Masz pytania? Napisz do nas!

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

telefon: +48 585 859 999



Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

Afrykański

Styl afrykański jest bardzo charakterystyczny ze względu na swoją kolorystykę oraz dwa rodzaje motywów dominujących. Mimo że należy go zaliczyć do grupy stylów wyraźnie inspirowanych naturą, to w Polsce będzie on wzbudzał sensację swoją odmiennością.

czytaj więcej


Amerykański wiejski

Styl amerykańskiej wsi nie jest tym samym, co styl country. Historycznie jest stylem starszym, ponieważ jego założenia odzwierciedlają możliwości angielskich osadników w Ameryce Północnej na początku jej kolonizacji przez białego człowieka. W pewnym sensie można mówić o analogiach między tym stylem, a chyba najbardziej rozpoznawalnym stylem skandynawskim. Tym, co je łączy, jest skromność, a nawet ubóstwo, połączone z naturalną funkcjonalnością.

czytaj więcej


Angielski

Styl angielski w mniej lub bardziej zmienionej formie był niedawno całkiem popularny. Łącząc w sobie sporą dozę elegancji i praktyczne rozwiązania służące pobudzeniu życia rodzinnego zyskał opinię zrównoważonego i bardzo estetycznego.

czytaj więcej


Andaluzyjski

Styl andaluzyjski znakomicie wygląda w katalogach wnętrzarskich, ale trzeba uczciwie przyznać, że jego odtworzenie jest bardzo kłopotliwe, a przeprowadzone nieudolnie, prowadzi do powstania kiczowatych aranżacji, którym bliżej do pop-artu zmieszanego ze stylem glamour.

czytaj więcej


Arabski

Styl arabski jest bezsprzecznie jednym z najlepiej rozpoznawalnych, jednak dziś raczej nie poleca się stosowania go w całej rozciągłości, a raczej przystosowanie niektórych jego elementów. W swojej oryginalnej formie jest on zbyt ciężki i kłopotliwy, nie przewiduje też miejsca na wiele z udogodnień, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

czytaj więcej


Art déco

Styl art déco w zasadzie nie jest kompletnym stylem aranżacji wnętrz. To raczej koncepcja artystyczna, którą w latach 20 XX w. stosowano dość szeroko w sztuce i… przemyśle. Prekursorzy tego stylu postulowani połączenie sztuki i produkcji przemysłowej, natomiast jako inspirację wykorzystywano takie style jak kubizm czy fowizm. Na szeroką skalę stosowano nowoczesne materiały, stąd styl ten jest bardzo eklektyczny, ale pozostaje niezwykle funkcjonalny.

czytaj więcej


Bauhaus

Bauhaus to prawdopodobnie jeden z pierwszych stylów, które zostały stworzone z pełnym rozmysłem i miały jasno określony cel. Oznacza to, że dziś może być trudno odtworzyć oryginalne wnętrza, ale sama idea przetrwała i dała początek wielu innym koncepcjom, w tym minimalizmowi. Bauhaus to zresztą więcej niż styl wyposażenia wnętrz: to koncepcja projektowa i szkoła projektowania, która rozwijała się przez czternaście lat po zakończeniu I Wojny Światowej.

czytaj więcej


Biedermeier

Biedermeier to ciekawy styl, który rozwijany był od zakończenia I WŚ aż do zakończenia II WŚ. Jako bazę wykorzystano angielską regencję czy francuski empire, ale dokonano znaczącej zmiany skali. Nie projektowano już ani budynków, ani wnętrz pałacowych. Biedermeier generalnie nie zostawił żadnych zabytków w ogólnym tego słowa znaczeniu, za to styl ten, skupiający się na projektach elementów wyposażenia wnętrz, do dziś wpływa na to, jak postrzegamy przedmioty codziennego użytku.

czytaj więcej


Bollywood

Bollywood w zasadzie jeszcze nie doczekał się oficjalnego uznania za styl aranżacji wnętrz. To raczej luźna interpretacja tego, co prezentują twórcy indyjskich produkcji kinowych, a co ma swój odrealniony urok. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to aranżacje w stylu, który można by było uznać za pokrewny oryginalnie wschodnim koncepcjom. To, co prezentuje Bollywood to karykatura europejskich stylów pałacowych.

