WW poprzedniej części było o niestandardowych potrzebach przeciętnych użytkowników, więc teraz trochę teorii na temat projektowania gabinetów lekarskich i dentystycznych – dla dekoratora wnętrz to zawsze wyzwanie, choć wydaje się, że projekty wszystkich tego typu pomieszczeń cechuje prostota i dość unitarny charakter.
Lekarz pożąda luksusu
I nie jest to bynajmniej zarzut. Ekskluzywne wnętrza są wybierane chętniej od standardowych ze względu na funkcjonalność. Wiele gabinetów lekarskich mieści się w pomieszczeniach, które zostały z lepszym lub gorszym skutkiem zaadaptowane do tego celu. Oznacza to, że pierwotnie ich przeznaczenie było inne, a to może rzutować na funkcjonalność. Najpierw jednak sprawy oczywiste: projekt gabinetu lekarskiego uwzględnia zawsze łatwą do utrzymania w czystości podłogę i podobne ściany, miejsce na określone meble do gabinetu lekarskiego i – jeśli to konieczne – miniprzebieralnię oraz część sanitarną. Ekskluzywne wnętrza, które są choćby z racji jakości użytych materiałów wykończeniowych trwalsze od standardowych, nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, częstej konserwacji czy remontów. To ważne, ponieważ gabinety lekarskie nie tylko muszą spełniać określone normy sanitarne, ale przede wszystkim powinny zawsze wyglądać na idealnie czyste – a warto pamiętać, że faktyczna czystość i jej subiektywne wrażenie to dwa zupełnie różne pojęcia.
Warto się wyróżniać
Prawdopodobnie nikt nie lubi wizyt u lekarza, dlatego wnętrza gabinetów są ważne ze względów psychologicznych. Przyjemne, czyste, jasne gabinety są po prostu przyjazne, co pomaga redukować stres pacjentów, którzy w typowym wnętrzu czuliby się bardziej jak obiekt badań naukowych, niż istota ludzka. A to bardzo ważne, ponieważ samopoczucie pacjentów może wpływać na wyniki badań lekarskich. Projekt musi więc spełniać wszystkie wymogi formalne i sanitarne, ale musi być też estetyczny i tutaj pojawia się problem ze standardowymi materiałami wykończeniowymi – zwykle te, które można by było wykorzystać do ocieplenia nieco atmosfery gabinetu lekarskiego, są niezbyt trwałe albo z innych względów nie powinny być stosowane. Ekskluzywne, a więc często nietypowe rozwiązania, jak choćby jasne efekty specjalne utworzone dzięki farbom dekoracyjnym nie odbierają gabinetowi funkcjonalności, za to wyraźnie wpływają na samopoczucie pacjentów, poprawiając je.
Projekt skrojony na miarę
Wiele gabinetów lekarskich urządzonych jest w dość niestandardowych pomieszczeniach, więc aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, trzeba zainwestować na przykład w indywidualnie zaprojektowane meble albo nietypowe rozwiązania aranżacyjne, dzięki którym cały gabinet będzie bardziej funkcjonalny – do takich należą na przykład nietypowe umywalki lub wykończenia łatwiejsze do utrzymania w czystości, lub o właściwościach bakteriostatycznych. Za każdym razem jednak oczekiwania są nieco inne, więc nie można oczekiwać, że uda się je spełnić dzięki standardowym materiałom wykończeniowym.