Słowo o roli inwestora w tworzeniu projektu

Wiele osób jest przekonanych, że zlecenie projektantowi przygotowania aranżacji oznacza, że odpowiedzialność inwestora będzie w jakiś sposób przeniesiona. Oczywiście – dobry dekorator czy architekt wnętrza może stworzyć projekt bez rozmowy z inwestorem, ale z wielu powodów się tak nie robi. Warto więc zrozumieć, dlaczego w projektowaniu luksusowych wnętrz inwestor zawsze odgrywa tak ważną rolę.

Pokaż więcej

Wszystko zaczyna się od rozmowy i wizji lokalnej

Ekskluzywne projekty mieszkań czy biur powstają co prawda za biurkiem, ale pomysł się tam nie rodzi. Ten powstaje „w terenie”. Projektant spotyka się z inwestorem, aby obejrzeć dane pomieszczenie i omówić ogólne założenia projektu: specyfikę, przeznaczenie, pożądaną stylistykę oraz budżet projektu. To bardzo ważne, ponieważ bez tych informacji większość projektów trafiałaby w próżnię. Nie chodzi bowiem o to, aby przygotowana aranżacja była po prostu niezwykle piękna i bardzo funkcjonalna – ona musi jeszcze trafić w gust i realne potrzeby inwestora, dlatego nie można go wyłączyć z całego procesu.

Kto wprowadza poprawki do projektu

Projektem zarządza zawsze doświadczony architekt wnętrza i to on jest odpowiedzialny za techniczne przygotowanie wszystkich dokumentów, on też w pierwszej kolejności sugeruje materiały, których użycie będzie optymalne, może również później wprowadzać zmiany, bardzo często jednak to od inwestora wychodzi inicjatywa modyfikacji projektu. Czasem są to zmiany kosmetyczne, jak na przykład korekta położenia gniazdka elektrycznego, a czasem powodują przebudowę całej koncepcji, jak na przykład sugestia dotycząca zupełnej zmiany aranżacji wnętrza, zmiany głównego materiału wykończeniowego lub kolorystyki. Za techniczne naniesienie poprawek odpowiada architekt, ale inwestor musi mieć świadomość, jak duże znaczenie mają jego sugestie – nawet jeśli wybór dokonany przez inwestora nie będzie technicznie najlepszy, ale akceptowalny ze względów bezpieczeństwa, architekt będzie musiał go uwzględnić w projekcie (choć jego zadaniem jest wytłumaczenie problemu inwestorowi).

Czy inwestor jest potrzeby przy tworzeniu projektu?

Kiedy architekt opracowuje szczegółowy projekt, inwestora przy nim oczywiście nie ma. Warto jednak pamiętać, że to, co dobrze prezentowało się we wstępnym szkicu, nie zawsze później może zostać utrzymane. W czasie prac nad projektem architekt może wpaść na nowy pomysł albo odkryć przeoczony wcześniej problem. Dobrze będzie, jeśli będzie miał on możliwość skontaktowania się z inwestorem w celu uzgodnienia dalszego kierunku działania. Oczywiście nie dotyczy to drobiazgów, ale raczej poważniejszych uwag czy zastrzeżeń. Koniec końców jednak wsparcie inwestora jest przydatne przy tworzeniu wielu, szczególnie bardzo skomplikowanych projektów. Architekt wnętrz ma bowiem olbrzymia wiedzę i doświadczenie, ale nie on podejmuje ostateczne decyzje.

Ukryj