czytaj więcej


Bretoński

Styl bretoński jest stylem wiejskim, jednak w odróżnieniu od większości tego typu sposobów aranżacji wnętrz, sprawia wrażenie bogatego i ciepłego. Jest tak przede wszystkim ze względu na dobór kolorów, ponieważ co do zasady jest to dość prosty, chwilami nawet wręcz surowy styl aranżacji wnętrz. Nie można go omówić, nie dotykając tego, co leży u jego podstaw. Styl bretoński nie powstał bowiem celowo – jest efektem wielu pokoleń pracy nad więzami rodzinnymi, a to, co nazywamy stylem, jest w praktyce środowiskiem, które stymulowało ich rozwój.

czytaj więcej


Chiński

Styl chiński jest jednym z tych, których nie można w całości zastosować do europejskich wnętrz. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim powstał on jako styl pałacowy, więc do przeciętnego mieszkania (ani azjatyckiego, ani europejskiego) nie pasuje skalą. Po drugie, jest bardzo mocno związany pod względem funkcjonalnym z kulturą Orientu. Dlatego tym, co się sugeruje, jest przeniesienie wybranych elementów stylu chińskiego do nowoczesnych wnętrz europejskich. Nie będzie to kopia stylu, ale raczej proces tworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego.

czytaj więcej


Chippendale

Chippendale to zamknięty styl, który w zasadzie nie powinien być modyfikowany. Większość mebli, które zostały stworzone do najlepszych aranżacji, powstaje według tych samych wzorów, które opracowane zostały w większości w drugiej połowie XVIII wieku. Ich źródłem są notatki i projekty Thomasa Chippendale’a – londyńskiego stolarza, którego nazwisko posłużyło do nazwania stylu. Co w tym dziwnego? To, że wówczas style nazywano od imion władców, za których panowania były popularne.

czytaj więcej


Country

Styl country jest poniekąd zbliżony do amerykańskiego wiejskiego, tylko jeszcze od niego uboższy. O ile w amerykańskim można było zauważyć wyraźne nawiązania do stylu angielskiego, to w country są one mniej wyraźne. Nie dzieje się tak bez powodu. Styl ten jest inspirowany wnętrzami, w jakich toczyło się życie na tzw. Dzikim Zachodzie, choć to nie do końca prawidłowa nazwa. Były to wnętrza ludzi, którzy byli biedni, a przede wszystkim nie mogli liczyć na pomoc z zewnątrz. Stąd też niezwykły szacunek i przywiązanie do przedmiotów – we wnętrzach pojawiało się tylko to, co udało się samodzielnie skonstruować lub odnowić.

czytaj więcej


Duński

Styl duński jest w swojej istocie dość zaskakujący. Można bowiem zaryzykować stwierdzenie, że powstał jako rozwinięcie stylu skandynawskiego, jednak dziś prawie go nie przypomina, jeśli nie liczyć kolorów. Został stworzony przez Klinta w latach 30 XX wieku, niejako na przekór dominującemu podówczas przekonaniu, że najważniejsza jest funkcja, natomiast forma powinna być tak prosta, jak tylko owa funkcja na to pozwala. Klint nie zaprzeczył ważności funkcjonalnych mebli i innych elementów wystroju, jednak wyraźnie zaznaczał w swoich koncepcjach aranżacji, że wyglądu nie można zaniedbywać.

czytaj więcej


Eklektyzm

Eklektyzm jako styl aranżacji wnętrz budził zawsze spore kontrowersje, bo ocierał się o kicz i tani blichtr. Nie można odmówić mu jednak pewnej funkcjonalności, aczkolwiek gwoli ścisłości należałoby zaznaczyć, iż pomieszczenia w tym stylu są przeznaczone przede wszystkim do wygodnego odpoczynku i urządzenie gabinetu czy biura w ten sposób byłoby posunięciem często nierozważnym.

czytaj więcej


Ekologiczny

Styl ekologiczny jest dość młody, bo jego początki sięgają zaledwie trzydzieści lat wstecz. Wtedy był propagowany przez ekologów, którzy chyba niezbyt dobrze rozumieli problem, o którym mówili, bo styl ekologiczny finalnie okazywał się znacznie groźniejszy dla środowiska niż alternatywne rozwiązania, ale dziś, w swojej mniej zradykalizowanej formie pozbawionej raczej podbudowy ideologicznej jest znacznie rozsądniejszy i bardziej atrakcyjny.

