Marimekko

Marimekko jest pochodzącym z Finlandii stylem, który powstał odrobinę przypadkowo. Jego nazwa oznacza „sukienkę dla Marii” i właśnie na potrzeby odzieży zostały stworzone wzory dominujące w tych aranżacjach. Były to projekty modowe, które jednak tak się Finom spodobały, że bardzo szybko zaczęto dekorować podobnymi, kwiatowymi ornamentami również zastawę stołową.


Prezydencka kolekcja

Marimekko w modzie miał być stylem swobodnym i radosnym. Zanim jednak koncepcja rozwinęła się w stronę kiczu, w sukience Marimekko pokazała się Jacqueline Kennedy i już było pewne, że styl będzie musiał pozostać elegancki. Dziś Marimekko uchodzi za jeden z najbardziej dopracowanych stylów i trudno temu twierdzeniu odmówić racji. Jest to jedna z nielicznych koncepcji, które rozwijały się planowo i nie powstały z przypadkowej rywalizacji kilku różnych podejść. Podstawowym dekorem z biegiem czasu stały się maki, ale w praktyce styl ten nadal zachował sporą różnorodność. We wnętrzach jest to jeszcze lepiej widoczne niż na modowym wybiegu.

Pełnia kontrastu

Marimekko to styl, który najlepiej prezentuje się w małych wnętrzach. Powinny one być wykończone na biało, ponieważ takie tło będzie stanowiło najlepszy sposób na podkreślenie wielobarwnych dekoracji. Prostotę geometryczną wnętrza można dodatkowo skontrastować nowoczesnymi kształtami mebli. Nie powinny one jednak być tapicerowane wielobarwnymi materiałami, gdyż odciągałoby to uwagę od wzorów dekoracyjnych.

Generalnie Marimekko jako styl aranżacji wnętrz wykorzystuje głównie tkaniny, których musi być naprawdę wiele, a także elementy funkcjonalne: zastawę stołową, gazetniki, klosze lamp itp.

Monokultura stylu

Marimekko jest stylem, który jest kultywowany przez firmę o tej samej nazwie. To w pracowaniach marki Marimekko powstają nowe projekty i choć oczywiście można stworzyć wnętrza, korzystając z produktów zupełnie losowych producentów, to generalnie koncepcje artystyczne powstają tylko w jednym miejscu. Od niedawna do stylu przynależą też tapety według oryginalnych projektów, które pozwalają na odejście od koncepcji białego tła, jednak oryginalny pomysł nadal ma wielu zwolenników.

Do dziś Marimekko rozwija się w sposób uporządkowany. Ten styl ewoluuje powoli, ale jest to proces zasadniczo przewidywalny. Nieprzewidywalne są jedynie wnętrza, ponieważ można powiedzieć sporo na temat samej koncepcji dekoracyjnej, ale już elementów jest tak wiele, że nie ma możliwości wykorzystania ich wszystkich w jednym domu. Stąd niepowtarzalność i pewna przypadkowość wnętrz.

Nowoczesny styl wnętrza

Marimekko jest stylem z grupy nowoczesnych. Doskonale pasuje do małych wnętrz z nowoczesnymi, designerskimi meblami. Pozwala na praktycznie dowolne łączenie kolorów i wzorów geometrycznych oraz klasycznych motywów kwiatowych. Jedyną zasadą, jaka generalnie powinna pozostać niezachwiana, jest eksponowanie wzorzystych elementów na jednolitym tle. Sam dobór kolorów jest kwestią zupełnie indywidualną i można pozwolić sobie na najbardziej fantastyczne interpretacje.

Kłopot meblowy

Styl Marimekko – podobnie jak dzisiejsza oferta producenta – nie reguluje w żaden sposób kwestii umeblowania. Z tego też powodu zaleca się, aby we wnętrzach urządzonych w tym stylu stosować raczej nierzucające się w oczy, proste meble, ewentualnie tylko w pojedynczych przypadkach pozwalając sobie na fantazyjne kształty. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej mebli, tym lepiej, dlatego szafa w zabudowie jest tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ pozwala ograniczyć ilość innych mebli w pokojach.