Travertino naturale

Travertino naturale

Travertino naturale

Naturalny suchy trawertyn, Travertino naturale, to tynk dekoracyjny na bazie wapna gaszonego i drobinek trawertynu. Przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, a więc w salach konferencyjnych, restauracjach, lobby hotelowym lub wzdłuż ciągów komunikacyjnych w popularnych obiektach. W systemie razem z Travertino naturale znajduje się impregnat, który dodatkowo utwardza i podkreśla estetyczne walory warstwy dekoracyjnej.

Travertino naturale jest jednym z tynków dekoracyjnych, które mogą być nanoszone bezpośrednio na tynki (zarówno wapienne, jak i maszynowe), bez konieczności narzucania wcześniej gładzi gipsowej. Przygotowanie podłoża w takim przypadku jest takie samo, jak na gładziach, ale zdecydowanie ułatwia to przygotowanie wykończenia.

Barwy tynku można wzbogacić, dodając opcjonalnie brokatowe drobinki. Podstawowa wersja tynku nie jest szczególnie połyskliwa, choć zachowuje pewien charakterystyczny blask, właściwy dla naturalnych składników masy. Zabezpieczenie stosowane w celu uodpornienia na szorowanie i mycie zabezpiecza dodatkowo przed brudem, co sprawia, że Travertino naturale jest jednym z najbardziej funkcjonalnych tynków w miejscach o dużym natężeniu ruchu, a przy tym wygląda doskonale w każdym wariancie barwnym, szczególnie jeśli wykończenie zostanie połączone z odpowiedniej jakości elementami oświetleniowymi. Jest to jednak wykończenie na tyle indywidualne, że nie można stosować zbyt wielu uogólnień co do jego charakteru czy wyglądu. Tylko funkcjonalność pozostaje zawsze jednakowo wysoka.

Gdzie stosować Travertino naturale?

Tynk na bazie suchego trawertynu stosowany w systemie jest praktycznie niezniszczalny. Odporny nawet na długotrwałe szorowanie, praktycznie niemożliwy do przypadkowego uszkodzenia przez uderzenie, bardzo słabo wychwytujący zabrudzenia jest doskonały wszędzie tam, gdzie liczy się klasa i wytrzymałość.

 • Klatki schodowe, lobby i przedpokoje oraz korytarze. Travertino naturale sprawdza się świetnie w kinach, teatrach, hotelach i restauracjach, a także obiektach konferencyjnych i podobnych.
 • W przedpokojach i na klatkach schodowych, nawet jeśli ruch tam jest umiarkowany, ponieważ Travertino naturale to wykończenie, które bardzo łatwo jest wyczyścić, jeśli się wybrudzi.
 • Wokół kominków i na filarach, ponieważ dzięki temu wykończeniu nareszcie będą one wyglądały oryginalnie.

Cechy Travertino naturale

 • Tynk dekoracyjny z naturalnym suchym trawertynem jest dobrze przepuszczalny dla pary wodnej, dzięki czemu pomaga utrzymać zdrowy mikroklimat i utrudnia osadzanie się pleśni i mikroorganizmów.
 • Zastosowany w systemie staje się całkowicie odporny ma mycie, jest też niewrażliwy na zadrapania czy inne uszkodzenia mechaniczne.
 • Travertino naturale to tynk w stu procentach z naturalnych składników i pozbawiony dodatkowych pigmentów. Jego piękno wynika tylko i wyłącznie z obecności ziaren naturalnego trawertynu.

Jak nakładać Travertino naturale?

 • Powierzchnię, niezależnie od jej typu, należy wstępnie zagruntować, co wzmocni podłoże, ułatwi nanoszenie kolejnych warstw wykończenia, a także utrwali je i wzmocni. Do gruntowania zaleca się użycie preparatu MFA Classic zmieszanego z wodą. Grunt musi dobrze wyschnąć, co trwa około 5 godzin.
 • Sam grunt nie zwiększa wystarczająco przyczepności, dlatego należy użyć podkładu kwarcowego Bucciato. Nanoszony ławkowcem podkład jest doskonałym preparatem zwiększającym przyczepność – działa w pewnym sensie jak druga, silniejsza warstwa gruntu.
 • Suchy trawertyn należy rozrobić z wodą w ilości odpowiadającej bieżącym potrzebom. Stworzoną masę nanosi się na wyschnięty podkład pacą równą warstwą na grubość ziarna. Ta pierwsza warstwa będzie stanowiła mocne podłoże oraz nada kolejnym warstwom barwnej głębi.
 • Druga warstwa trawertynu jest właściwą warstwą dekoracyjną. Po jej naniesieniu za pomocą pacy, noża lub dowolnego innego narzędzia należy ostrożnie, aby nie uszkodzić głębiej położonej warstwy, wyżłobić wzór trawertynu. Powstały wzór należy jeszcze ostatecznie wygładzić pacą i zaczekać, aż masa wyschnie.
 • Wyschnięty tynk należy zaimpregnować, do czego używa się farby bezbarwnej Lumicca Incolore. Nada ona całości delikatnego połysku, a przede wszystkim zabezpieczy trawertyn przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

W przypadku tynku narzuconego na elewacji zewnętrznej albo dla dodania dodatkowej głębi można nałożyć na wykończenie drugą warstwę impregnatu, również z rozcieńczonej (10-50%) farby Lumicca Incolore. W przypadku standardowych wykończeń tę warstwę można pominąć bez uszczerbku dla estetyki lub funkcjonalności wykończenia.

[show_gallery images_in_a_row=”4″ galleryid=”564″][/show_gallery]

Lux Interiors logo

O nas

LuxInteriors jest firmą, która zajmuje się tworzeniem ciekawych aranżacji wnętrz, a zarazem posiadającą szeroko rozbudowaną ofertę produktową - począwszy od wyposażenia łazienek, poprzez tapety, tynki i farby, a kończąc na płytkach. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Skontaktuj się:

sopot@luxinteriors.com.pl
+48 585 859 999

Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi
Oferty prosimy WYSYŁAĆ na adres

Goto Top