czytaj więcej


Etno

Styl etno od swojego początku (a moda ta zaczęła się w latach 70) ewoluował i dziś tego „wczesnego etno” za bardzo nie przypomina. Początkowo bowiem była to jedynie moda na wplatanie orientalnych motywów w zachodnie aranżacje. Dziś etno to styl, którego cechą charakterystyczną jest ogólne zachłyśnięcie się kulturą ludową z różnych stron świata, w tym z własnego kraju.

czytaj więcej


Francuski

Styl francuski dojrzewał przez wieki, ale jego powszechne rozumienie wcale nie pokrywa się z rzeczywistą definicją. Nie jest to bowiem styl bogaty. Owszem, pojawiają się w nim wytworne elementy, ale więcej jest tu umiejętnie użytych sztuczek niż autentycznego bogactwa. Nie można za to odmówić mu oryginalności i elegancji, która wynika po części właśnie z umiarkowania.

czytaj więcej


Fusion

Styl fusion jest jednym z tych nowoczesnych stylów, które powstały przez łączenie bardzo różnych trendów. Powstał po to, żeby przełamać chłód i bezosobowość wnętrz minimalistycznych. Te były co prawda jasne, przestronne i funkcjonalne, ale w pewien sposób obce. Projektanci postanowili więc wprowadzić do tych sterylnych wnętrz odrobinę szaleństwa i w sposób, który by niczego nie ujmował minimalizmowi, pozbawić go tej nieznośnej powagi.

czytaj więcej


Gabinetowy

Styl gabinetowy, jak sama nazwa wskazuje, powstał w gabinetach, jednak ich rola była wówczas inna, niż ta, jaką przypisuje się im dziś. Były pomieszczeniami, które jedynie stylizowano na miejsca pracy, podczas gdy w praktyce były odpowiednikami dzisiejszych korporacyjnych pokojów rekreacyjnych.

czytaj więcej


Gianni Versace

Mimo że styl Gianni Versace jest tak naprawdę aranżacyjną nowością, bo zaczął powstawać w latach 90 XX wieku, to już jest kultowy. Opinie o nim jednak są skrajne: dla jednym jest to synonim wyszukanej, ale odważnej elegancji, dla innych zaś drogą wersją kiczu. Będący jedynym w swoim rodzaju połączeniem włoskiej klasyki i antyku z nowoczesnymi materiałami styl jest pełen kontrastów i trudno opisać go w odniesieniu do jakichkolwiek innych koncepcji aranżacyjnych.

czytaj więcej


Glamour

Glamour jest stylem imitacyjnym. Na pierwszy rzut oka prezentuje on nieprzebrane bogactwa, które jednak w bliższym kontakcie okazują się w najlepszym przypadku iluzją, w najgorszym zaś – oszustwem. Aby jednak właściwie to ocenić, trzeba znać genezę stylu.

czytaj więcej


Góralski

Styl góralski należy do grupy stylów naturalnych, ponieważ jego korzenie sięgają daleko w głąb historii. Nie można jednak po prostu przeskalować wnętrza góralskiej chałupy, żeby uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jak powinno się urządzić większą przestrzeń. Styl góralski jest bardzo silnie związany z lokalną kulturą, dlatego istnieje wiele jego odmian, które, wymieszane, nie będą szczególnie dobrze się prezentowały. W pewnym sensie można nawet powiedzieć, że urządzenie wnętrza w stylu góralskim jest bardziej kwestią nauki niż sztuki.

czytaj więcej


Grecki

Styl grecki doczekał się wielu interpretacji i dziś tak naprawdę trudno jest podać jego szczegółowy opis, nie wpadając w pułapkę pewnych uproszczeń. W gruncie rzeczy jednak jest dość oczywistym i przewidywalnym zestawem koncepcji wnętrzarskich, których niebanalny urok sprawia, że świetnie pasują one niemal do wszystkich wnętrz.

czytaj więcej


Gustawiański

Geneza stylu gustawiańskiego jest równie zaskakująca, co jego główne założenia. Gdyby bowiem przyjrzeć mu się dokładnie, można będzie zauważyć wyraźne nawiązania do klasycyzmu, jednak ten styl jest zdecydowanie mniej wystawny, a niektóre elementy znane z klasycznych aranżacji w ogóle się tutaj nie pojawiają. Dzięki odjęciu sporej ilości zdobień i dekoracji styl klasyczny przybliżył się do minimalizmu, zachowując tylko te elementy, które są związane z funkcjonalnością pokoju. Jednocześnie jednak jest to nadal koncepcja estetyczna znacznie bogatsza od surowych wnętrz nowoczesnych minimalistów.

