Modern folk

Modern fol to styl, który powstawał i ginął wielokrotnie. W Polsce jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy ludziom wydawało się, że razem ze zmianą kalendarza, w przeszłość odchodzi epoka twórców ludowych. Później kilkakrotnie jeszcze popularność modern folku spadała i rosła, styl ten czasem niemal zupełnie znikał z katalogów, a dziś znów jest czymś więcej, niż tylko ciekawostką.


Łączyć, nie odtwarzać

Co ważne, modern folk nigdy nie miał być stylem, który by odtwarzał ludowe, folkowe wzorce. Miał służyć ich interpretacji przy przeniesieniu na przedmioty codziennego użytku. Motywy były pozbawiane pierwotnej symboliki i traktowane wyłącznie jako dekoracja, w związku z czym można było poszerzyć wachlarz ich zastosowań. Pozbawione ludowej podbudowy symbolicznej stały się pięknymi motywami dekoracyjnymi, które można było kopiować bez przywiązania do ich tradycyjnych interpretacji. Modern folk to styl, który wykorzystuje tradycyjne wzory i przenosi je na zwyczajne przedmioty. W trakcie tego przenoszenia motywy ulegają zmianom – jedne się upraszcza, inne komplikuje, jedne rozbudowuje, inne redukuje. W ten sposób łączy się nowoczesne materiały i klasyczne wzory.

Styl albo dodatek stylistyczny

Modern folk w zasadzie wymyka się próbom skatalogowania jako pełny styl aranżacji. Brakuje mu wielu elementów, które pozwoliłyby precyzyjnie zaprojektować wnętrze, bo nie wiadomo na przykład nic na temat zalecanego tła. Wybiera się białe, ale tylko dlatego, że jest uniwersalne i estetyczne, a nie dlatego, że takie są założenia stylu. Wykorzystuje się jednak wiele przedmiotów, które spełniają założenia modern folku, by ożywić wnętrza minimalistyczne.

Prostota formy

Łączenie modern folku z minimalizmem nie jest przypadkiem. Pierwszy z tych stylów także unika ornamentacji i wyszukanych form. Czasem kopiom ludowych elementów wyposażenia brakuje nieco komfortu, jednak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów powstaje zupełnie nowe oblicze ludowych wnętrz. Meble mają tutaj jasno określone funkcje, ale najczęściej jest to ograniczenie czysto arbitralne, ponieważ stoły mogą być równie dobrze blatami kuchennymi albo biurkami. Łóżka mogą zaś zapewniać taki sam komfort w czasie poobiedniej drzemki i w czasie nocnego snu, co wcale nie jest oczywiste, ponieważ w wielu współczesnych stylach funkcje te ogranicza się poprzez użycie łóżek czy sof jako wyszukanych elementów dekoracyjnych, co ogranicza ich funkcjonalność.

Styl naturalny, ale nie do końca

Tradycyjne style są z oczywistych powodów stylami naturalnymi. Modern folk również bywa klasyfikowany w ten sposób, ale nie jest to do końca trafne, ponieważ w tym stylu łączyć można ludowe motywy z bardzo nowoczesnymi materiałami i technikami. Nie wymaga się na przykład używania drewna. Równie dobrze można meble wykonywać ze sklejki, metali, a nawet kompozytów, choć jednocześnie wielu projektantów stara się utrzymać tendencję do stosowania naturalnych materiałów. Najpełniej oddawałoby sytuację stwierdzenie, że w modern folku można korzystać z nowoczesnych materiałów, jednak aranżacja nie powinna zupełnie odcinać się od tych tradycyjnych. Pomocne są w tym naturalne tkaniny, które można dość dowolnie wykorzystywać, a także ceramika, która powinna być dość gruba i ciężka.

We wnętrzach modern folkowych dobrze prezentują się też autentyczne wyroby ludowe o znaczeniu praktycznym, na przykład wyszywane zakładki do książek, serwetki robione na szydełku albo ręcznie malowane szablony na ścianie.