Efekt rdzy

Efekt rdzy

Efekt rdzy można uzyskać na różne sposoby, w zależności od powierzchni. Podstawowym elementem systemu wykorzystywanego do osiągania tego efektu jest Oxidekor, ale żeby „farba” zadziałała, potrzeby jest jeszcze utleniacz oraz lakier zabezpieczający. Efekt rdzy, wykorzystywany przy postarzaniu przedmiotów lub powierzchni, jest wynikiem procesów oksydoredukcyjnych, które, jeśli podłoże nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, mogłyby uszkodzić malowaną powierzchnię.

Ze względu na specyficzny charakter tego efektu, lista jego potencjalnych zastosowań jest bardzo długa, ale obejmuje także pozycje nietypowe, ponieważ efekt rdzy można uzyskać także na popiersiach (również tych gipsowych), pojazdach, a nie tylko na podłożach chłonnych. Utrwalenie efektu wymaga użycia odpowiedniego lakieru, natomiast jeśli chodzi o kolor powstającej warstwy, to w dużej mierze zależy od ilości użytego utleniacza, stąd też precyzyjne przewidzenie efektu nie jest możliwe, a jeśli aplikującemu preparat brakuje doświadczenia, to również nie można oczekiwać zadowalających rezultatów już za pierwszym razem. Efekt rdzy jest technicznie trudny do uzyskania, a wiele będzie dodatkowo zależało od sposobu nanoszenia i warunków, w jakich odbywa się malowanie.

Za pomocą masy Oxidekor można uzyskać efekt rdzy dosłownie na każdym materiale: betonie, gipsie, drewnie, tworzywach sztucznych, metalu i innych. Stąd też liczba możliwych zastosowań nigdy nie zostanie zamknięta, natomiast dokładnie określone są sposoby „przemieniania” przedmiotów nowych w stare i zardzewiałe.

Zastosowania efektu rdzy

– W klasycznych wnętrzach, aby nadać im wiarygodności oraz wyglądu starszego, mniej zadbanego pomieszczenia, a we wnętrzach nowych, żeby dodać egzotyki i podkreślić indywidualny charakter aranżacji.

– W obiektach użyteczności publicznej, a zwłaszcza w restauracjach i hotelach, które w ten sposób mogą budować własną tożsamość i tworzyć klimat związany z konkretnym obiektem. Tego efektu raczej nie zastosują sieci hotelowe, ale małe, pojedyncze obiekty, dla których wystrój wnętrza jest wizytówką i cechą unikatową.

– W ogrodach zimowych i tradycyjnych w celu wzbogacenia aranżacji przestrzeni.

– Do dekoracji pojedynczych przedmiotów: od bibelotów, przez różnego rodzaju używane szkatułki, aż po sprawne pojazdy mechaniczne, w tym również niektóre części ruchome.

Jak uzyskać efekt rdzy?

Efekt rdzy można uzyskać dzięki preparatowi Oxidekor na praktycznie każdej powierzchni, ale sposób postępowania będzie inny w przypadku powierzchni metalowych (które same będą ulegały korozji pod wpływem utleniacza), a inaczej w przypadku powierzchni chłonnych.

– Metalowe i inne wrażliwe na utlenianie powierzchnie należy wcześniej zabezpieczyć właściwą farbą, aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu masy Oxidekor z malowanym podłożem, co mogłoby je uszkodzić. Rzecz jasna ochronna farba musi dobrze wyschnąć przed nałożeniem masy.

– Powierzchnie chłonne należy w pierwszej kolejności zagruntować, a następnie użyć podkładu kwarcowego Bucciato. Na powierzchnie niewymagające gruntowania, nakłada się podkład kwarcowy z pominięciem gruntu.

– Przygotowaną powierzchnię można albo pokryć za pomocą pacy lub pędzla preparatem Oxidekor i natychmiast utleniaczem Oxidante, albo oba preparaty wymieszać we wskazanych przez producenta proporcjach i nakładać je bezpośrednio po zmieszaniu.

– Nie czekając, ale poprzednia warstwa wyschnie, należy użyć drugiego z dodatkowych preparatów, Activatore Oxido, aby podtrzymać i wyrównać przebieg procesów korozyjnych. Odczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni (czas schnięcia będzie zależny od wilgotności preparatu i powietrza, zwykle wynosi od 6 do 8 godzin).

– Dla zabezpieczenia rdzawej powierzchni należy nałożyć euromalem lakier zabezpieczający Barniz albo Lumicca Incolore. W przypadku przedmiotów i powierzchni wystawionych na działanie czynników zewnętrznych należy nanieść dwie warstwy impregnatu Silomal.

Jak nanosić preparaty do uzyskania efektu rdzy?

Sposobów uzyskania efektu rdzy jest kilka. Najbardziej ekonomiczna metodą jest nanoszenie preparatu pacą, ale to sprawdza się tylko przy stosunkowo dużych powierzchniach bez wyraźnej faktury. W przypadku bardziej precyzyjnych prac należy użyć pędzla lub rozpylacza, przy czym należy pamiętać, że dla osób, które nie mają wprawy z pracą atomizerem, pędzel okaże się metodą szybszą i bardziej precyzyjną. W przypadku realizacji trudnych, skomplikowanych projektów, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doskonale opanowali technikę uzyskiwania efektu rdzy.

[show_gallery images_in_a_row=”4″ galleryid=”246″][/show_gallery]

Lux Interiors logo

O nas

LuxInteriors jest firmą, która zajmuje się tworzeniem ciekawych aranżacji wnętrz, a zarazem posiadającą szeroko rozbudowaną ofertę produktową - począwszy od wyposażenia łazienek, poprzez tapety, tynki i farby, a kończąc na płytkach. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Skontaktuj się:

sopot@luxinteriors.com.pl
+48 585 859 999

Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi
Oferty prosimy WYSYŁAĆ na adres

Goto Top