Projektowanie domów i mieszkań
Zwykło się uważać, i o tym traktują wszelkie poradniki projektowania wnętrz mieszkalnych, że aranżacja wnętrza jest swoistą formą wyrazu artystycznego. Trudno temu twierdzeniu odmówić prawdziwości, jednak równie dużym błędem jest bagatelizowanie funkcjonalności projektu. Każdy wykwalifikowany projektant wnętrz ma świadomość, że w przypadku domów i mieszkań funkcjonalność nie jest mniej ważna od estetyki, jedynie trudniej ją zdefiniować niż w przypadku sklepów, biur czy nawet hoteli, ponieważ we wnętrzach mieszkalnych każdy z inwestorów akcentuje odmienne funkcje pomieszczeń i poszukuje rozwiązań, które zaspokoją nieco inne potrzeby.
Nadaj stylu swoim wnętrzom
Pomieszczenia dla osób w różnym wieku
Od kilkunastu lat wiele mówi się o projektach budynków przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Jest to oczywiście słuszny kierunek, jednak należy zauważyć, że sam projekt budynku nie rozwiązuje jeszcze żadnych problemów, ponieważ osoby poruszające się na wózkach muszą korzystać również ze specjalnego wyposażenia i dlatego tak ważna jest oferta biur projektantów wnętrz. Wysunięte blaty w kuchni czy obniżony brodzik w łazience to detale, na które łatwo jest nie zwrócić uwagi, dopóki od nich nie zależy całkowicie funkcjonalność wnętrza. Podobnie zresztą jest z różnego rodzaju udogodnieniami w aranżacjach osób jedynie umiarkowanie niepełnosprawnych, o czym już bardzo często się wcale nie mówi. Wielu średniej klasy projektantów utożsamia osobę niepełnosprawną z osobą na wózku, pomijając zupełnie np. specyficzne potrzeby osób z niedowładem kończyn górnych albo dysfunkcjami narządu wzroku. W tych i w wielu innych przypadkach rozwiązaniem wielu kłopotów jest po prostu dobrze przygotowana, przemyślana aranżacja wnętrza.
Ostatnie wizualizacje
Gdańsk Zakończyn
Estetyka i walory świetlne
Jeśli zaś chodzi o wyróżniającą się estetykę – bardzo często jest to pojęcie źle rozumiane. Wystarczy spojrzeć do popularnych gazet z projektami wnętrz. W każdej z nich znajduje się przynajmniej kilka przykładów wnętrz, które poza oryginalnym wyglądem nie mają praktycznie żadnych zalet, bo na przykład zawierają propozycje złych zastosowań materiałów wykończeniowych albo niepraktycznie rozmieszczone punkty świetlne. Estetyka oczywiście ma znaczenie, ale, choć nie jest mniej ważna od funkcjonalności, jest w pewnym sensie jej pochodną, ponieważ to funkcje wnętrza określają, jakie materiały wykończeniowe mogą w nim zostać zastosowane i w jaki sposób rozmieścić światła, a nie na odwrót – wyobraźcie sobie Państwo, gdyby projektanci najpierw dobierali materiały, a dopiero później decydowali o funkcji pomieszczenia: ile mieszkań i domów nie miałoby łazienek, ile kuchni, a ile salonów. Każde z tych pomieszczeń musi być oczywiście estetyczne i najlepiej, żeby było niepowtarzalne, ale o zakresie możliwych do przeprowadzenia zabiegów o znaczeniu dekoracyjnym decyduje przede wszystkim funkcja.
Dlatego, jeśli chcecie Państwo, aby wnętrze Państwa domu lub mieszkania miało oryginalny charakter i wyglądało doskonale, ale przy tym nie było kłopotliwe w użytkowaniu ani utrzymaniu, nie korzystajcie Państwo z gotowych projektów inaczej, niż jako inspiracji, jako baz, które dopiero po przejrzeniu i wprowadzeniu odpowiednich korekt przez aranżera, staną się doskonałym uzupełnieniem funkcjonalnych wnętrz.
Funkcjonalność przede wszystkim
Nie bez powodu każda inwestycja zaczyna się od przygotowania projektu, który uwzględnia stary i – jeśli trzeba – nowy układ pomieszczeń. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie mieszkań i domów, dla których projekty przygotowuje się z okazji remontu – tam często zmienia się przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, a także ustala na nowo położenie niektórych ścian. Dzięki tym zabiegom układ mieszkania czy domu może stać się bardziej funkcjonalny, lepiej dostosowany do potrzeb mieszkańców. Nie ma bowiem wzorca uniwersalnego, który pozwoliłby odpowiedzieć na pytanie, gdzie jakie pomieszczenie powinno się znaleźć. To sprawa zupełnie indywidualna, a odpowiedzi trzeba szukać w zwyczajach i upodobaniach inwestorów.
Nie tylko wielkie przestrzenie
Konieczność projektowania wnętrz kojarzy się wielu osobom tylko z dużymi domami i mieszkaniami, co nie jest trafnym spostrzeżeniem. Duża przestrzeń łatwiej wybaczy pewne błędy w aranżacji niż mała, gdzie nieodpowiednie ustawienie mebli lub sprzętów poważnie ogranicza funkcjonalność każdego pomieszczenia. Małe domy i mieszkania są dla projektantów wyzwaniem, tym bardziej że przecież potrzeby ich mieszkańców nie różnią się niczym od potrzeb szczęśliwców mających więcej przestrzeni do dyspozycji.
Problemy z materiałami
Materiały wykończeniowe, których użycie sugerują projektanci, to także więcej niż tylko sposób na dekorację wnętrza. Mają one dziś ściśle określone funkcje: muszą umożliwiać utrzymanie zdrowego mikroklimatu we wnętrzach, czyli to, o czym jeszcze 10 czy 15 lat temu nikt nie mówił. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie ścianom oddychania i usunięcie wilgoci z pomieszczenia. Jest to w dużej mierze właśnie zasługa dobrze przygotowanych projektów. Można powiedzieć, że projektant do problemu wykorzystania przestrzeni podchodzi w sposób kompleksowy i tworzy po prostu przyjazne środowisko do życia: takie, w którym czujecie się Państwo dobrze, które pomaga swoją funkcjonalnością w wykonywaniu najprostszych nawet czynności i takie, które zaspokaja podstawowe potrzeby estetyczne. Nie ma ani słowa przesady w twierdzeniu, że projektowanie wnętrza domu lub mieszkania jest aktem tworzenia dzieła sztuki użytkowej i to na najważniejszym poziomie, który przez długie lata jednak leżał odłogiem.
Projekty mieszkań i domów to sposób na uniknięcie estetycznego chaosu i niefunkcjonalności wnętrz. Podstawowym ich zadaniem jest bowiem uporządkowanie przestrzeni, wyraźne nadanie jej określonych funkcji, a także walorów estetycznych.