czytaj więcej


Hampton

Styl Hampton nietrudno połączyć ze stylem angielskim. Wiele elementów jest dla nich wspólnych, ale są też bardzo wyraźne różnice. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dużą swobodę stylizacyjną. To, że generalnie styl bazuje na angielskim, nie znaczy, że zawsze będzie to równie wyraźne. Sporo jest tu z Ludwików, a we współczesnych wnętrzach widać też elementy industrialne czy nowoczesne.

czytaj więcej


Hiszpański

Styl hiszpański jest stylem nowoczesnym, w sposób dość luźny czerpiącym z bogactwa kulturowego budowanego przez wieki. Nawiązania są wyraźne, ale bardzo subtelne, w całej przestrzeni mogą pojawiać się wzory kojarzone z różnymi stylami i epokami.

czytaj więcej


Hi-tech

Hi-tech jest stylem kontrowersyjnym, który można pokochać albo znienawidzić, ale na pewno nie można traktować go obojętnie. Rozwija się już od prawie stu lat i trzeba przyznać, że niektóre pomysły pionierów tej koncepcji dziś weszły do szerokiego użytku, ale pewne pozostają nadal domeną fantastyki i poza odmienną estetyką nie wprowadzają dodatkowych funkcji.

czytaj więcej


Industrialny

Styl industrialny jest często przedstawiany jako bardzo prosty. Taki mógł się wydawać siedemdziesiąt lat temu, dziś jednak należałoby raczej postrzegać go jako unikalną mieszankę prostej, inspirowanej środowiskiem przemysłowym funkcji i estetyki mocno już historycznej.

czytaj więcej


Japoński

Styl japoński przez wielu projektantów i inwestorów jest uważany za najbardziej elegancki z całego katalogu. Jego zaklasyfikowanie jest bardzo trudne, ponieważ nie pasuje ani do kanonu stylów naturalnych, ani minimalistycznych, choć z obu, podobnie jak ze stylów nowoczesnych, czerpie dość wyraźnie.

czytaj więcej


Klasycyzm

Styl klasycystyczny to najdłużej obecny w kulturze europejskiej pojęcie aranżacji wnętrz. Nawiązuje do tradycji antycznych miast greckich i starożytnego Rzymu, choć przez lata wiele elementów zmieniano, modyfikowano, a sam styl doczekał się również wersji regionalnych, ponieważ jego interpretacje wyglądały różnie w poszczególnych krajach.

czytaj więcej


Kolonialny

Styl kolonialny jest większości osób w pewien sposób bliski. Jest tak dlatego, że ma jak najbardziej europejskie korzenie. U jego podstaw leżą style dominujące w zachodniej europie w XVII wieku. Zostały one jednak zmodyfikowane, jednak nie – jak się to często wydaje – z pobudek wyłącznie estetycznych, ale jak najbardziej praktycznych.

czytaj więcej


Lata 60.

Styl lat 60 jest dość specyficzny, ale trzeba wyraźnie rozróżnić jego pierwotną wersję: dość toporną, ubogą i niekoniecznie bazującą na produktach wysokiej jakości, i wersję dzisiejszą, zdecydowanie bardziej dopracowaną, wyższej jakości, ale nadal mającą te same fundamentalne zasady.

czytaj więcej


Laura Ashley

Styl Laury Ashley to prawdziwy fenomen. Na dobrą sprawę odpowiada za niego jedna osoba – Laura Ashley właśnie, której mała firma zaczęła produkować neowiktoriańskie artykuły wyposażenia wnętrz. Ponieważ jednak pewne motywy z tego stylu pojawiły się w filmie „Rzymskie wakacje”, to szybko się one rozpowszechniły.

czytaj więcej


Loft

Styl loftowy jest przez wielu uznawany za potomny względem industrialnego. Nie jest to prawda, a nawet gdyby oba style były ściślej powiązane, należałoby raczej uznać loft za styl pierwotny, ponieważ industrialny tworzy wnętrza na wzór przemysłowych, a loftowy jedynie przysposabia wnętrza pofabryczne do ich nowej funkcji. Dziś oczywiście również tworzy się wnętrza w tym stylu od zera, jednak wychodzi się z nieco innych założeń niż przy stylu industrialnym.

