Tkaniny dekoracyjne

Tkaniny są podstawowym materiałem dekoracyjnym we wnętrzach. Ich zastosowanie zmieniało się przez tysiąclecia, a dziś możemy korzystać praktycznie z całego dorobku w tym zakresie. Odkrywanie barw, tekstur i deseni jest przygodą równie wielką, co życie w pięknym świecie wykończonym tkaninami z naszej oferty.


Masz pytania? Napisz do nas!

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

telefon: +48 585 859 999



Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

Pełna oferta to ponad 200 wzorników, w których ilość tkanin jest olbrzymia. Całą ofertę podzieliliśmy na linie według kryterium estetyki:

  • Uni: podstawowe tkaniny o uniwersalnym zastosowaniu. Wzorniki Uni obejmują tkaniny jednokolorowe
  • Elegant: tkaniny bardziej wyszukane, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o stonowanych, spokojnych wnętrzach;
  • Design: nietypowe, nowoczesne tkaniny, których cechą charakterystyczną jest bardzo wyrazisty, awangardowy wzór, nierzadko połączony z ciekawą fakturą powierzchni;
  • Garden: tkaniny ze wzorami kwiatowymi, inspirowane wybranymi stylami wykończenia wnętrz zarówno w warstwie estetycznej, jak i technicznej (dominują tkaniny naturalne);
  • Home: to tkaniny przede wszystkim naturalne, barwione na różne kolory, chętnie wykorzystywane w aranżacjach przytulnych wnętrz.

Dodatkowym kryterium podziału tkanin, który ułatwia znalezienie tych właściwych, jest podział funkcjonalny. W obrębie wszystkich klas estetycznych stworzyliśmy wzorniki tkanin podszewkowych, ocieplin, trudnopalnych, zaciemniających i nie tylko.

Wybór estetyki tkaniny

Kwestie estetyczne ocenia się zawsze bardzo subiektywnie. Jedynym kryterium obiektywnym jest tutaj cena, która różnicuje (choć też nie zawsze) poszczególne klasy estetyczne. Znacznie ważniejsze są jednak decyzje podejmowane subiektywnie, a więc dotyczące estetyki wzoru, deseniu, faktury czy odczucia termicznego danej tkaniny.
W zależności od charakteru wykańczanego wnętrza można zdecydować się na odważniejsze lub bardziej konserwatywne wzory. Dobiera się również kolory – klasycznie: ciemniejsze do dużych, przestronnych pomieszczeń, a jasne tam, gdzie potrzeba optycznego powiększenia pokoju.

Funkcja decyduje o zastosowaniu

Podział tkanin na katalogi pod względem różnych cech użytkowych jest wymuszony praktycznym podejście do kwestii wyboru. Użytkownicy domowi zadowoleni będą ofertą podstawowych tkanin, choć i tutaj zauważalna jest tendencja do profesjonalizacji wyboru i poszukiwania coraz wyższej klasy materiałów. Z drugiej jednak strony gestorzy hoteli czy restauracji nie mogą pozwolić sobie na wybór niewłaściwego materiału. W domu czy mieszkaniu będzie to zawsze sprawa o mniejszym znaczeniu, natomiast w budynkach użytkowych takie cechy jak niepalność materiału mogą decydować o funkcjonalności, a nie tylko estetyce.

Moda na tkaniny

Tkaniny mają bardzo szerokie zastosowanie i to jest fakt, z którym nie należy dyskutować. Moda na wykończenia tkaninowe powraca i wycofuje się, choć zwykle na krótko. Zmienia się też moda sezonowa: inne tkaniny są popularne latem, a inne zimą, stąd konieczność wprowadzenia na rynek dwóch nowych kolekcji w ciągu roku. W obrębie tych kolekcji tkaniny różnią się średnią gramaturą, estetyką, dominującym wzorem i kolorystyką.

  • Zwykle kolekcja letnia obejmuje lżejsze tkaniny, ale duże znaczenie mają też ciężkie tkaniny zaciemniające.
  • Kolekcja zimowa nie jest mniej rozbudowana od letniej, natomiast obejmuje tkaniny o innych walorach użytkowych.
  • Pewne propozycje, choćby tkaniny narzutowe czy trudnopalne, znajdują się w ofercie przez cały rok, a także ich zmiany estetyczne są ograniczone.

Dekoracje tkaninowe: liczy się jakość

Podstawowym kryterium wyboru producenta tkanin powinna być zawsze jakość. Ta jest wprawdzie różna nawet w przypadku różnych kolekcji tej samej marki, jednak liczy się to, że nawet najtańszy segment jest wykonany z włókien o dużej trwałości i dobrze wykończony. Ma to duże znaczenie praktyczne, ponieważ często tkaniny z rodziny Uni są intensywnie eksploatowane, więc ich trwałość musi być duża, a cena – stosunkowo niska. Nie należy sugerować się cenami – przy porównywaniu produktów różnych marek może mieć to sens, natomiast w obrębie jednej marki nie zawsze droższa tkanina będzie trwalsza, jako że ceny zależą od bardzo wielu czynników i choć trwałość jest jednym z nich, to nie zawsze ma decydujące znaczenie.
Dobre jakościowo tkaniny wyróżniają się starannym wykończeniem, wysoką jakością wzoru nanoszonego dowolną techniką, trwałymi barwami i powtarzalnością tych cech nie tylko w obrębie beli, ale wszystkich partii produkcyjnych.

Dodatkowe kryteria wyboru tkanin

Jakość jest najważniejszym argumentem w każdym przypadku. Ważna jest także cena, ale liczą się również inne kryteria doboru tkanin:

  • gramatura (czy grubość materiału pozwala na jego zastosowanie w konkretnym celu);
  • szybkość realizacji zamówienia (niektóre rzadziej kupowane materiały wymagają bardzo długiego czasu oczekiwania);
  • jakość obsługi (tkaniny są z zasady delikatne, więc odpowiednie przygotowanie ich do transportu jest bardzo ważne);
  • rozpiętość oferty producenta (im więcej różnych tkanin oferuje jeden producent, tym łatwiej będzie w przyszłości dokupić wzór korespondujący ze wcześniej posiadanymi).