Okno to coś więcej niż „naturalne oświetlenie” – to również bardzo istotny element aranżacji wnętrza. Zwykle uwaga inwestorów skupia się na doborze koloru ram, parapetów i innych elementów, które można nazwać umownie konstrukcyjnymi. Jednak dla efektu wizualnego niezmiernie ważny jest również dobór rolet czy żaluzji – te nie spełniają jedynie funkcji dekoracyjnej, ale także odgrywają określone role funkcjonalne, zależnie od typu produktu.
Pokaż więcej
Zasad doboru rolet czy markiz jest wiele – każdy projektant stosuje tutaj nieco inne rozwiązania, starając się jednak przede wszystkim zaspokoić potrzeby użytkowe – na estetykę wpływają bowiem przede wszystkim walory konstrukcyjne czy kolory, natomiast to pod względem funkcjonalnym podział różnego rodzaju wykończeń jest bardziej skomplikowany, a co za tym idzie także wymaga większej uwagi.
Wszystkie te typy zasłon mogą – mówiąc bardzo ogólnie – stanowić osłonę przed nadmiernym nasłonecznieniem, które nie tylko prowadzi do wzrostu temperatury w domu, ale także do osłabienia niektórych materiałów wykończeniowych lub płowienia tapicerek. Warto jednak zauważyć także znaczenie, jakie zasłony różnego rodzaju mają dla estetyki pomieszczenia – wszak okna zajmują zwykle całkiem pokaźną przestrzeń, dlatego to, w jaki sposób zostaną one wykończone, także nie jest bez wpływu na wygląd pomieszczeń.
Przy wyborze zasłon – czy to żaluzji, czy rolet, czy markiz – sprawą nadrze-dną nie jest jednak ani funkcja, bo tę determinuje projekt wnętrza, ani estetyka, bo ta jest rzeczą gustu, ale jakość – ta jest obiektywna i pozwala ocenić, czy dany produkt faktycznie może być uzupełnieniem luksusowego wnętrza, czy dzieli tylko nazwę handlową z zasłonami z prawdziwego zdarzenia. Wysoka jakość to przede wszystkim bezawaryjne funkcjonowanie, co jest o tyle istotne, o ile większość zasłon ma przynajmniej kilka elementów ruchomych. Z pozoru nie są one przesadnie ważne, bo niewielkie, ale bez nich ani rolety, ani żaluzje, ani plisy czy markizy nie będą funkcjonowały tak, jak należy.
Wewnętrzne dzieli się na dachowe i tradycyjne. Różnią się od siebie mechanizmem, ponieważ dachowe zwijają się samoczynnie, a tradycyjne – nie. Wprawia się je w ruch za pomocą cięgien, sznureczków lub żyłek, a także niewielkimi silniczkami elektrycznymi, choć to rozwiązanie stosowane stosunkowo rzadko i raczej w budynkach użyteczności publicznej, a nie w domach czy mieszkaniach. Mogą mieć różne kolory i być podgumowane lub powleczone cienką warstwą folii aluminiowej dla lepszego zaciemnienia, obecnie modne są też w wersji dzień/noc, która pozwala dostosować stopień zaciemnienia bez zasłaniania całego okna.
Kurtyny to nazwa używana w stosunku do rolet wewnętrznych, których nie instaluje się w żaden sposób na ramie okiennej, ale na ścianie wykuszu. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że bardzo często pojedyncza roleta zasłania więcej niż jedno okno, co pozwala na nietypową aranżację przestrzeni, ale nakłada również pewne ograniczenia w zakresie funkcjonalności – z tego powodu kurtyny montuje się przede wszystkim na witrynach, a nieco rzadziej na otwieranych oknach, choć jest to rzecz gustu, a nie norma techniczna.
Zewnętrzne montuje się w specjalnej kasecie na lub pod tynkiem. Najczęściej spotykane są pod nazwą rolet antywłamaniowych, ponieważ ochrona przed wtargnięciem jest ich dodatkową funkcją. Wykonane są z różnych materiałów i uruchamiane elektrycznie albo za pomocą korbki z wnętrza pomieszczenia. Doskonale zaciemniają i mogą również być użyte jako wspomagający system zabezpieczenia termicznego. Ze wszystkich typów zasłon mają najmniej walorów estetycznych, ale pozwalają na zachowanie czystej, równej linii elewacji, więc nawet jeśli nie zdobią – również nie szpecą.