czytaj więcej


Ludwiki

Style Ludwika XV i Ludwika XVI są do siebie podobne, jednak znawcy tematu bez problemu wskażą kilka ważnych różnic między nimi. Ostatecznie oba wywodzą się z innych stylów europejskich, odpowiednio rokoko i klasycyzmu. Łączy je elegancja i zamiłowanie do wykwintnych form.

czytaj więcej


Marimekko

Marimekko jest pochodzącym z Finlandii stylem, który powstał odrobinę przypadkowo. Jego nazwa oznacza „sukienkę dla Marii” i właśnie na potrzeby odzieży zostały stworzone wzory dominujące w tych aranżacjach. Były to projekty modowe, które jednak tak się Finom spodobały, że bardzo szybko zaczęto dekorować podobnymi, kwiatowymi ornamentami również zastawę stołową.

czytaj więcej


Marokański

Styl marokański jest bardzo podobny do wielu koncepcji wnętrzarskich wyrastających na gruncie stylu arabskiego. Nie jest on jednak jednolity, ponieważ w zależności od regionu rozwinął kilka wersji różniących się między sobą przede wszystkim kolorystyką. Eksperci potrafią jednak wskazać także kilka elementów, które odróżniają ten styl od podstawowego arabskiego. W praktyce ma to jednak głównie znaczenie porządkujące dla samej klasyfikacji stylów, a mniejsze dla estetyki wnętrza.

czytaj więcej


Marynistyczny

Styl marynistyczny jest ponadczasowy, a jego różne wersje są popularne na całym świecie. Najpopularniejsze wersje – morskie czy oceaniczne – są dziś bardzo bogate i wymagają sporej ilości oryginalnych dodatków, ale tak naprawdę jako podtyp stylu marynistycznego należy – choć w oczywisty sposób wbrew nazwie – zaliczyć także uboższe warianty stworzone przez żeglarzy śródlądowych.

czytaj więcej


Meksykański

Styl meksykański, jako że został stworzony w biurach projektowych Amerykanów i Europejczyków, nie ma wiele wspólnego z oryginalnymi wnętrzami meksykańskimi, ale w pewien luźny sposób je powiela i interpretuje. Jest to sposób na ciepłe, przytulne, ale przy okazji odrobinę karykaturalne wnętrze.

czytaj więcej


Mieszczański

Styl mieszczański powstał wtedy, kiedy w zasadzie nie można już było mówić o mieszczanach w takim sensie, w jakim najczęściej się tę klasę opisuje. Nastąpiło to w połowie XIX wieku, kiedy na dobre rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Klasa średnia skupiła się wtedy nie na prezentacji zamożności, tylko na komforcie i właśnie tę wygodę odwzorowuje dzisiejszy styl mieszczański.

czytaj więcej


Minimalizm

Minimalizm jako spójna koncepcja aranżacyjna jest dość młody, ponieważ został spopularyzowany w latach 80. Jego założenia zostały jednak sformułowane dużo wcześniej, a powiązać je można z Bauhausem. Właśnie od tego stylu wywodzi się zamiłowanie do prostych form wynikających wyłącznie z funkcji. Dzisiejsze oblicze minimalizmu jest jednak odrobinę inne.

czytaj więcej


Modern folk

Modern fol to styl, który powstawał i ginął wielokrotnie. W Polsce jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy ludziom wydawało się, że razem ze zmianą kalendarza, w przeszłość odchodzi epoka twórców ludowych. Później kilkakrotnie jeszcze popularność modern folku spadała i rosła, styl ten czasem niemal zupełnie znikał z katalogów, a dziś znów jest czymś więcej, niż tylko ciekawostką.

czytaj więcej


Modern rustic

Modern rustic to styl, który w umysłach wielu osób jest tożsamy ze stylem modern folk. To skojarzenie jest jednak zupełnie błędne. Choć wnętrza w obu tych stylach mogą wyglądać podobnie, to zupełnie różne są nawet podstawowe założenia obu koncepcji. Modern rustic to styl, którego głównym celem jest wierne odwzorowanie wiejskiego stylu wnętrz z wprowadzeniem jedynie tych zmian, które są niezbędne ze względu na użyteczność.

