Nowoczesny

Styl nowoczesny jest niemożliwy do opisania w sposób ścisły, ponieważ u jego podstawy leży zachęta do łączenia wszystkich istniejących stylów w dowolnych zestawach i proporcjach. Istnieje kilka popularnych rozwiązań pozwalających urządzać nowoczesne wnętrza, jednak żadne z nich nie jest ani jedynym słusznym, ani nawet dominującym.


Wygodne meble

Styl nowoczesny ma być wygodny. Ze względu na praktyczność tego rozwiązania, najczęściej stosuje się proste bryły mebli, w tym meblościanki, choć oczywiście niezbyt przypominające meble z lat 70. Do tego duże łóżka o niezbyt dekoracyjnych kształtach i stoły wraz z prostymi krzesłami. Same meble rzadko w tym stylu mają bardziej wyszukane kształty – mają być wygodne i użyteczne.

Bardzo często meble projektuje się i umieszcza razem z oświetleniem funkcyjnym, które ma rozjaśnić tylko wybraną część pomieszczenia. Daje to swobodę manipulowania jasnością i temperaturą barwową, a jednocześnie dostosowania oświetlenia do bieżących potrzeb. Nie ma jednak konieczności odejścia od oświetlenia sufitowego.

Różnorodność materiałowa

Styl nowoczesny wykorzystuje wszystkie istniejące materiały. Bardzo często zestawia się je na zasadzie kontrastu i na designerskim stole ustawia się zastawę z tworzywa, a na drewnianym blacie roboczym biurka futurystyczną rzeźbę z lotniczego aluminium. Wykorzystuje się także wiele typów tkanin, łącząc jedwab z filcem albo zgrzebnym lnem, pogłębiając jeszcze kontrast przez zastosowanie różnych wzorów dekoracji.

Materiały w całym pomieszczeniu mogą pochodzić z różnych stylów – łączy się elementy rustykalne z Bauhausem, funkcjonalizm ze stylem mieszczańskim, a folkowe dekory z marynistycznym tłem. Jest to dopuszczalne nawet w małych wnętrzach, aczkolwiek w ich przypadku trzeba pamiętać, że zbyt szczodre szafowanie elementami pochodzącymi z różnych aranżacji spowoduje powstanie chaosu, który w żadnym razie nie mieści się w definicji stylu nowoczesnego.

Rola detalu

Miarą nowoczesności jest zamiłowanie do szczegółów. Dopracowuje się detale nawet w przypadku elementów wystroju, które raczej nie rzucają się w oczy. Każdy, nawet najdrobniejszy szczegół musi być dopracowany, a większość przedmiotów ma z góry określone funkcje. Oczywiście można je zamieniać, jednak na etapie projektowania przewiduje się każdy najmniejszy szczegół z dokładnością cechującą plany uruchomienia elektrowni atomowej. Określa się, ile owoców wyłożyć na paterze, jak daleko do krawędzi powinna stać waza z kwiatami i jak duży kontrast między odcieniami farby na ścianie pozwoli najefektywniej wydobyć głębię koloru szafki stojącej w kącie. W stylu nowoczesnym projektowanie jest zadaniem bardzo precyzyjnym, dlatego nawet mimo pierwszego wrażenia nieporządku, zachowanie uroku wnętrz tak zaaranżowanych wymaga sporo pracy.

Odrobina minimalizmu

Styl nowoczesny świetnie łączy się z minimalizmem. Z jednego z nich można wziąć formy, z drugiego kolory, aby uzyskać doskonale harmonijne wnętrze. Takie połączenia najlepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach, zresztą podobnie jak czysty styl nowoczesny, a to dlatego, że tylko umiejętne rozłożenie wszystkich elementów w przestrzeni pozwala na właściwe zaakcentowanie ich oryginalności.

Zbyt dużą różnorodność nowoczesnego wnętrza zawsze można przytłumić właśnie minimalizmem. To dzięki obecności form funkcjonalnych i prostych wnętrze zachowuje równowagę między przesadną przewidywalnością a niekontrolowanym chaosem. Z tego też powodu projektowanie wnętrz nowoczesnych wymaga znajomości rozkładu wszystkich pomieszczeń i ich aranżacji – dopiero znając całość, można ocenić fragment wystroju.