Rustykalny

Styl rustykalny, czy może raczej, żeby było to bardziej precyzyjne, grupa stylów rustykalnych, czyli wiejskich, to rodzina koncepcji aranżacyjnych budowanych na kanwie uporządkowanych wnętrz wiejskich z dawnych epok. Nie można tu mówić ani o konkretnym okresie, w którym styl ten powstał ani ze stuprocentową dokładnością opisać cech charakterystycznych, bo nawet od najbardziej podstawowych istnieją zwykle odstępstwa.


Drewniane wnętrze

Drewno jako materiał dawniej powszechnie dostępny i nawet nie tyle tani, ile darmowy, a przy tym prosty w obróbce na podstawowym poziomie, używane było we wszystkich możliwych zastosowaniach. Z drewna w stylu rustykalnym wykonane są wszystkie meble, ale jest ono także surowcem wykończeniowym na ściany i podłogi. Ponieważ drewno było także elementem konstrukcyjnym, charakterystyczne dla rustykalnych wnętrz są na przykład odsłonięte belki stropowe. Jest to element o tak dużym znaczeniu, że obecnie dość popularne są nawet imitacje belek wykonane z nowoczesnych materiałów.

Prosty styl ciężki w odbiorze

Styl rustykalny rzadko wygląda tak, jak na zdjęciach w katalogach. Owszem, meble mają proste kształty, ale we wnętrzach oryginalnych bardzo często pojawiały się także przedmioty o zupełnie innej proweniencji. Dekoracyjne szafy czy nawet krzesła w stylu Ludwika XVI nikogo specjalnie nie dziwiły, ale w żadnym razie nie mogły liczyć na to, że staną się ozdobą. W stylu rustykalnym można dołączyć do podstawowego wyposażenia także elementy obce, natomiast muszą one pełnić te same funkcje, które spełniałyby meble czy elementy wyposażenia specyficzne dla stylu rustykalnego. Generalnie bowiem tego typu aranżacje bazują na wnętrzach ubogich, w których meble nie były nigdy wyznacznikiem standardu. Krzesło, choćby najpiękniejsze, było tylko krzesłem, a dekoracyjna szafa miała taką samą wartość jak skrzynia na bieliznę pościelową.

Z tych powodów współczesne aranżacje zwykle są projektowane bardzo precyzyjnie. Oryginalne wnętrza byłyby trudne w odbiorze i często sprawiałyby wrażenie chaotycznych, nieuporządkowanych lub wręcz brzydkich.

Kolorystyczny bałagan

Z oczywistych powodów większość wyposażenia wnętrza rustykalnego musi zachować naturalne kolory. Jednak podobnie do wnętrz historycznych, także współczesne mogą skorzystać z barwnych akcentów. Żywe kolory mogą jednak być używane tylko w bardzo ograniczonej ilości, a dodatkowo nie powinny mieć charakteru samodzielnej dekoracji. Wyłączając może barwne malowane motywy na meblach czy ścianach, jeśli gdzieś pojawia się na przykład czerwona tkanina, to będzie to prędzej cała poszewka na poduszkę, niż tylko haft na obrusie, choć tutaj wiele zależy od tego, z jakiego rejonu wywodzi się konkretny wariant aranżacji.

W żadnym razie kolorowe dodatki nie mogą przesłonić niejednolitego, ale dość miękkiego kolorystycznie i ciepłego tła. Jedynym kolorem, który może wyraźnie rzucać się w oczy, jest biel, przy czym w praktyce śnieżnobiałe ściany będą już raczej odejściem od klasycznych aranżacji, w których odcienie bieli były nieco przybrudzone i raczej z palety kremowej lub écru.

Ludowe wnętrza

Ludowe wzory, motywy i dekoracje mają w stylu rustykalnym duże znaczenie, natomiast nie powinno być ich zbyt wiele. Warto też przy ich ekspozycji zadbać o historyczną wierność i dobrać dodatki tak, by pochodziły z rejonów współdziedziczących pewne memy kulturowe, zamiast zbierać dodatki specyficzne dla różnych krajów i regionów. Nawet przy zachowaniu wierności stylistycznej, należy ograniczać ilość dodatków, pamiętając, że rustykalne wnętrza powinny być przede wszystkim praktyczne.