czytaj więcej


Modernizm

Modernizm nie jest stylem w ścisłym tego słowa znaczeniu. To raczej koncepcja, która w stylach wystroju może manifestować się na wiele sposobów. Jednak wnętrz o tym charakterze, nawet mimo pewnych wyraźnych różnic, nie da się pomylić z innymi.

czytaj więcej


Neofolk

Neofolk jest jednym ze stylów będących współczesną interpretacją klasycznych wnętrz ludowych. Choć jego początek przypada na lata 20 XX wieku, to prawdziwy rozkwit przeżył razem z najnowszym wzrostem popularności stylów minimalistycznych. Jest to jednak chwila, w której raczej wykorzystuje się już wypracowane wzorce, a nie tworzy nowe.

czytaj więcej


Neoklasycyzm

Neoklasycyzm, styl, który obowiązywał na dworach wielu XVIII-wiecznych władców, można znaleźć opisany w katalogach pod wieloma nazwami. I prawdą jest, że styl gregoriański, gustawiański, empire i styl Stanisława Augusta różniło wiele, ale w praktyce wszystkie one były tylko interpretacjami tych samych założeń, a większość różnic wynikała z zamożności dworu, a nie konkretnych przekonań.

czytaj więcej


Neokolonialny

Styl neokolonialny w wielu opracowaniach przedstawiany jest razem ze stylem kolonialnym. Faktycznie, część założeń jest dla obu wspólna, jednak istnieją też pewne różnice, które mają więcej niż akademicki charakter. Oczywiście sama klasyfikacja nie może być przez to skreślona, warto jednak znać oba style, aby wiedzieć, że pewne cechy mogą być kwestionowane i spowodować nieco inny odbiór wnętrza.

czytaj więcej


Nowoczesny

Styl nowoczesny jest niemożliwy do opisania w sposób ścisły, ponieważ u jego podstawy leży zachęta do łączenia wszystkich istniejących stylów w dowolnych zestawach i proporcjach. Istnieje kilka popularnych rozwiązań pozwalających urządzać nowoczesne wnętrza, jednak żadne z nich nie jest ani jedynym słusznym, ani nawet dominującym.

czytaj więcej


Organiczny

Styl organiczny, zupełnie inaczej, niż można by było się spodziewać, nie należy do grupy stylów naturalnych. Jest bliższy stylowi industrialnemu, a trochę też może zbliżać się do grupy stylów rustykalnych, przy czym jednak nie stroni od wykorzystywania innowacyjnych materiałów i designerskich form.

czytaj więcej


Orientalny

Styl orientalny pochodzi co prawda ze wschodu, ale jego współczesny obraz powstał raczej z myślą o odbiorcach europejskich. Trudno ocenić, kiedy narodziły się podwaliny stylu i w jaki sposób przebiegał jego rozwój, natomiast z pewnością dzisiejsze aranżacje nie są wierną kopią pałaców radżów z krajów wschodnich, choć z nich właśnie czerpią inspirację.

czytaj więcej


Pałacowy

Styl pałacowy wymyka się chwilami klasycznej charakterystyce, ponieważ jest tak naprawdę zlepkiem różnych stylów, w tym Ludwików, czasem nawet stylów wschodnich, bywa, że i klasycznych. Ma swoje podstawowe reguły, więc można go dość precyzyjnie opisać, ale opis ten będzie niespecyficzny. Każdy, kto zna kilka stylów, prawdopodobnie znajdzie powiązania między nimi a wnętrzami pałacowymi.

czytaj więcej


Polski dworek

Styl dworku szlacheckiego bardzo daleko odbiega od powszechnych o nim wyobrażeniach. Wszystko dlatego, że polskie dworki nie były ani przesadnie duże, ani bogate, za to – czego już dziś się unika – często zagracone i często składane z mebli w bardzo różnym stanie.

czytaj więcej


Pop-art

Pop-artu nie da się pomylić z żadnym stylem wykończenia wnętrz. Dość słusznie będzie on kojarzył się z dziełami takich artystów jak Andy Warhol czy Salvador Dali, ale z tym drugim zdecydowanie swobodniej, głównie w zakresie kolorów. Generalnie jednak nie był to już styl pojedynczych nazwisk, tylko styl wzornictwa przemysłowego.