Żaluzje składają się z lamelli odbijających lub rozpraszających światło. Mogą być mocowane w różny sposób i w różny sposób funkcjonować, natomiast ich cechą wspólną jest możliwość regulacji oświetlenia wnętrza poprzez obrót lamelli wokół dłuższej osi, co pozwala za zaciemnienie pomieszczenia w stopniu zależnym od potrzeb bez całkowitego zasłaniania którejkolwiek części okna. Jakiś czas temu przestały być uznawane za wykończenia luksusowe, ale dzięki zwiększonej estetyce i trwalszym mechanizmom wracają do łask również bardziej wymagających inwestorów.
Żaluzje pionowe, zwane dawniej verticalami mają lamelle tkaninowe osadzone w pionie, zsuwane na szynie oraz obrotowe. Dziś wykorzystuje się je przede wszystkim do dekoracji i zaciemnienia przeszklonych ścian oraz bardzo dużych okien. Raczej nie bywają używane wespół z parapetami. Ze względu na ryzyko zabrudzenia rzadko używa się ich w małych kuchniach, choć technicznie jest to możliwe. Ten typ zasłon nie jest montowany na oknie, tylko najczęściej na suficie.
Plisy są czasem wyszczególniane jako podtyp rolet, jednak dość istotnie się od nich różnią. Po pierwsze mogą być zwijane zarówno w dół, jak i w górę, po drugie ich kształt daje większe możliwości aranżacji przestrzeni, a poza tym różnią się funkcjonalnie, ponieważ jest to jedyny rodzaj zasłon, które można dopasować także do okien okrągłych, łukowatych lub innych nietypowych. Jest to, poza walorem estetycznym, ich największa zaleta, która przemawia często za tym, aby tego rodzaju zasłony montować w najbardziej prestiżowych pomieszczeniach.
Markizy to niewielkie daszki oryginalnie montowane nad wystawami sklepowymi, znane także z amerykańskich filmów, w których ocieniają wejścia do hoteli. Obecnie stosuje się także niewielkie markizy o stałym szkielecie, ale należą one do rzadziej wykorzystywanych rozwiązań. Normą jest daszek, który rozwija się nie po to, aby ocieniać wnętrze, ale ganek czy taras. Klasyczne markizy są jedno lub dwukolorowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby były barwniejsze.
Ukryj
W naszej ofercie
Na stronie zamieściliśmy tylko niektóre produkty z naszej szerokiej oferty. Skontaktuj się z nami a na pewno znajdziemy coś dla Ciebie.
Żaluzje poziome aluminiowe
Dane techniczne:
• szerokość min.: 0,275 m
• szerokość max.: 2,8 m
• powierzchnia max.: 5 m²
• szerokość piórek: 16 mm
do każdego typu okna
przebogata kolorystyka
mocuje się do listwy przyszybowej lub bez wiercenia
Dane techniczne
• szerokość min.: 0,275 m
• szerokość max.: 2,8 m
• powierzchnia max.: 5m²
• szerokość piórek: 25mm
bogata kolorystyka
mocuje się do listwy przyszybowej lub bez wiercenia
LuxInteriors jest firmą, która zajmuje się tworzeniem ciekawych aranżacji wnętrz, a zarazem posiadającą szeroko rozbudowaną ofertę produktową - począwszy od wyposażenia łazienek, poprzez tapety, tynki i farby, a kończąc na płytkach. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.
Na poziomie funkcjonalności problemy pojawiają się już przy wyborze materiałów wykończeniowych, ponieważ tylko niektóre z nich mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i okresowo wysokiej temperaturze. Architekt wnętrz rozumie, że od wyboru materiałów wykończeniowych zależy trwałość aranżacji, ale również samopoczucie osób przebywających w kuchni – nagromadzenie wilgoci i ciepło nie sprzyjają dobremu samopoczuciu.