Projektowanie mebli

Projektowanie mebli jest usługą zwiększającą możliwość stworzenia indywidualnie wyposażonego wnętrza. W salonach czy gabinetach to właśnie meble grają pierwsze skrzypce, a w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach, mimo że zwykle nie są najistotniejsze pod względem estetyki, również zwracają na siebie uwagę i warto zadbać, aby wyróżniały się czymś szczególnym.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas!

tel: +48 501 052 134
tel: +48 533 444 001

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

 

Artystyczne meble, stworzone specjalnie do twojej aranżacji

Projektowanie mebli
Projektowanie mebli
Projektowanie mebli
Projektowanie mebli
Projektowanie mebli
Projektowanie mebli Projektowanie mebli Projektowanie mebli Projektowanie mebli Projektowanie mebli

Materiały

Podstawowe pytanie, jakie musi sobie zadać projektant mebli, to zdecydowanie pytanie o materiał. Typowe sklejki czy płyty paździerzowe nie sprawdzają się tak naprawdę ani w kuchni, ani tym bardziej w łazience. Z drugiej jednak strony, laminaty czy płyty HDF niekoniecznie będą dobrze dobrane pod względem estetycznym. Oczywiście istnieją sposoby na to, aby nawet surowe drewno zabezpieczyć przed wilgocią, natomiast każdy projekt jest w tym zakresie nieco inny i wymaga indywidualnego podejścia. Każde pomieszczenie jest jednocześnie odrębnym, samodzielnym tworem estetycznym, ale też częścią większej całości, a to może ograniczyć nieco swobodę stosowanych przez projektanta materiałów.

Style, wykończenia, dekory

Mówiąc o meblach stylowych, zwykle ma się na względzie tylko kilka określonych typów mebli, ale tak naprawdę każdy mebel jest utrzymany w jakimś konkretnym stylu. Projektanci mebli wykorzystują różne materiały i motywy dekoracyjne, aby dokonać stylizacji swoich projektów. To dzięki temu procesowi powstające meble zachowują swoją funkcjonalność, a czerpiąc z najlepszych wzorców stylu, stają się jednocześnie zupełnie niepowtarzalne. Jest to spora sztuka, ponieważ każdy styl korzysta tylko z pewnej ograniczonej liczby rozwiązań dekoracyjnych, których raczej nie miesza się ze sobą między stylami. Wizja artystyczna projektanta może czerpać garściami z estetyki wszystkich stylów, tym bardziej że indywidualnie projektowane meble mają przede wszystkim odzwierciedlać unikalny charakter wnętrza. Projektant musi sobie jednak sam odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu musi ograniczyć swoją wolność twórczą, aby meble pasowały do wnętrza, a jednocześnie były charakterystyczne pod względem estetycznym i zachowały pełnię funkcjonalności.

Gdzie sprawdzają się indywidualne projekty mebli?

Wszędzie! Każde wnętrze jest inne, natomiast potrzeby małych i dużych przestrzeni są, jeśli chodzi o meble, zupełnie inne. Różne są także upodobania estetyczne inwestorów, a indywidualnie projektowane meble są także wyrazem funkcjonalność, czego najprostszym dowodem jest choćby projekt mebli kuchennych, który uwzględni wzrost kucharza, ustalając wysokość blatu roboczego na odpowiednim poziomie zapewniającym ergonomię pracy.

Projektowanie mebli jest czymś więcej niż tylko drogą prowadzącą do posiadania oryginalnego wyposażenia. Bardzo często indywidualny projekt jest jedynym sposobem na zapewnienie pełnej funkcjonalności, czego dowodem są niewielkie kuchnie czy łazienki, ale także biura czy stylowe salony, do których po prostu bardzo trudno jest znaleźć funkcjonalne i estetycznie pasujące meble.

Projektowanie mebli za każdym razem zaczyna się od poznania funkcji, a dopiero później od wymiarowania. To logiczne, ponieważ wiele materiałów wykorzystywanych powszechnie do produkcji mebli, jest wrażliwych na przykład na wilgoć lub właściwą temperaturę. Dopiero znając przeznaczenie, można zadecydować o doborze materiałów. Ważne są przy tym także oczekiwania względem estetyki. Te mają znaczenie, ponieważ poszczególne materiały dają nieco inne możliwości, na przykład jeśli chodzi o kształtowanie powierzchni – tak na przykład w drewnie da się rzeźbić, ale w płycie wiórowej już nie, aluminium daje się łatwo kształtować, ale HDF nie i tak dalej.

Sztuka czy praca?

Warto rozstrzygnąć ten dylemat, ponieważ wielu osobom projektowanie mebli kojarzy się z przygotowywaniem szkiców bardzo skomplikowanych pod względem dekoracyjnym mebli. Tak jednak być nie musi – tutaj znów pierwszeństwo ma funkcja, ale przed estetyką. Rozwiązania estetyczne, jakie można zastosować przy wyrobie mebli, są bardzo różnorodne, tym bardziej że indywidualnie projektowane meble nie muszą być w całości wykonywane z jednego tylko materiału.

Projektowanie mebli nie jest też wyrazem snobizmu. Zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim inwestorzy urządzający niewielkie mieszkania, a także lokale usługowe i sklepy niezależnie od ich wielkości. Kluczem do prawidłowego zrozumienia tego zagadnienia jest efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dziś modne są mieszkania bardzo duże, w których meble projektowane na indywidualne zamówienia mają przede wszystkim dodawać prestiżu albo niewielkie, gdzie jest to tyleż wyraz dbałości o prestiż, co konieczności – standardowe meble najczęściej nie pozwalają na efektywne zaplanowanie całej przestrzeni, co utrudnia magazynowanie i jednocześnie stanowi poważną przeszkodę na drodze do stworzenia aranżacji o wysokich walorach estetycznych.

Indywidualizm i praca włożona w wykonanie mebli

Wykonanie mebli zaprojektowanych indywidualnie najczęściej wymaga wielu godzin pracy doświadczonych rzemieślników, jako że w większości projekty te są skomplikowane pod względem technicznym, a jako pojedyncze egzemplarze nie są realizowane metodą przemysłową. Efekt jest więc zależny nie tylko od jakości samego projektu, ale także jakości wykonania, a warto wspomnieć, że projekt dostarczany inwestorowi jest technicznie uboższy – to swego rodzaju wizualizacja, mająca na celu pokazać wygląd przyszłych mebli, natomiast rzemieślnik otrzymuje plan wykonawczy – analogicznie jak przy samej aranżacji wnętrz. Dzięki temu ma informacje dotyczące wymaganych materiałów, wykończeń, sposobu montażu mebli itd. To ważne, ponieważ bez dokładnej realizacji projektu najczęściej nie jest możliwe osiągnięcie pełnej funkcjonalności przewidzianej dla danego mebla.