Na pewno nie ma szans na stworzenie wyjątkowego wnętrza bez dobrego projektu – co do tego każdy powinien mieć jasność. Czy jednak projekt taki można przygotować samodzielnie? Wydaje się, że w dobie internetu nie będzie to szczególnie wielkim wyzwaniem, jest jednak parę „ale” i o tym właśnie chcemy opowiedzieć.
Dlaczego stworzenie projektu samodzielnie nie jest wykluczone?
Wielu producentów luksusowych materiałów wykończeniowych, a coraz częściej także hipermarketów budowlanych udostępnia oprogramowanie, zwykle online, umożliwiające przygotowanie nawet dość zaawansowanych wizualizacji. Jeśli tylko ma się odrobinę pojęcia o podstawach projektowania wnętrz, o tym, co w jaki sposób się robi, a czego raczej należy unikać, można stworzyć w tego rodzaju programach nawet dość zgrabne, spójne szkice. Nie można więc z góry założyć, że samodzielnie dobrego projektu zrobić się nie da, nawet jeśli nie jest się architektem wnętrz, ale spójrzmy prawdzie w oczy – rozwiązanie to w przypadku luksusowych aranżacji jest w najlepszym razie przeciętne. Dlaczego?
Dlaczego samodzielnie nie można przygotować dobrego projektu?
-
Przede wszystkim większość dostępnego oprogramowania nie przygotowuje formalnych projektów, a jedynie wizualizacje. Mogą one dobrze wyglądać oprawione w ramkę nad łóżkiem, ale jaki „instrukcja” dla ekipy remontowej są najczęściej bezużyteczne, ponieważ nie mówią nic o technikach budowlanych wykorzystanych do stworzenia wykończenia.
-
Elementem projektu jest kosztorys – to dzięki niemu wiadomo, ile jakich materiałów należy kupić. Nie jest to tylko dokument informujący o cenach – to precyzyjne wyliczenie ilości materiałów wykończeniowych, chemii budowlanej i wszystkich akcesoriów, które trzeba nabyć, aby zrealizować projekt – praktycznie żaden z programów dostępnych w sieci nie daje takiej możliwości choćby z tego prostego powodu, że wymiarowanie pomieszczeń na ich potrzeby jest nader uproszczone.
-
Wiele osób próbujących samodzielnie stworzyć projekt wnętrza, ma nawet niezły zmysł estetyczny, ale potrzebna jest jeszcze profesjonalna wiedza, którą dysponują tylko architekci. Nie chodzi już nawet o wiedzę pozwalającą na stworzenie poprawnego pod względem formalnym projektu, ale o informacje, które na przykład pozwalają dobrać odpowiedni klej do płytek ceramicznych albo właściwy grunt do określonego rodzaju farby – tego na wizualizacji nie widać, ale w projekcie te elementy też muszą być uwzględnione.
-
Największym problemem jest jednak lista dostępnych wariantów wykończeń – każdy z dostępnych gratis programów jest materiałem reklamowym i nie można użyć tam zbyt wielu opcji wykończeń. Aby można było zaprojektować wnętrze wykorzystujące materiały i akcesoria od różnych, często niezbyt popularnych, ale bardzo luksusowych marek, trzeba skorzystać z zupełnie innych programów, a tego już samodzielnie zrobić się nie da, ponieważ nawet obsługa oprogramowania jest dość skomplikowana.