Modern rustic

Modern rustic to styl, który w umysłach wielu osób jest tożsamy ze stylem modern folk. To skojarzenie jest jednak zupełnie błędne. Choć wnętrza w obu tych stylach mogą wyglądać podobnie, to zupełnie różne są nawet podstawowe założenia obu koncepcji. Modern rustic to styl, którego głównym celem jest wierne odwzorowanie wiejskiego stylu wnętrz z wprowadzeniem jedynie tych zmian, które są niezbędne ze względu na użyteczność.


Bez przenoszenia, tylko odwzorowanie

Cecha wspólna, która łączy modern rustic i modern folk, to przenoszenie estetyki dawnych wnętrz. Modern rustic jednak nie jest jednak stylem-kalką. Wnętrza nie mają być przenoszone jeden do jednego, tylko poddane krytycznej ocenie funkcjonalnej. Mają wyglądać tak, jakby były używane od dziesięcioleci, ale funkcjonalnie spełniać wszystkie wymogi stawiane przed najlepszymi współczesnymi wnętrzami.

Wykonuje się więc w tym stylu podłogi drewniane – dokładnie z tych samych materiałów, co w stylach nowoczesnych. Estetyka jednak musi zostać zmieniona. Deski są przecierane, wytrawiane, obrabiane z mniejszym marginesem precyzji itd.

Naturalność we wnętrzu

Nikt nie proponuje, żeby w nowoczesnym wnętrzu zostawiać na podłodze klepisko, nawet jeśli to pod względem funkcjonalnym nie jest złym rozwiązaniem. Zastępuje się je jednak innymi wykończeniami, na przykład podłogami drewnianymi albo płytkami ceramicznymi. Powinny one być stylizowane na stare, a przede wszystkim zwracać uwagę naturalnością. Płytki więc powinny mieć nieco nierówne krawędzie, a powierzchnia może sprawiać wrażenie niedoskonale wybarwionej. Celem jest uzyskanie efektu materiału naturalnego i zużytego. W ten sam sposób podchodzi się do dekoracji ścian: nikt nie proponuje ich bielenia, ale pomalowanie na śnieżną biel też nie będzie zgodne z zaleceniami. Jedyny wyjątek to wykończenie ich tynkiem strukturalnym z efektem betonu.

Umeblowanie swobodniejsze niż kiedyś

To, że styl modern rustic nie jest kopią wiejskiej chałupy doskonale widać na przykładzie mebli. Zgodnie z założeniami stylu powinny się we wnętrzu pojawić klasyczne elementy umeblowania, wykonane na przykład z grubo ciosanego drewna albo po prostu pozbawione dekoracji. Można je jednak swobodnie połączyć z nowoczesnymi i na przykład przy ciosanym stole postawić aluminiowe krzesła.

W żadnym przypadku jednak forma pojedynczych mebli nie powinna być zbyt dekoracyjna. To tak naprawdę połączenie dwóch interpretacji prostych projektów, które różnią się od siebie tylko sposobem wykonania. Jedynym bowiem, co należy w całości przenieść ze stylu wiejskiego, jest zamiłowanie do czystej użyteczności i prostoty pozbawionej przesadnych dekoracji.

Nowoczesność w klasyce

Najprostszy opis stylu modern rustic musiałby uwzględniać dwie cechy: otoczenie inspirowane wyglądem wiejskich domów oraz dodatki pochodzące z najnowszych katalogów. Znalezienie punktu równowagi między tradycyjnym, zniszczonym i zużytym tłem a nowoczesnymi, gładkimi liniami doskonałych materiałów jest trudnym wyzwaniem. Równowagę można przesunąć w stronę klasyki, jeśli użyje się autentycznych przedmiotów. Zabawki czy drobiazgi można łatwo znaleźć na targach staroci i nie można ich zastąpić imitacjami. Te są dobre, jednak nie należy przesadzać z ich widocznością, aby nie zaprzepaścić prostoty stylu.

Nowoczesność łączy się z klasyką głównie tam, gdzie tradycja zostawiała pustkę: sprzęt RTV, AGD, oświetlenie, przestrzeń dla nowoczesnych rozrywek: te elementy w modern rustic zawsze wyraźnie ciążą w stronę nowoczesnych aranżacji minimalistycznych.