Wiejski

Styl wiejski ma wiele odsłon, ponieważ jego specyfika w szczegółach zmienia się w zależności od tego, jakimi opisami inspirowali się twórcy poszczególnych poradników. W zasadzie bowiem trudno mówić o jednym stylu – to raczej grupa, rodzina stylów, które współdzielą niesformalizowane początkowo podstawy funkcjonalne, a później uwspólniły również pewne normy estetyczne, co jednak nastąpiło już po pewnej formalizacji zasad aranżacyjnych.


Wszystko z natury

Natura nie tylko dostarczała materiałów do wykończenia i wyposażenia wnętrz (stąd drewniane meble, ozdobne plecionki czy kamienne okładziny wokół kominków), ale także inspiracji do skromnych dekoracji. Dziś rolę dekoracyjną odgrywają nawet niektóre elementy dawniej będące dodatkami funkcjonalnymi, na przykład suszące się zioła lub kwiaty. Inspirowane naturą są także uproszczone i niezbyt często stosowane rzeźbienia czy snycerska oprawa mebli. W nowoczesnych stylach wiejskich można oczywiście zinterpretować je nieco wierniej, zastosować w odrobinę większych ilościach czy choćby wprowadzić pewną odmianą poprzez użycie roślin niepochodzących z lokalnej strefy klimatycznej, co z oczywistych powodów było dawniej niemożliwe.

Prostota materiału i prostota kształtu

Styl wiejski jest stylem prostym. Warto jednak rozwinąć to określenie, ponieważ dzisiejsze wnętrza mogą być w pełni zgodne z wytycznymi i założeniami stylu, mimo że zdecydowanie widać po nich, iż nie mogłyby być wnętrzami dawnej wiejskiej chaty. Jest to możliwe dzięki temu, że zasady stylu wiejskiego w pewnym zakresie dotyczą również materiałów kiedyś rzadziej używanych. Można na przykład ustawić krzesła wykonane z giętej stali, pod warunkiem, że nie będzie ona wykończona na wysoki połysk, tylko raczej będzie przypominała wyglądem żelazo. Dawniej przecież krzesła były wyrabiane raczej z grubo ciosanego drewna, natomiast samo żelazo – ale kute, a nie gięte – wykorzystywano na przykład do produkcji okuć meblowych. Taka zmiana wniesie do wnętrza pewną dozę nowoczesności, a jednocześnie nie spowoduje, że wnętrze przestanie być zgodne z założeniami stylu.

Prosta kolorystyka z zaawansowanym efektem

Wnętrza w stylu wiejskim zwykle sprawiają wrażenie niezwykle barwnych. W praktyce jednak po bliższej analizie zwykle okazuje się, że wykorzystano w nich jedynie kilka podstawowych kolorów. I tak: tłem zwykle są ściany albo bielone, albo przykryte boazerią w naturalnym kolorze rodzimego drewna. Serwety i firany zdecydowanie powinny być białe, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie wykonania na nich ozdobnych, kolorowych haftów. Pozostałe elementy zwykle mają barwy naturalne: żółtą, czerwoną, niebieską lub zieloną. Nie łączy się ich subtelnymi przejściami, granice są najczęściej wyraźne. Dominują odcienie nasycone, a to dlatego, że taki efekt uzyskiwano dzięki naturalnym barwnikom. W niektórych wnętrzach projektanci postulują zastosowanie elementów wyblakłych, stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości, co jest dopuszczalne, ale zawsze z umiarem.

Dobór mebli

Generalnie meble w stylu wiejskim powinny być proste, a ich ilość ograniczona do niezbędnego minimum. Można jednak odrobinę ten styl zmodernizować i na przykład zastosować wygodniejsze, tapicerowane krzesła lub ustawiając niezbyt rozbudowaną serwantkę. Wówczas jednak styl stanie się bogatszy i tak naprawdę trzeba go będzie umieścić między prawdziwym stylem wiejskim a stylem dworku polskiego. Jest to zabieg z estetycznego punktu widzenia dosyć ryzykowny, ale pod okiem wprawnego architekta wnętrz jak najbardziej możliwy do wykonania.