Coccio Grassello Stiuk Wenecki (nakrapiany)
Efekt stiuku weneckiego na tynku Coccio Grassello jest jednym z najpiękniejszych wykończeń na tynkach strukturalnych. Sam tynk Coccio Grassello jest produktem o wyjątkowych parametrach, w całości naturalnym, wzbogaconym ziarnami prawdziwego marmuru, co wpływa na finalny wygląd każdej wykończonej powierzchni. Efekt stiuku weneckiego z kolei to jeden z najpopularniejszych obecnie, a znany od stuleci efekt wizualny idealnie gładkiej, błyszczącej ściany z różnokierunkowymi refleksami, widocznymi w zależności od kąta padania światła.
Nałożenie jakiegokolwiek tynku w efekcie stiuku weneckiego jest bardzo trudne, wymaga doświadczenia, precyzji i olbrzymiej cierpliwości przy jednoczesnym szybkim wykonywaniu wszystkich prac. Z tego powodu bardzo niewielu inwestorów decyduje się na samodzielne nałożenie takiego tynku. Opłacenie profesjonalistów jest w tym przypadku inwestycją rozsądną, ponieważ tylko takie posunięcie gwarantuje otrzymanie wykończenia najwyższej próby.
Coccio Grassello jest tynkiem, który może być barwiony na wiele kolorów, co z pewnością wpływa na jego popularność. Bardzo ważne jednak jest nie tylko to, że dobrze wygląda ale również fakt, że ma doskonałe właściwości techniczne: jest trwały, paroprzepuszczalnym ma sporą przyczepność. Efekt stiuku weneckiego wykonany na tym tynku jest niezwykły nie tylko ze względu na barwy, ale także najlepszy z możliwych skład masy tynkowej. To ważne, ponieważ dobry wygląd zależy w takiej samej części od profesjonalizmu wykonawcy, co od parametrów nakładanego tynku.
Gdzie zastosować stiuk wenecki na tynku Coccio Grassello?
Stiuk wenecki świetnie wygląda nałożony na małe i duże powierzchnie. Doskonale nadaje się do podkreślenia ważnych elementów dekoracyjnych w architekturze, można także skorzystać z faktu, że ma właściwości rozświetlające.
– Kominki, dla których ciepła tekstura i naturalne piękno nakrapianego stiuku weneckiego jest tylko dopełnieniem ich własnego ciepła i uroku.
– Łazienki, którym stiuk dodaje niepowtarzalnego charakteru, które wzbogaca i ożywia świetlnymi refleksami, i to przecież nie tylko w klasycznych projektach, ale także w łazienkach awangardowych, dizajnerskich.
– Kuchnie, podobnie jak łazienki, wymagają często odkrycia prawdziwego piękna. Pomieszczenia podporządkowane wyłącznie funkcjonalności nie są przyjemne w odbiorze. Stiuk wenecki w dużej, nowoczesnej kuchni to wykończenie, które decyduje o jej charakterze.
– Filary i dekoracje sufitowe to detale, których urodę niekiedy trzeba podkreślić właśnie przez zastosowanie specjalnego rodzaju tynku. Same w sobie często giną, przytłoczone wyglądem innych elementów architektonicznych – stiuk wenecki nakrapiany wyciąga je z aranżacyjnego niebytu na światło dzienne.
– Przedpokoje i korytarze: one korzystają ze światła, odbijanego przez piękny stiuk. Pomieszczenia te, również przede wszystkim funkcjonalne, a dopiero na drugim miejscu ładne, są często ciemne i mroczne. Doskonałej jakości stiuk wenecki odmienia to raz na zawsze.
Dlaczego właśnie Coccio Grassello?
Coccio Grassello to niezwykły tynk z dodatkami okruchów marmuru. Ma to wpływ na jego wygląd, ale także na parametry techniczne.
– Tynk ma doskonałą przyczepność, więc gruntowanie to formalność, choć konieczna dla ułatwienia nakładania warstwy Coccio Grassello.
– Produkt ten zachowuje zawsze doskonałą paroprzepuszczalność, dzięki której nie pozwala na gromadzenie się szkodliwej wilgoci w pomieszczeniach.
– Jako wyrób całkowicie naturalny pozostaje obojętny dla środowiska, nie jest szkodliwy.
Sposób nakładania
– Pierwszym etapem jest gruntowanie i nałożenie podkładu kwarcowego. Oba preparaty ustalają podłoże oraz zwiększają przyczepność. Wprawdzie tynk Coccio Grassello jest doskonale przyczepny, ale nie warto oszczędzać na podkładzie, bo od niego zależy trwałość efektu.
– Wstępną warstwę tynku nanosi się pacą INOX, pilnując, aby powstająca warstwa była odpowiedniej grubości, a przede wszystkim, żeby na całej powierzchni miała taką samą miąższość.
– Warstwę wyrównującą nakłada się po 8-12 godzinach, kiedy warstwa wstępna wyschnie. Na tym etapie nie wolno porysować powierzchni, dlatego prace wykonuje się średnią pacą i robi się to bardzo ostrożnie, choć sprawnie.
– Warstwa wyświecająca musi zostać nałożona sprawnie i precyzyjnie, natomiast samo wyświecanie, które wykonuje się małą pacą, jest czynnością wymagającą sporej wprawy i właśnie tutaj najczęściej dochodzi do uszkodzenia powierzchni przez wykonawców niemających doświadczenia ze stiukiem weneckim.
– Dobrze nałożony tynk zazwyczaj (poza szczególnymi przypadkami) nie wymaga zabezpieczania woskiem – jest odporny na skutek wyświecania.
[show_gallery images_in_a_row=”4″ galleryid=”169″][/show_gallery]