czytaj więcej


Postmodernizm

Postmodernizm również w aranżacjach wnętrz jest stylem niepewnym i trudnym do sklasyfikowania. Mówi się o nim, jako jednym z najbardziej eklektycznych stylów, przy czym eklektyzm zakładał raczej celowe działanie, mające na celu wywołanie szoku, natomiast postmodernizm, jak się wydaje, miał być raczej odpowiedzią na proste i uporządkowane style, więc eklektyczny stał się niejako przez przypadek.

czytaj więcej


Prowansalski

Styl prowansalski, który w ostatnich latach zyskał olbrzymią popularność, jest bardzo stary, ale nie niezmienny. Nie zmieniło się zamiłowanie do naturalnych materiałów, ale już motywy dekoracyjne są dodatkiem, który stworzono już całkiem niedawno.

czytaj więcej


Rokoko

Rokoko to styl aranżacji wnętrz, który został wykreowany na kanwie baroku, a który dominował w europejskich pałacach praktycznie przez cały XVIII wiek. Mimo że zachował specyficzną dla baroku elegancję, formy rokokowe są już znacznie uproszczone, nieco lżejsze i zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

czytaj więcej


Rustykalny

Styl rustykalny, czy może raczej, żeby było to bardziej precyzyjne, grupa stylów rustykalnych, czyli wiejskich, to rodzina koncepcji aranżacyjnych budowanych na kanwie uporządkowanych wnętrz wiejskich z dawnych epok. Nie można tu mówić ani o konkretnym okresie, w którym styl ten powstał ani ze stuprocentową dokładnością opisać cech charakterystycznych, bo nawet od najbardziej podstawowych istnieją zwykle odstępstwa.

czytaj więcej


Secesja

Secesja jest stylem, który należałoby nazwać artystycznym. Nie dekoracyjnym czy ozdobnym, ale właśnie artystycznym, bo to właśnie na przełomie XIX i XX wieku rozwinął się nurt, który dał w zasadzie początek wszystkiemu temu, co dziś nazywamy sztuką użytkową.

czytaj więcej


Secesja wiedeńska

Secesja wiedeńska jako styl aranżacji wnętrz z całą pewnością wymaga odrębnego omówienia. Zdecydowanie jest to najmniej ozdobny wariant wszystkich secesyjnych aranżacji, ale jednocześnie nie da się nie zauważyć, że artyzm jest tu ceniony bardzo wysoko. Jedynie nieco inaczej się go definiuje. Z pewnością jest to też styl bliższy popularnemu dziś funkcjonalizmowi, co zjednuje mu wielu zwolenników.

czytaj więcej


Shabby chic

Styl shabby chic, który dziś jest pojęciem bardzo szerokim i odnosi się także do techniki wykończeń elementów dekoracyjnych, powstał na początku lat 80 ubiegłego wieku i od razu jako spójna koncepcja aranżacyjna. Dzięki temu można łatwo ocenić, czy wnętrze będzie spełniało założenia stylu, czy nie, ale też w pewnym sensie ogranicza to dowolność doboru wyposażenia i dekoracji.

czytaj więcej


Skandynawski

Styl skandynawski, w swojej wypaczonej postaci wypromowany przez kilka skandynawskich marketów z wyposażeniem wnętrz, jest dziś jednym z najbardziej popularnych, ale tak naprawdę bardzo, bardzo rzadko stosuje się jego oryginalną formę. Ta jest surowa i nie przypomina szczególnie tego, co można obejrzeć w katalogach. Dość powiedzieć, że współczesne wersje stylu skandynawskiego należą raczej do grupy nowoczesnych stylów minimalistycznych, natomiast oryginalnie styl ten był stylem rustykalnym, charakterystycznym dla ubogiej wsi.

czytaj więcej


Szkocki

Szkotów z Anglikami łączy więcej, niż ci pierwsi chcieliby przyznać, a jednym z lepszych na to dowodów jest szkocki styl wnętrz. Co prawda obejrzany pobieżnie wyraźnie różni się od angielskiego, ale zręby obu są bardzo podobne. Faktem jednak jest, że angielskie wnętrze osadzone na wyżynach i torfowiskach Szkocji wyglądałoby jak wycięte z komiksu.

