Projektowanie wnętrz hoteli

Hotele projektuje się zgodnie z ogólnymi wytycznymi aranżacji wnętrz, jednak jest kilka ważnych niuansów, które należy uwzględnić, aby wnętrza były prawdziwie funkcjonalne, a przy tym miały szansę stać się wizytówką hotelu mniej więcej równie atrakcyjną, co jego logo.


Masz pytania? Napisz do nas!

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

telefon: +48 585 859 999Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

Niepowtarzalne hotele, klimatyczne pokoje

projektowanie hoteli

 

Ciągi komunikacyjne

To one zajmują niekiedy prawie całą przestrzeń sektora ogólnodostępnego, a więc sali recepcyjnej i lobby. Nawet jednak w dużych hotelach, gdzie stosunek ich powierzchni do całości jest nieco mniejszy, nadal należy w projekcie uwzględnić specyficzną rolę ciągów komunikacyjnych i wkomponować je w projekt. Z jednej strony oznacza to konieczność usunięcia z przebiegu trasy komunikacyjnej wszystkich potencjalnych przeszkód, a więc mebli czy innych elementów wyposażenia, ale także zbędnych schodów czy podjazdów, a z drugiej stwarza możliwość i konieczność atrakcyjnego zaaranżowania tej pozornie mało korzystnej projektowo przestrzeni. W tej roli sprawdzają się najlepiej wielokolorowe posadzki kamienne, wykładziny obiektowe oraz elementy wystroju będące jednocześnie swoistymi wyznacznikami zasięgów ciągów komunikacyjnych.

Recepcja

To szczególne miejsce, wymagające skupienia się z jednej strony na kwestiach wizerunkowych, a z drugiej, na funkcjonalności. Poza więc odpowiednim doborem mebli, w tym głównej lady recepcyjnej, projektant wnętrza musi zaplanować przestrzeń możliwą do wykorzystania w celach promocyjnych. Co istotne, recepcja leży zwykle w pobliżu najważniejszych ciągów komunikacyjnych, więc to także determinuje możliwości projektowe.

Projektowanie pokoi

Pokoje zajmują większą część hotelu. Ich projektowanie jest trudnym zadaniem, ponieważ z jednej strony są to pomieszczenia funkcjonalne, w pewnym sensie zbliżone do pomieszczeń mieszkalnych w domach, jednak z różnych przyczyn urządza się je nieco inaczej. Decydują o tym przepisy, względy praktyczne i wizerunkowe. Najczęściej też projektów przygotowuje się kilka, bo choć większość pokojów jest do siebie bardzo podobna, zdarzają się też wyjątki – indywidualnie projektowane apartamenty albo pokoje w innym skrzydle, jeśli mowa o większych hotelach oferujących pokoje projektowane z myślą np. o podróżnych z dziećmi i podróżujących w interesach. W projektowaniu pokojów hotelowych należy uwzględnić również ich funkcjonalność z punktu widzenia obsługi, a nie tylko gości, a to niekiedy ogranicza swobodę ruchu projektanta.

Strefa hotelowa

W przypadku hoteli miejskich problem ten często jest bagatelizowany, natomiast urasta do olbrzymich rozmiarów w przypadku moteli i mniejszych obiektów noclegowych. Chodzi oczywiście o projekt bezpośredniego otoczenia hotelu: drogi dojazdowej, ciągów komunikacyjnych, patio, tarasu, ogródka letniego restauracji hotelowej czy bezpośredniego obejścia. Tym zadaniem również zajmują się architekci pracujący nad wnętrzem, aby zapewnić estetyczną i funkcjonalną spójność wszystkich stref hotelowych, co ma wpływ na to, w jaki sposób goście będą postrzegali dany obiekt. Oczywiście projekt wnętrza hotelu przewidywać musi, czego raczej nie robi się często we wnętrzach prywatnych domów, stopień zużycia wykończeń w czasie, a to ze względu na intensywność eksploatacji.

