Luksusowe wnętrza niekoniecznie muszą być bardzo nowoczesne – wręcz przeciwnie: wiele materiałów wykończeniowych uznawanych za majstersztyk to bardzo podstawowe i dobrze znane klasyki.
Kamień: na ściany i podłogi
Kamień jest zdecydowanie najstarszym materiałem budulcowym. Dziś do wykończeń różnego typu używa się prawie 200 gatunków kamieni o bardzo różnych właściwościach. Ze względu na dużą trwałość większości z nich można używać kamieni jako elementu wykończeniowego na podłogach, a także na powierzchniach zewnętrznych. Często jest też wykorzystywany do dekoracji ścian, choć tutaj ze względu na dużą masę takiego wykończenia czasem okazuje się to trudne. Naturalny kamień można wprawdzie zastąpić syntetycznym, a nawet płytkami przypominającymi kamienie, ale w luksusowych projektach robi się to tylko wtedy, kiedy jest to uzasadnione konkretnymi walorami użytkowymi.
Drewno: podłogi, ściany, meble i dekoracje
Najbardziej typowym zastosowaniem drewna jest wykańczanie podłóg. Używa się do tego celu przede wszystkim twardych drzew liściastych, choć odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone iglaste również mogą być ważnym elementem ekskluzywnych dekoracji wnętrz. Z drewna można także produkować bardzo wysokiej klasy meble oraz elementy dekoracyjne do każdego wnętrza. Ponieważ drewno można stosować w barwach naturalnych lub barwione, jego możliwości aranżacyjne są praktycznie nieskończone. Jedynym wrogiem drewna jest wilgoć, ale i przed nią daje się wrażliwe elementy zabezpieczyć – co ważne, tylko najlepsze marki drewnianych podłóg lub wykończeń zasługują na uwagę, ponieważ drewno jest z natury materiałem delikatnym i musi być pozyskiwane i przetwarzane w odpowiedni sposób, aby dawało gwarancję trwałości i funkcjonalności.
Zaprawy mineralne: pomijane, ale ważne
Bardzo często się o tym nie mówi, ale przecież większość nowoczesnych zapraw budowlanych to nadal zaprawy mineralne. Wykonuje się je na bazie naturalnych kruszyw z dodatkiem określonych uszlachetniaczy. Do tej olbrzymiej grupy produktów należą kleje, tynki, gładzie, zaprawy wszystkich innych typów. Można by było pomyśleć, że gdzie, jak gdzie, ale tutaj o produktach ekskluzywnych nie ma co mówić. Błąd – właśnie wśród zapraw często widoczne są największe różnice w jakości, trwałości i estetyce. Prawidłowy dobór zaprawy jest trudny, a dodatkowym wyzwaniem jest znalezienie w grupie zapraw o danej specyfikacji tej, która będzie miała najlepszy skład i najlepiej posłuży do wykonania określonego zadania.
Ekskluzywne materiały to nie tylko nowoczesność, ale także czerpanie z najlepszych wzorców. Czasem nie trzeba ani stali, ani szkła, żeby wnętrze było ekskluzywne – warto rozgraniczyć styl i jakość, są one bowiem od siebie zupełnie niezależne. I jeśli styl można dobierać dowolnie do własnych upodobań, zawsze warto starać się o jak najwyższą jakość wykończeń.