Mieszczański

Mieszczański

Styl mieszczański powstał wtedy, kiedy w zasadzie nie można już było mówić o mieszczanach w takim sensie, w jakim najczęściej się tę klasę opisuje. Nastąpiło to w połowie XIX wieku, kiedy na dobre rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Klasa średnia skupiła się wtedy nie na prezentacji zamożności, tylko na komforcie i właśnie tę wygodę odwzorowuje dzisiejszy styl mieszczański.


Bogactwo funkcjonalne

Nikt oczywiście nie zrezygnował od razu z funkcji reprezentacyjnych, jednak inaczej rozkładano ciężar pomiędzy poszczególne elementy wystroju. Zamiast wystawnej prezentacji, inwestowano raczej w estetyczną funkcjonalność. Szczególnie dobrze widać to nie tyle w wykończeniach, ile raczej w wyposażeniu wnętrz. W stylu mieszczańskim najważniejsze są dwa pomieszczenia: salon i gabinet, choć niekiedy ich kolejność bywała odwracana.

Meble w tych dwóch pomieszczeniach zawsze wykonywano z najlepszego drewna, natomiast blaty biurek, które były zresztą znacznie większe niż wcześniej, wykładano perfekcyjnie obrobioną skórą. Dziś z tego elementu raczej się rezygnuje, nadal jednak pozostając przy wykończeniu z najlepszego drewna.

Bogactwo intelektualne

Styl mieszczański bardzo silnie akcentuje dorobek intelektualny, mimo że nie do końca licuje to z faktyczną kulturą owych czasów. Biblioteka w salonie była jednak elementem wystroju tak ważnym, że do dziś zajmuje zwykle centralne miejsce. Poza bogatym księgozbiorem wystawiano też na widoku globusy, mapy, pamiątki z dalekich wypraw czy inne pamiątki o dużym znaczeniu sentymentalnym, które jednak eksponowano w taki sposób, aby zwiększyć również ich wartość ekonomiczną.

Dekoracje: tkaniny i metale

W stylu mieszczańskim główne dekoracje realizuje się poprzez odpowiednie wykorzystanie kosztownych tkanin wysokiej jakości. Zwykle nie są one przesadnie wzorzyste, najwyżej z lekkim deseniem lub powtarzającym się motywem. Olbrzymią wagę przykłada się jednak do jakości splotu i typu materiału. Obicia wykonuje się z aksamitu, natomiast dekoracje okienne – jeśli aksamit jest zbyt lekkim materiałem – z żakardu. We wnętrzach mieszczańskich raczej nie używa się klasycznych drzwi, tylko zasłony i kotary, które także wykonuje się z tkanin o średniej gramaturze.

Typowe dekoracje: statuetki, przyborniki, misy czy patery były inspirowane stylami klasycystycznymi, a wykonywało się je z metali. Najbardziej prestiżowe było srebro (złoto nie cieszyło się dużą popularnością), ale do dziś największą estymą cieszą się raczej wyroby mosiężne i brązowe.

Czas na zegary

Styl mieszczański jest pierwszym, który tak mocno akcentuje obecność zegarów w mieszkaniach. To akurat jest zgodne z historią, ponieważ tańsze i powszechniejsze mechanizmu zegarów sprawiły, że czasomierze – i szafkowe, i kolumnowe, i podłogowe – ustawiano w każdym pomieszczeniu. We współczesnych wnętrzach również zaleca się ustawianie zegarów mechanicznych. Kwarcowe co prawda są dokładniejsze, a cyfrowe idą z postępem, jednak nawet proste zegary kwarcowe mogą odebrać pomieszczeniom wiele z charakterystycznego uroku.

Styl do mieszkania

Styl mieszczański jest popularny jeszcze z jednego powodu. Pozostawia on mianowicie sporo miejsca na indywidualizm. Nie tylko dopuszczalne, ale wręcz zalecane jest, aby w widocznych miejscach ustawiać rodzinne fotografie lub pamiątki, a samo wyposażenie jest również projektowane w taki sposób, aby ułatwiać i umilać wspólne spędzanie wolnego czasu. Mimo pewnej wystawności styl mieszczański jest ciepły, przytulny i w pewnym sensie swojski.