Hotele to obiekty bardzo zróżnicowane, często nawet w obrębie jednej sieci. Ich indywidualność tworzy specyficzną atmosferę miejsca, jednak w projektowaniu hoteli nie jest to jedyny cel – chodzi przede wszystkim o to, aby projekt ułatwiał równoczesną obsługę wielu gości.

Strefy dostępu

W każdym hotelu wyróżnia się część ogólnodostępną i zamkniętą (co nie oznacza, że zupełnie niewidoczną) dla gości. Ta pierwsza zwykle jest traktowana przez gestorów obiektów jako wizytówka estetyczna, stąd w lobby hotelowych fontanny, kawiarnie, a czasem nawet palmiarnie. Z drugiej strony, częścią zamkniętą jest już obsługowa część lady recepcyjnej. Tutaj projektanci mają trudny orzech do zgryzienia, ponieważ w obu częściach obiektu należy zachować w miarę spójną estetykę, ale podejście do funkcjonalności będzie już zupełnie inne. Jeśli bowiem w lobby kamienna posadzka będzie dobrym pomysłem, to niekoniecznie takim pozostanie w recepcji. Wiele zależy od koncepcji gestora obiektu czy stylu budynku, bo stąd mogą wynikać pewne ograniczenia albo wskazania do zastosowania konkretnych materiałów czy technik wykończenia, a także na przykład ustawienia mebli stylowych. Należy jeszcze dodać, że zachowanie tych samych standardów estetycznych, co w głównej części obiektu, jest konieczne również w pokojach, co przy dużej ich liczbie rodzi problemy natury finansowej (nie wszystkie pokoje przecież mogą być jednakowo luksusowe).

Projektowanie etap po etapie

W projektowaniu hoteli należy zawsze uwzględnić wykorzystanie obiektu. Chodzi między innymi o to, aby wykończenia wnętrz dobrać stosownie do planowanej intensywności eksploatacji. Ta jest różna w poszczególnych strefach hotelu i należy zdecydować, czy cały obiekt będzie jednorodny stylistycznie, czy na przykład wędrówka po piętrach będzie oznaczała wędrówkę przez różne style, co jest stosowanym niekiedy zabiegiem w projektowaniu największych hoteli. Warto przy tym zauważyć, że rozciągnięcie jednego stylu estetycznego na większą powierzchnię może doprowadzić do monotonii – wyjściem z tego będzie wewnętrzne zróżnicowanie stylu, którego potrafią dokonać tylko najlepsi z najlepszych projektantów wnętrz. Dziś biura architektoniczne zatrudniają własnych projektantów, ale czy efekty ich pracy są zadowalające? Cóż – każdy obiekt można zaprojektować na wiele sposobów, ale jeśli brakuje w tym indywidualnego podejścia, to efekt zawsze wychodzi bardzo szablonowy, a to dla hotelu nie jest zbyt szczęśliwa wróżba, czego dowodem jest wzrost zainteresowania niektórymi hotelami po ich remontach, w których zmianie ulegał również wystrój wnętrza.

Projektowanie i aranżacja hoteli.

Jak wiadomo, projektowanie wnętrz nie jest łatwym zadaniem i wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w tej branży. Każde pomieszczenie w domu, czy lokalu spełnia inną funkcję, dlatego też musi być inaczej zaprojektowane. Urządzając hotel trzeba zastosować zupełnie inne zasady, niż projektując restaurację, czy biuro. Wiadomo, że hotel to miejsce do którego przychodzą goście, dlatego też musi być urządzony z dobrym stylem, a przede wszystkim zapewniać funkcjonalność oraz wygodę.

Projektując hotel trzeba pamiętać o tym, że recepcja, jak i pokoje oraz strefa hotelowa muszą mieć odpowiednie wymiary. Przestrzenność w tym przypadku jest niezwykle ważna i nie należy o niej nigdy zapominać. Funkcjonalność jest drugą ważną cechą, którą należy uwzględnić projektując takie miejsce jak hotel.

