wybrać takie kolory, które będą sprawiały wrażenie spranych.

Nie chodzi tylko o to, by wnętrze wyglądało przytulnie. Proces starzenia dla większości materiałów oznacza również trudne do podrobienia zmiany kolorystyki, odbarwienia lub plamienie – są one charakterystyczne dla oryginalnych wnętrz w tym stylu.

Niech się stanie światło

Podobnie jak inne style, które kojarzy się z wybrzeżami, także Hampton cechuje się jasnym, prześwietlonym wnętrzem. Duże okna, które wpuszczają świeże powietrze i światło słoneczne, są najważniejsze. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie sztuczne, to powinno ono być jasne, tonacją koloru zbliżone do światła słonecznego, ale rozproszone. Trzeba to jednak pogodzić z pewną wystawnością stylu, która każe raczej korzystać z żyrandoli pałacowych. Rozwiązaniem jest zastosowanie wielu różnych źródeł światła rozmieszczonych w taki sposób, aby oświetlały całe wnętrze.

W innych stylach, aby sprawić wrażenie jaśniejszego pomieszczenia, stosuje się często lustra. W stylu Hampton nie są one popularne, a już na pewno nie pełnią standardowo funkcji dekoracyjnej, stąd też dominacja jasnych barw tła i delikatnych, pastelowych dodatków rozpraszających światło.