Rolety rzymskie

Rolety rzymskie nie są nowym wynalazkiem, aczkolwiek przez ostatnich kilka dziesięcioleci nie było o nich głośno. Wynikało to przede wszystkim ze ślepego zachwytu nad innymi dekoracjami okiennymi. Dziś rolety rzymskie zyskują coraz większą popularność, ponieważ są rozwiązaniem niekonwencjonalnym estetycznie, a przy tym bardzo funkcjonalnym. Warto jednak wiedzieć, że historia rolet rzymskich sięga wczesnego średniowiecza, a może i jeszcze dalej.


Masz pytania? Napisz do nas!

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

telefon: +48 585 859 999Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

Idea: funkcjonalna estetyka

Rolety rzymskie mają w założeniu być najbardziej dekoracyjnym spośród funkcjonalnych rozwiązań w zakresie dekoracji okiennych. Pod względem konstrukcyjnym nie różnią się szczególnie od tradycyjnych, prostych rolet, natomiast są od nich zdecydowanie bardziej efektowne.

  • Rolety rzymskie mogą zostać uszyte z niemal każdego materiału, mogą również stanowić kolaż kilku różnych tkanin.
  • Niektóre rolety to raczej wariant firanek – te wykonuje się z woalu albo organdyny: bardzo cienkich i lekkich materiałów.
  • W zależności od typu materiału stosuje się kilka sposobów montażu, ale prawie zawsze identyczny jest mechanizm ustawiania rolet.

Specjalistyczne czy popularne?

Rolety rzymskie zyskują sobie wielu zwolenników przede wszystkim ze względu na estetykę, ale ich poważną zaletą jest też prostota i możliwość dobrania modelu do własnych potrzeb, jeśli chodzi o montaż. Niektóre rolety mogą być mocowane na ścianie, inne na suficie, a jeszcze inne na karniszach. Pozwala to na założenie rolet bez konieczności większych remontów, dzięki czemu roleta rzymska staje się sposobem na szybkie i łatwe zmiany wystroju wnętrza.
Jest to jednak produkt pod pewnymi względami specyficzny, specjalistyczny nawet. Przede wszystkim wynika to z konieczności zachowania najwyższej jakości: większość rolet rzymskich wykonywana jest z delikatnych i lekkich materiałów, które wymagają szczególnej techniki obróbki, aby zachowały swój urok. Po drugie, sam mechanizm stosowany w roletach, choć prosty, musi być odpowiednio precyzyjny, a z tym wielu producentów nie radzi sobie najlepiej.
Za uznaniem rolet rzymskich za wykończenie specjalistyczne, luksusowe, przemawia także ich cena. Ta oczywiście zależy przede wszystkim od materiału, natomiast prawda jest taka, że na rolety tego typu przeznacza się wyłącznie tkaniny najwyższej klasy, często wymagające dodatkowego obszycia lub wzmocnienia, żeby spełniały swoje zadanie i nie niszczyły się przy długiej eksploatacji.

Gdzie zastosować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie, jako produkt w pewnym sensie elitarny, nie są stosowane wszędzie. Pojawiają się w prestiżowych biurach, luksusowych butikach i najpiękniejszych domach. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w dowolnym pomieszczeniu, jednak uznaje się je za najbardziej reprezentacyjny rodzaj dekoracji okiennych, stąd też nawet mając możliwości finansowe, zwykle inwestorzy decydują się za ich zastosowanie tylko w wybranych, najważniejszych pomieszczeniach. Oczywiście przy okazji należy podjąć również decyzję dotyczącą estetyki, ponieważ nie wszędzie będą pasowały bardzo wzorzyste rolety. W przestrzeni biurowej najczęściej stosuje się prosty model z tunelami za roletą, ponieważ w tej konfiguracji najładniej wyglądają wyeksponowane tkaniny jednobarwne. Dla różnokolorowych i z deseniem możliwości jest więcej. W każdym przypadku należy pamiętać, że wybór tutaj jest ograniczony raczej kwestiami estetycznymi, a nie technicznymi.

Problemy konstrukcyjne

Wybierając producenta rolety rzymskiej, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Jest ona problematyczna, a skala kłopotów rośnie wraz z szerokością rolety.

  • U dołu powinien znaleźć się stosunkowo ciężki obciążnik – na tyle duży, aby z powodzeniem naciągał opadającą w dół tkaninę, ale jednocześnie na tyle lekki, żeby nie trzeba się było siłować z jego masą, ciągnąć za łańcuszek.
  • Materiał na roletę musi po prostu się dobrze układać. Nie każda tkanina ma takie właściwości i kupując tańszą roletę rzymską, często trzeba się po prostu pogodzić z faktem, że po kilku użyciach całość będzie wyglądała bardzo nieestetycznie.
  • Materiał musi dać się wyprać. Instrukcje konserwacji dla poszczególnych tkanin mogą być różne, natomiast w każdym przypadku roleta musi podlegać wyczyszczeniu. W przeciwnym razie trzeba by ją było potraktować jako rozwiązanie jednorazowe.
  • Szycia muszą być idealne. Na tle okna każda niedoskonałość będzie spotęgowana, więc po prostu nie można sobie na nią pozwolić. To bezsprzeczny i podstawowy wymóg.
  • Sam mechanizm musi być dobrany do rolety. Przy większych szerokościach podstawowe modele mogą być słabe i wówczas obrót mechanizmu nie jest idealny, roleta zwija się krzywo, a sam mechanizm szybko zużywa i może ulec awarii.

Rolety rzymskie nie są może skomplikowaną dekoracją, jednak fakt, że stanowią produkt luksusowy, stawia określone wymagania dotyczące jakości. To zresztą zrozumiałe i przy okazji tłumaczy, dlaczego rolety rzymskie kupuje się raczej na wymiar, a nie gotowe w jednym z wielu sklepów. Przy okazji takie postępowanie daje znacznie większe możliwości w zakresie doboru idealnego materiału.