Techno

Styl techno wywodzi się prawdopodobnie z konwencji designerskich z lat 80 ubiegłego wieku. „Prawdopodobnie”, ponieważ wydaje się, że czerpie on ze znacznie starszych stylów i wzorców, aczkolwiek są one już na tyle zmodyfikowane, że w aranżacjach w stylu techno zyskują zupełnie nowy wydźwięk.


Dużo technologii

Styl techno jest konwencją chętnie korzystającą z produkcji masowej. Tu jednak pojawia się pewien paradoks, ponieważ jakkolwiek wszystkie meble czy elementy wyposażenia powinny być wykonane metodami przemysłowymi, czyli masowo, to projektanci starają się podkreślić oryginalność wnętrz. Na to pozwalają produkty designerskie, które są produkowane przemysłowo, ale ponieważ serie są krótkie, to przy dość wysokiej cenie nie pozwalają na zbyt dużą popularność poszczególnych modeli.

Fascynacja technologią objawia się także uproszczeniem niektórych form do ich industrialnej postaci, np. chętnie korzysta się z taboretów i hokerów, zaniedbując nieco fotele czy krzesła tapicerowane. Dodatkowe punkty zawsze przyznawane są także za szersze stosowanie materiałów przemysłowych, w tym tworzy sztucznych.

Kolor i humor

Twórcy stylu techno twierdzili, że współczesnym im wnętrzom brakuje humoru. Problem ten rozwiązali poprzez zastosowanie kontrastowych barw i zaskakujące akcenty kolorystyczne. Kolory w pewnym sensie klasyczne: biel, czerń czy kolory drewna naturalnego, zostały zastąpione żywymi, mocnymi barwami. Nie przykłada się w tych wnętrzach zbyt dużej wagi do funkcjonalności. Praktycznie każdy mebel można by było przeprojektować w dość prosty sposób tak, aby był wygodniejszy, bardziej użyteczny i po prostu dopasowany do swojej funkcji. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ jednym z założeń stylu jest właśnie odejście od funkcjonalizmu.

Nie na swoim miejscu

We wnętrzach w stylu techno dość często ściany są wykańczane na biało. W bardziej klasycznych stylach byłoby to doskonałe tło na przykład dla obrazów czy wyszukanych grafik. Tutaj też może posłużyć do eksponowania przejawów twórczości, natomiast zamiast obrazów będą to na przykład plakaty, a zamiast rzeźb – abstrakcyjne połączenia kół zębatych i prętów.

W stylu techno wszystko trafia nie na swoje miejsce. Poniekąd ma to jednak swoje dobre strony, ponieważ nikogo w takim wnętrzu nie będzie raził rower przechowywany pod sufitem albo pozostawione w widocznym miejscu rury. Nie są one może specyficzne dla stylu techno, ale ponieważ stanowią zaprzeczenie idei uporządkowanego funkcjonalizmu, to nikomu nie przeszkadzają.

Tylko światło ma nadal zadanie do spełnienia

We wnętrzach techno praktycznie nic nie musi być rozwiązaniem optymalnym pod kątem funkcjonalności, ale jest jeden wyjątek. Jest nim oświetlenie. To powinno być jasne, punktów świetlnych trzeba umieścić we wnętrzu dużo i jak najbardziej sprawdzą się lampy LED RGB czy nawet kule dyskotekowe, aczkolwiek nie wolno też zapominać o użytecznym oświetleniu najczęściej barwy zimnej bieli. Jednak już to, jaki kształt będą miały lampy, jest kwestią zupełnie dowolną i można korzystać nie tylko z gotowych propozycji, ale nawet zdecydować się na podwieszenie żarówki w oprawce na kablu lub wykonanie lampki z butelki po winie. W ten sposób samo światło nadal ma bardzo praktyczne zastosowania, ale już forma punktów świetlnych jest kompletnie abstrakcyjna i nie ma wiele wspólnego z uporządkowaną elegancją, której tak bardzo sprzeciwiali się twórcy aranżacji w stylu techno. Są to wnętrza nowoczesne, na swój sposób chaotyczne i nieoptymalne, ale nadal użyteczne i praktyczne.