Tym, co przesądza o zaszeregowaniu danego materiału wykończeniowego do grupy produktów luksusowych lub usunięciu z tej grupy, nie jest deklaracja producenta. Jest to oczywiście za każdym razem decyzja mocno subiektywna, jednak istnieją pewne przesłanki, dzięki którym można stwierdzić, że dany produkt czy dana grupa akcesoriów w istocie są luksusowe.
-
Materiały: standardowe materiały budowlane produkowane są ze średniej klasy surowców. To ważne, ponieważ w przypadku wielu produktów bazę stanowią produkty naturalne – nawet pomijając choćby drewniane podłogi, w grupie tej znajdą się zaprawy mineralne różnego rodzaju, a także wybrane typy farb, które, choć dziś rzadko używane, nadal mają swoje zastosowanie. Najlepsze materiały muszą być bardzo jednorodne pomiędzy różnymi seriami – nie tylko kolory, ale przede wszystkim właściwości nie mogą się wyraźnie różnić.
-
Technika produkcji: dobre materiały należy we właściwy sposób przetwarzać. Zwykle jest to regulowane przez jakieś pisane normy techniczne, jednak te wyznaczają tylko minimalne wymagania, których przekroczenie w niektórych przypadkach jest wręcz zalecane, aby uzyskać na przykład mocniejszy klej albo farbę bardziej odporną na szorowanie.
-
Kontrola jakości: oczywiście staranny dobór materiałów i dobra technologia produkcji są ważne, ale zawsze coś może zawieść, dlatego luksusowe produkty wykończeniowe przechodzą zawsze bardzo drobiazgową kontrolę jakości. W wielu przypadkach produkcja odbywa się w krótkich seriach, a wtedy sprawdza się nawet wszystkie elementy, choć standardowe wykończenia kontroluje się tylko wyrywkowo i zawsze z nieco większym marginesem błędu.
-
Krótkie serie: to ogólna zasada, która bynajmniej nie pochodzi z przemysłu wnętrzarskiego ani z budownictwa. To zrozumiałe, że wyroby rzadziej spotykane będą droższe. W przypadku dóbr luksusowych podaż może nawet nie dorównywać popytowi, choć zwykle się one równoważą, ale tylko dzięki wysokiej cenie. Gdyby nawet najlepsze materiały były powszechnie stosowane, wówczas przestałyby być luksusowe, nawet gdyby producent jakimś cudem był w stanie zapewnić nadal równie wysoki poziom jakości.
-
Specyficzne zastosowanie: luksusowe aranżacje wnętrz nie są dostępne dla każdego. Tworzy się je zawsze od podstaw, ponieważ mają wszelkie cechy indywidualne. Standardowe projekty można po mniejszych lub większych korektach powielać niemal w nieskończoność, ale w przypadku wnętrz luksusowych jest to nie do pomyślenia: one są ekskluzywne właśnie dlatego, że są indywidualne, nawet jeśli wszystkie ich elementy składowe, a więc chemia budowlana, zaprawy, materiały wykończeniowe i dekoracje są produkowane seryjnie.
Czy te pięć przesłanek zamyka listę, która pozwala zaszeregować produkt do grupy materiałów luksusowych? Oczywiście, że nie. Potrzeba jeszcze niezwykłych właściwości estetycznych, specyficznej funkcjonalności i niepowtarzalności. Luksusowe produkty nie są kopią siebie nawzajem – każdy ma cechy dzieła sztuki użytkowej i o tym też warto pamiętać, bo nie wszystko, co luksusowe, musi być niewyobrażalnie drogie, ale też nie wszystko, co wiele kosztuje, zasługuje na miano materiału luksusowego.