czytaj więcej


Szwedzki

Styl szwedzki jest jednym ze stylów rustykalnych. Jego obecny charakter ukształtował się jednak nie dzięki precyzyjnym normom, tylko artystycznej interpretacji, której pod koniec XIX wieku poddał je pewien szwedzki malarz. Stworzył on cykl akwarel przedstawiających wnętrza z domów szwedzkich, ale można przypuszczać, że dodał tam co nieco od siebie, choć na pewno zrobił to celowo, a przy okazji bardzo harmonijnie.

czytaj więcej


Śródziemnomorski

Styl śródziemnomorski zachwyca swoją różnorodnością, pewnymi pozornymi niedoskonałościami i swobodą specyficzną dla większości stylów wiejskich. W tym przypadku jednak wnętrza nabierają szczególnie przytulnego charakteru i choć trudno byłoby wskazać początki tego rodzaju aranżacji, ich obecna popularność jest bezdyskusyjnie wysoka.

czytaj więcej


Techno

Styl techno wywodzi się prawdopodobnie z konwencji designerskich z lat 80 ubiegłego wieku. „Prawdopodobnie”, ponieważ wydaje się, że czerpie on ze znacznie starszych stylów i wzorców, aczkolwiek są one już na tyle zmodyfikowane, że w aranżacjach w stylu techno zyskują zupełnie nowy wydźwięk.

czytaj więcej


Toskański

Styl toskański zdecydowanie jest stylem wiejskim, prowincjonalnym, bardzo trudnym do przystosowania do potrzeb nowoczesnych wnętrz. Jest on już w swoich głównych założeniach przystosowany do wnętrz prymitywnych, anachronicznych i używanych w najbardziej klasyczny sposób. Od tego bardzo trudno jest uciec i stosowanie takiego stylu w nowoczesnym apartamencie nawet doświadczonym architektom sprawia duże trudności.

czytaj więcej


Vintage

Vintage w powszechnym rozumieniu jest stylem powracającym do mody słusznie lub niesłusznie minionej. W założeniach jednak ta konwencja wnętrzarska ma prezentować się nieco inaczej. Vintage bowiem nie powstał jako styl aranżacji, tylko jako pomysł na tanią modę, a dopiero później został zaadaptowany do potrzeb aranżacji wnętrz, co dało dość ciekawy efekt.

czytaj więcej


Wenecki

Styl wenecki jest jednym z najbardziej wysublimowanych i eleganckich, jakie można znaleźć w katalogach aranżacji wnętrz. Aby jednak osiągnąć taki efekt, potrzeba niemałej wprawy, jako że niewielka przesada może spowodować, że zamiast dopracowanego, bogatego wnętrza, uzyska się efekt przerysowany i karykaturalny, a na to w żadnym razie nie można sobie pozwolić.

czytaj więcej


Wiejski

Styl wiejski ma wiele odsłon, ponieważ jego specyfika w szczegółach zmienia się w zależności od tego, jakimi opisami inspirowali się twórcy poszczególnych poradników. W zasadzie bowiem trudno mówić o jednym stylu – to raczej grupa, rodzina stylów, które współdzielą niesformalizowane początkowo podstawy funkcjonalne, a później uwspólniły również pewne normy estetyczne, co jednak nastąpiło już po pewnej formalizacji zasad aranżacyjnych.

czytaj więcej


Włoski

Styl włoski jest trudny do zdefiniowania. Mogłoby się wydawać, że będzie w jakiś sposób pokrewny klasycznemu lub przynajmniej neoklasycznemu, może któremuś ze stylów pałacowych, podobieństwa chciałoby się także dostrzec między nim a stylem weneckim. I faktycznie: „jakieś” podobieństwa są, ale zwykle dość luźne i niekoniecznie łatwe do wychwycenia. Style włoski bowiem nie narodził się jako rozwinięcie któregoś z istniejących nurtów, ale został stworzony od zera, a miało to miejsce na początku drugiej połowy XX wieku.

czytaj więcej


Zen

Styl zen, wywodzący się rzecz jasna z Japonii, w swojej europejskiej formula stracił wiele z oryginalnej symboliki. Zyskał jednak użyteczność, która w również w polskich wnętrzach po prostu jest definiowana inaczej niż w Kraju Kwitnącej Wiśni. Prostota i estetyczna oszczędność sprawiły, że tego typu aranżacje są szczególnie chętnie wybierane przez inwestorów urządzających niewielką przestrzeń, jednak nawet w oryginalnych założeniach jest mowa o dużych pokojach, które w ten sposób się aranżuje.

czytaj więcej