Lumicca Pearl – efekt Tamponato

Lumicca Pearl – efekt Tamponato

Efekt Tamponato, osiągany dzięki zastosowaniu irchowych stempli, pozwala na stworzenie atrakcyjnej wizualnie, ukrywającej drobne niedociągnięcia powierzchni pełnej świetlnych refleksów. Za barwę podstawową odpowiadają farby z rodziny Ekorsil, Murimal 200 lub ECO12, natomiast za barwne efekty rozbłysków i poświatę farba Lumicca Pearl (transparentna). Idea całego efektu jest bardzo prosta – chodzi o to, aby jednobarwną ścianę zamienić w powierzchnię, która będzie igrała z najdrobniejszym nawet promieniem światła. Efekt ten, choć z pozoru mogłoby się wydawać inaczej, jest bardzo elegancki i wcale nie przytłacza. Jest raczej skromnym dodatkiem do aranżacji wnętrza i to niezależnie od wybranej kolorystyki – Lumicca Pearl to rodzina farb dających dość umiarkowane efekty, które, choć wyraźne, cały czas pozostają dość subtelne.

Jest to jeden z najłatwiejszych do samodzielnego przygotowania efektów. Wymaga tylko zaopatrzenia się w odpowiedniej wielkości irchowy stempel. Błędów popełnić się tu raczej nie da, a jeśli ściana pod powierzchnią ostatniej warstwy farby miała jakieś niewielkie skazy, to skrząca się powierzchnia Lumicca Pearl doskonale je zamaskuje. Oczywiście i tak warto postarać się, aby nie było takiej konieczności, bo wtedy efekt będzie piękniejszy, ale gdyby pojawiła się drobna nierówność albo minimalny odprysk, to zapewne nie będą one dobrze widoczne.

Efekt Tamponato ma bardzo uniwersalny charakter, dzięki czemu może być stosowany niemal wszędzie. Oczywiście ostateczny wybór zawsze należy do inwestora i powinien być oparty na analizie kolorystyki konkretnego pomieszczenia i rozważeniu innych, alternatywnych do Tamponato efektów dekoracyjnych.

Gdzie zastosować efekt Tamponato?

– Jak większość efektów na farbach Lumicca Pearl, także Tamponato doskonale sprawdza się w pokojach dziecięcych, choć oczywiście trzeba dobrać właściwy kolor tła dla efektu. Zmienność świetlnych refleksów i wspaniała głębia, jaką nadaje ten efekt każdemu wykończeniu są poważnymi argumentami „za”.

– Salony i gabinety, do których inwestor chce wprowadzi odrobinę wyszukanej dekoracyjności. Efekt Tamponato jest dobrze widoczny, ale nie zwraca na siebie uwagi w sposób trywialny – „budzi się” dopiero pod wpływem światła, co często owocuje wrażeniem drgającej w świetle ściany.

– Klatki schodowe i przedpokoje – w tych miejscach Tamponato pozwala zamaskować minimalne zabrudzenia (farba Lumicca nie przyjmuje ich prawie wcale), a poza tym rozświetla i dodaje smaku także tym nieco zapomnianym przez dekoratorów pomieszczeniom.

– Listwy dekoracyjne i inne detale. W przypadku efektu Tamponato wielkość zdobionej powierzchni nie ma znaczenia. Od niej zależy tylko wielkość użytego stempla, dlatego w ten sposób można ozdabiać nie tylko całe ściany, ale także kolumny, a nawet sztukaterie i listwy ozdobne, nadając im zdecydowanie ozdobnego charakteru.

Dlaczego Lumicca Pearl?

Efekt Tamponato wymaga użycia farby, która ma doskonałe właściwości rozświetlające, ale za wykorzystaniem konkretnie tej rodziny farb przemawiają również walory funkcjonalne.

– Farby Lumicca Pearl są bardzo odporne na uszkodzenia.

– Tworzą nad wyraz elastyczną powłokę.

– Lumicca Pearl to farby o dobrej przyczepności, więc powłoki stają się trwalsze.

– Farby te nie przyjmują brudu ani kurzu.

– Powierzchnię warstwy farb można bez ryzyka uszkodzenia powłoki umyć (także detergentami).

Przygotowanie efektu Tamponato

– Podłoże musi zostać przygotowane do malowania poprzez zastosowanie preparatu gruntującego. Zwiększa on przyczepność farb, poprawia kontrolę nad nimi w czasie nanoszenia, a także wzmacnia zewnętrzne warstwy podłoża.

– Pierwszą warstwę barwną nanosi się po wyschnięciu gruntu. Równą i w miarę cienką warstwa należy rozprowadzić farbę Ekorsil, Murimal 200 lub ECO12. Pierwsza warstwa barwna schnie przez mniej więcej 6 godzin.

– Po wyschnięciu pierwszej warstwy można nałożyć drugą warstwę przy użyciu tej samej farby rozcieńczonej zgodnie z zaleceniami producenta. Tutaj również należy dołożyć wszelkich starań, aby powierzchnia była całkowicie równa. Tym razem farba musi schnąć przez około 12 godzin.

– Na całkowicie suchą warstwę barwną należy nałożyć pędzlem, na powierzchni około metra kwadratowego, warstwę farby Lumicca Pearl. Irchowym tamponem odpowiedniej wielkości należy tylko delikatnie stemplować całą zdobioną powierzchnię. Farba musi tworzyć wzór i pokrywać powierzchnię pojedynczą, równą warstwą. Czas wysychania warstwy dekoracyjnej to około 12 godzin, a po tym czasie wszystkie efekty barwne i świetlne będą widoczne już w swojej ostatecznej postaci.

[show_gallery images_in_a_row=”4″ galleryid=”403″][/show_gallery]

Lux Interiors logo

O nas

LuxInteriors jest firmą, która zajmuje się tworzeniem ciekawych aranżacji wnętrz, a zarazem posiadającą szeroko rozbudowaną ofertę produktową - począwszy od wyposażenia łazienek, poprzez tapety, tynki i farby, a kończąc na płytkach. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Skontaktuj się:

sopot@luxinteriors.com.pl
+48 585 859 999

Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi
Oferty prosimy WYSYŁAĆ na adres

Goto Top