Modernizm

Modernizm nie jest stylem w ścisłym tego słowa znaczeniu. To raczej koncepcja, która w stylach wystroju może manifestować się na wiele sposobów. Jednak wnętrz o tym charakterze, nawet mimo pewnych wyraźnych różnic, nie da się pomylić z innymi.


Mniej znaczy więcej

Motto to stało się podstawowym założeniem modernizmu. Projektanci, którzy od dwudziestolecia międzywojennego pracowali nad tym stylem, usuwali z wnętrz wszystko, co nie znajdowało w nich funkcjonalnego uzasadnienia. Dotyczy to elementów brył mebli, dekoracji, wyposażenia, a nawet… ścian.

Wnętrza modernistyczne stanowią przeważnie dużą, otwarta przestrzeń, w której w sposób nietrwały wydziela się przedziały służące oddzielnym celom, choć nie jest to konieczne. Ideą takiego zniesienia podziałów architektonicznych jest stworzenie przestrzeni spełniającej jednocześnie wszystkie funkcje, a przy okazji łatwiejszej o oświetlenia, utrzymania w czystości czy zaplanowania. W nowoczesnych projektach raczej stosuje się co najmniej przepierzenia, a także ścianki działowe, jednak nadal styl ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do dużych pomieszczeń.

Usunięte ornamenty

Jest pewna sprzeczność w pomieszczeniach urządzonych zgodnie z założeniami modernizmu. Z zastawy, tkanin, mebli i z każdego innego miejsca zostały usunięte praktycznie wszystkie ornamenty. Nie ma mowy o zdobionej ceramice, rzeźbionych oparciach krzeseł ani nawet listwach dekoracyjnych przy meblach. Mimo wszystko jednak wnętrza modernistyczne nie są puste i jednobarwne. Wykorzystuje się bowiem różnice w kolorach poszczególnych elementów. Krzesła z laminatów mogą być wielobarwne, choć zasadniczo ich wygląd powinien imitować wygląd drewna.

Podobnie rzecz ma się z meblami. Projektanci nawet nie nalegają na stosowanie mebli drewnianych. Materiał w modernizmie ma niewielkie znaczenie – jeśli tylko mebel jest funkcjonalny, to do tego stylu pasuje. Oczywiście nowoczesne projekty są przygotowywane bardziej skrupulatnie i estetyka, a więc i materiał, mają większe znaczenie, natomiast podstawową zasadą nadal jest nadrzędność funkcji wobec wyglądu.

Geometryczna doskonałość

Puryści modernizmu zdecydowali się odrzucić dekoracyjność stylu, jednak nie oznacza to, że forma zupełnie przestałą się liczyć. Jeśli tylko udawało się zachować funkcję przy najbardziej eleganckim kształcie, tak robiono. Stąd zamiłowanie do prostych geometrycznych brył: prostopadłościanów, kul, stożków, ich wycinków i odcinków. Z połączenia tych podstawowych brył można stworzyć bardzo nowoczesne formy i widać to we współczesnych projektach modernistycznych.

Tkaniny we wnętrzu modernistycznym

W przeciwieństwie do wielu stylów minimalistycznych modernizm nie jest przesadnie surowy. Nie ma tutaj zbyt dużych ograniczeń w zakresie stosowanych kolorów, co zostawia dużą swobodę ruchu. Tkaniny jednak zostały w większości usunięte: pozostały jedynie obiciowe i pościelowe. Modernizm nie używa nawet klasycznych dekoracji okiennych, natomiast nie musi to być przeszkodą, gdyż można tym nielicznym tkaninom, które pozostają w mieszkaniu, nadać żywe kolory. Jeśli będą minimalnie dekoracyjne, na przykład kolorowo obrębione, również nie powinny zaburzyć harmonii wnętrza.

Warto też wykorzystać światło, które podkreśli tekstury i desenie splotów, a które i tak w modernistycznym wnętrzu musi być obecne w dużych ilościach. Dzięki temu nawet niewielkie ilości bardzo estetycznych wykończeń nadadzą wnętrzu odmiennego, przytulnego i ciepłego charakteru mimo surowości form.