Prowansalski

Styl prowansalski, który w ostatnich latach zyskał olbrzymią popularność, jest bardzo stary, ale nie niezmienny. Nie zmieniło się zamiłowanie do naturalnych materiałów, ale już motywy dekoracyjne są dodatkiem, który stworzono już całkiem niedawno.


Wypłowiałe barwy

W stylu prowansalskim w zasadzie żaden element nie ma wyrazistego koloru. Dominują odcienie pastelowe, rozmyte, często określane mianem spłowiałych. Kolory powinny być ciepłe, a wszystkie powierzchnie matowe lub półmatowe. Na ścianach chętnie wykorzystuje się tynki i farby strukturalne, które dodatkowo mogą rozpraszać światło, natomiast ich kolorystyka cały czas musi pozostać stonowana.

Jedynie detale dekoracyjne mają bardziej zdecydowane kolory, jednak są lepiej widoczne nie dlatego, że są jaskrawe, ale dlatego, że zwykle są znacznie ciemniejsze niż tło. Generalnie jednak kolory te także są zwykle dość delikatne, wyblakłe. Jedyne elementy, które w tym stylu ewentualnie mogą mieć bardziej zdecydowane barwy, to na przykład ozdobne listwy drzwiowe, ale w oryginalnych wnętrzach także one były przeważnie stonowane.

Dekory roślinne

Styl prowansalski we współczesnym wydaniu korzysta z zaledwie kilku motywów dekoracyjnych. Najbardziej znanym jest lawenda, pozostałe to także dekory roślinne: gałązki oliwne, winorośl czy figi. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się dekoracje formą przypominające owoce cytrusowe, tych jest jednak wyraźnie mniej i nigdy nie dominują, a jedynie stanowią uzupełnienie wnętrza.

Mniej realistyczne motywy, również zresztą mające wyraźnie roślinny charakter, znajdować się mogą na firankach czy koronkowych serwetkach, a także na meblach w postaci rzeźbień. Warto jednak podkreślić, że we wnętrzach prowansalskich nieszczególnie często spotyka się bogato zdobione meble. Najbardziej reprezentacyjny kredens stanowi tutaj jedyny wyjątek, natomiast krzesła, szafy czy stoły najczęściej mają proste kształty, co wynika z faktu, że styl prowansalski jest tak naprawdę ubogim stylem wiejskim.

Miękko, ciepło i przytulnie

We wnętrzach prowansalskich nie może zabraknąć tkanin. Nie są one szczególnie delikatne. Najczęściej poduszki, kapy i zasłony wykonywane były z bawełny, lnu lub wełny, w bogatych wnętrzach spotyka się także jedwab, sporadycznie również aksamit. Te dwa ostatnie materiały nigdy jednak nie przejmują roli dominującej, a stanowią jedynie ozdobę.

Wszystkie popularne tkaniny powinny mieć wysoką gramaturę, natomiast ich wykończenie nie musi być idealne. Cały czas należy pamiętać, że jest to styl wiejski i pewna niedokładność jest tu bardzo pożądana. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby można było użyć tkanin wykonanych ręcznie przez rzemieślników, a nie tych, które pochodzą z masowej produkcji maszynowej. Obecnie jednak styl prowansalski jest na tyle popularny, że bez większych trudności można kupić w sklepach tkaniny stylizowane na dawne i one także spełnią swoje zadanie, pod warunkiem jednak, że będą dobrej jakości.

Minimum dekoracji

Styl prowansalski jest dość ubogi, jeśli chodzi o dekoracje. W przeważającej większości wnętrz w zupełności wystarczy ustawienie kilku doniczek z kwiatami. Powinny one kwitnąć, dobrze też, jeśli przynajmniej niektóre będą miały znaczenie kulinarne lub przyprawowe, co doda całemu wnętrzu autentyczności. Ważnym elementem projektu musi bowiem być jego użyteczność, właściwa wszystkim stylom z grupy aranżacji wiejskich. Nie pasują zaś do wnętrza prowansalskiego żadne obrazy czy rzeźby. Jeśli umieścić je w prostych ramkach, to odpowiednim dodatkiem staną się rodzinne zdjęcia, choć warto stylizować je na starsze, niż są w rzeczywistości.