Marokański

Styl marokański jest bardzo podobny do wielu koncepcji wnętrzarskich wyrastających na gruncie stylu arabskiego. Nie jest on jednak jednolity, ponieważ w zależności od regionu rozwinął kilka wersji różniących się między sobą przede wszystkim kolorystyką. Eksperci potrafią jednak wskazać także kilka elementów, które odróżniają ten styl od podstawowego arabskiego. W praktyce ma to jednak głównie znaczenie porządkujące dla samej klasyfikacji stylów, a mniejsze dla estetyki wnętrza.


Kolory w wielu wersjach

Wszystkie odnogi stylu marokańskiego zdominowane są przez barwy ciepłe, jednak zasada ta może być w różny sposób interpretowana. Oddzielnie należy bowiem rozpatrywać kolorystykę tła, a oddzielnie mebli, detali dekoracyjnych czy tkanin, których w marokańskich wnętrzach bywa dość sporo. Wszystkie barwniki dawniej uzyskiwano z surowców naturalnych, więc były one bardzo skoncentrowane, stąd bez względu na wariant kolorystyczny, styl marokański musi być wyrazisty i kontrastowy.

Najpopularniejsza jest czerwona wersja stylu, która wywodzi się z Marrakeszu, dość powszechnie znana jest też odmiana brązowa, a znacznie mniej – biała. Od razu jednak należy zaznaczyć, że te wersje kolorystyczne stylu nie są od siebie oddzielone wyraźną granicą i można je dość dowolnie łączyć, natomiast samo określenie dominującego koloru jest subiektywne. Niekoniecznie barwa dominująca musi zajmować największą powierzchnię. Zwykle jest tak, że po prostu w danej aranżacji zyskuje estetyczną przewagę, zatem można mówić o czerwonej aranżacji nawet przy białych ścianach. To niuanse, które tak naprawdę rozstrzyga się dopiero w praktyce, a które do pełni szczęścia inwestorom i tak nie są potrzebne.

Ażurowe przepierzenia

W oryginalnych marokańskich wnętrzach wiele jest pozostałości po koczowniczym trybie życia. Jednym z nich są przepierzenia, które oddzielają prywatną przestrzeń we wspólnym pomieszczeniu. Robią to zresztą nierzadko czysto umownie, ponieważ większość ścian działowych jest ażurowa i nie zapewnia takiej prywatności, do jakiej przyzwyczajeni są europejczycy. Poza przepierzeniami ażury są wykorzystywane także w dekoracjach kloszów lamp, jako wykończenia mebli czy jako dekoracja okiennic, od których z przyczyn praktycznych odchodzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Arabeski i mozaiki

Wykończenia wnętrz marokańskich powinny kojarzyć się z dwiema rzeczami: arabeskami, czyli mniej lub bardziej skomplikowanymi dekoracjami bazującymi na motywach roślinnych, wzbogaconymi o wzory geometryczne i kaligrafię, a także mozaikami. Te ostatnie, zwane zellidż, mogą przyjmować rozmaite formy i nie zawsze muszą być bardzo wyszukane. Najbardziej złożone mozaiki o wielkiej powierzchni były charakterystyczne dla najbogatszych wnętrz, natomiast w nieco uboższych mozaiki wykonywano z płytek gorszej jakości, a przede wszystkim w mniejszej liczbie kolorów, co nie pozwalało na układanie skomplikowanych wzorów. Dominowały więc desenie i wzory geometryczne, które są łatwiejsze do wykonania.

Nie ma stylu bez dywanu

Dywany, a także rzadziej dziś wykorzystywane kilimy, były i są niezbędnym elementem wystroju marokańskiego wnętrza. Także one są „pamiątką” po koczowniczych przodka, a symboliki wzorów dziś się już nawet nie docieka, faktem jednak jest, że perfekcyjnie tkane dywany w stylu marokańskim muszą kontrastować z chłodną mozaiką. Dywan nie musi mieć wielkiej powierzchni, natomiast zawsze należy dążyć do jak najwyższej jakości, czyli jak największej liczby węzłów na danej powierzchni.