Wiadomo, że właściciel hotelu sam go nie zaprojektuje, ponieważ się na tym nie zna, dlatego też powinien on skorzystać z pomocy fachowców. Jednakże, gdzie znaleźć na prawdę dobrą firmę, które zaprojektuje i zaaranżuje wnętrze hotelu? Otóż odpowiedź jest chyba oczywista dla każdego, a jest nią Lux interiors.

Czym jest Lux interiors?

Jest to bardzo rzetelna i solidna firma zajmująca się projektowaniem i aranżacją wnętrz, zarówno hoteli, restauracji, jak i domów. Działa na rynku już od lat, dlatego też posiada ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Firma ta wykonała już mnóstwo różnych projektów, a jej klienci zawsze byli zadowoleni. Jej portfolio można znaleźć na stronie firmowej i samemu przekonać się o jej pomysłowości.

Wszystkie projekty wykonuje z pasją i ogromnym zaangażowaniem. Klient jest dla niej priorytetem, dlatego też podchodzi do jego potrzeb bardzo indywidualnie. Stara się, aby jej praca była wykonana dokładnie oraz z precyzją. Cechuje ją przede wszystkim staranność, a także dbałość o każdy nawet najmniejszy szczegół.

Projektowanie hoteli dla firmy Lux interiors to czysta przyjemność, dlatego też robi to z ogromną pasją i  zaangażowaniem. Projekt hotelu realizuje w jak najszybszym czasie, w porównaniu do konkurencji. Zna się na stylu i wie, że nowoczesność zawsze idzie w parze z funkcjonalnością. Te dwie cechy są niezbędne urządzają jakiekolwiek wnętrze.

Szukasz firmy, która pomoże Ci zaprojektować hotel? Skorzystaj z pomocy Lux interiors.

Nie masz pomysłu na projekt i aranżację wnętrza? Nie wiesz co jest modne i nowoczesne, a zarazem estetyczne? Chcesz, aby Twój hotel był wyjątkowy i można było w nim poczuć miłą atmosferę? Jeśli tak, to sięgnij po pomoc profesjonalisty, jakim jest firma lux interiors. Warto zapoznać się z jej ofertą, ponieważ jest bardzo bogata. Świadczy ona kompleksowe usługi projektowania wnętrz nie tylko hoteli, ale i również innych pomieszczeń. Sprawi ona że Twój hotel będzie nowoczesny i funkcjonalny, a zarazem bardzo wygodny i designerski.

Projektowanie krok po kroku.

Chcąc urządzić jakiekolwiek pomieszczenie trzeba najpierw pomyśleć o dobrym projekcie, który jest przecież podstawą. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniego stylu, który będzie prezentował się w każdym pomieszczeniu. Projektowanie na pozór wydaje się łatwym zadaniem, jednakże takim nie jest i należy o tym pamiętać. Osoby, które nie mają o tym temacie żadnego pojęcia, nie powinny się za to zabierać, ponieważ nie zrobią tego tak, jak powinno być zrobione.

Przygotowując projekt trzeba najpierw obmyślić strategię wszystkich pomieszczeń, które przecież będą spełniały inne funkcję. W każdym pokoju hotelowym powinna być odpowiednia przestrzeń, którą można stworzyć dzięki dobremu zagospodarowaniu mebli. W takim pomieszczeniu powinny znajdować się najpotrzebniejsze rzeczy, jakimi są: łóżko, szafa nocna, szafa, biurko z krzesłem lub stolik z fotelem. Nie można także zapomnieć o małej łazience, która musi zawierać prysznic, toaletę, umywalkę oraz kilka potrzebnych akcesoriów.

Recepcja jest miejscem, które przyciąga ogromną uwagę. Musi być ona odpowiednio urządzona, ponieważ ma styczność z klientami i musi być funkcjonalna. Jest wizerunkiem całego hotelu i to właśnie ona zachęca do skorzystania z usług hotelu. Projektując recepcję trzeba zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym się znajduję. Odpowiedni dobór mebli w tym przypadku jest niezwykle ważny, ponieważ nie może w takim miejscu postawić byle jakiej lady. Musi to być miejsce zachęcające, w którym można poczuć fajną atmosferę, dzięki odpowiedniemu wystrojowi całego wnętrza.