Śródziemnomorski

Styl śródziemnomorski zachwyca swoją różnorodnością, pewnymi pozornymi niedoskonałościami i swobodą specyficzną dla większości stylów wiejskich. W tym przypadku jednak wnętrza nabierają szczególnie przytulnego charakteru i choć trudno byłoby wskazać początki tego rodzaju aranżacji, ich obecna popularność jest bezdyskusyjnie wysoka.


Stare, czyli naturalne

Podobnie jak inne style wiejskie, również styl śródziemnomorski bazuje na naturalnych materiałach. Nie jest to jednak bezpośrednia kopia wyposażenia wnętrz sprzed stuleci. Oryginalnie – co dziś robi się raczej rzadko – wykorzystywano zamiast niektórych mebli worki jutowe. Obecnie z tkanin, które zresztą nie służą do produkcji worków, tylko dekoracyjnych zasłon, obrusów i kap, najpopularniejsza jest bawełna i len. Ten ostatni faktycznie w obszarze śródziemnomorskim był wykorzystywany, ale bawełna jest już zdecydowanie nowszym dodatkiem do klasycznego wnętrza.

Poza tym używane jest oczywiście drewno, przy czym w tym stylu najczęściej było ono bielone, a nierzadko spotyka się także różne plecionki. Z grubych plecionek zresztą wykonywano niektóre meble. Pewną odmienność zapewniają wnętrzom śródziemnomorskim kamienne i ceramiczne płytki, oczywiście stylizowane na stare i nierówno wykończone.

Odrobina finezji na meblach

Meble w stylu śródziemnomorskim mają zawsze proste bryły. Dziś co prawda dość często dodaje się im dekoracyjne listwy, ale gdyby ktoś chciał urządzić wnętrze maksymalnie zbliżone do oryginalnych wnętrz obszaru Morza Śródziemnego, to zamiast takich ozdób, zdecydowanie musiałby postawić na frezy, szlify i zdobienia snycerskie. Nie dokładano elementów dekoracyjnych, a ozdoby powstawały raczej przez usuwanie materiału z bryły podstawowej.

Styl z dużą dozą artyzmu

Styl śródziemnomorski zawdzięcza swoje wielobarwne aranżacje przede wszystkim płytkom ceramicznym. Przeważnie są one nieszkliwione, a jeśli już, to warstwa szkliwa nie powinna być równa, podobnie zresztą jak powierzchnia samych płytek. Nie to jest jednak najbardziej zaskakujące. Otóż mozaiki składane były ze stosunkowo dużych płytek równej wielkości, najczęściej w kształcie kwadratu o boku długości piętnastu centymetrów lub nawet większych. Nie tworzyły one jednak żadnego geometrycznego wzoru, ponieważ sąsiadujące płytki powinny być do siebie jak najmniej podobne. W ten sposób można wykończyć fragment ściany, ale już ułożenie podobnej mozaiki na jej całej powierzchni jest ruchem dość ryzykowanym.

Okiennice

Są specyficzne głównie właśnie dla stylu śródziemnomorskiego. Pojawiały się oczywiście także w innych stylach wiejskich, gdzie szyby okienne pojawiły się bardzo późno, jednak na obszarze Morza Śródziemnego używano ich od zawsze i używa się do dziś. Są one tam elementem praktycznym, natomiast we współczesnych wnętrzach w Polsce używa się raczej okiennic jako dekoracji. W związku z tym nierzadko są one montowane od wewnętrznej strony, co nie w każdej aranżacji dobrze się prezentuje, ale generalnie jest zgodne z podstawowymi założeniami stylu.

Styl śródziemnomorski nie jest stylem reprezentacyjnym, więc wnętrza nie powinny być idealne. Pewne niedoskonałości są nie tylko na miejscu, ale wręcz są pożądane. Oczywiście chodzi tu na przykład o ślady zużycia bądź dołączenie niektórych mebli wyraźnie z innego stylu, ale wszystko to z umiarem. Styl śródziemnomorski ma swój charakter i raczej nie należy z niego rezygnować dla większej różnorodności – odrobina odmienności jest na miejscu, ale tylko odrobina.