Projektowanie restauracji

Projektowanie restauracji jest zadaniem, które można powierzyć jedynie najlepszym architektom, a to dlatego, że poza opracowaniem wizerunku lokalu, trzeba także rozważyć wiele aspektów funkcjonalnych, które są w pewien sposób specyficzne wyłącznie, lub prawie wyłącznie, dla restauracji.


Masz pytania? Napisz do nas!

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

telefon: +48 585 859 999Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

Dbamy o każdy szczegół aranżacji restauracji

Dobry wygląd, a zarazem funkcjonalność

W aspekcie wizualnym restauracja musi być przystosowana do oczekiwań klientów. Zwykle inwestor dysponuje już konkretnym planem rozwojowym restauracji, a więc ma przygotowany opis grupy docelowej, co pozwala architektowi wnętrza dobrać w taki sposób materiały wykończeniowe oraz aranżację, aby w pełni realizowała postulat dopasowania do klienteli. Jednak równie ważne jest, aby restauracja spełniała wymogi personelu – projekt wnętrza obejmuje bowiem nie tylko salę jadalną, ale również zaplecze, ladę i wszystkie poboczne pomieszczenia – tylko w ten sposób można zapewnić spójność funkcjonalną.

Oświetlenie i klimat

Jednym z najbardziej istotnych elementów projektu wnętrza restauracji jest zawsze oświetlenie. Musi ono korespondować ze stylem wystroju, ale jednocześnie zapewniać zawsze prawidłową widoczność w każdym miejscu. Ponieważ tego rodzaju instalacje są dość rozległe i wymagają zasilania o odpowiednich parametrach, nie można tutaj bagatelizować kwestii wydajnościowych, dlatego architekci często korzystają ze wsparcia profesjonalistów w zakresie sieci energetycznych, co jest tym korzystniejsze, że zapotrzebowanie na energię elektryczną na zapleczu jest jeszcze dużo większe.

Nagłośnienie i rozchodzenie się dźwięku

Zaraz po oświetleniu w niektórych lokalach pojawia się problem z nagłośnieniem. Dotyczy to szczególnie większych restauracji, w których konieczna jest analiza akustyczna właściwości pomieszczenia i przy każdym planie aranżacji architekt musi również antycypować ewentualne problemy wynikające ze wpływu wywieranego przez określone elementy wystroju wnętrza na sposób rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniach restauracyjnych.

Projekty, które towarzyszą projektowi wizualnemu, nazywa się ogólnie projektami branżowymi. Stworzenie niektórych z nich jest wymagane przepisami, z kolei inne projektuje się wyłącznie ze względów praktycznych. Pracy jest sporo, ponieważ należy przygotować między innymi: projekt instalacji wentylacji, wodociągowej, kanalizacyjnej, SAP, DSO i tryskaczowej. Projekty te wymagają konsultacji ze specjalistami ppoż i SANEPID-em.

Odpowiednie ustawienie instalacji

Każda restauracja jest więc wyzwaniem nie tylko dlatego, że projekt wizualny musi być stworzony od zera (z wyjątkiem sieci restauracji czy kawiarni, gdzie stosuje się albo gotowe projekty, albo tylko dostosowuje je do warunków lokalowych), ale także ze względu na fakt, że istniejące instalacje mogą wymagać modernizacji, a nawet jeśli nie – zwykle potrzeba drobnych przeróbek, takich jak przesunięcia punktów poboru wody lub gniazdek elektrycznych. Konieczne jest także oddzielenie strefy zaplecza od sali restauracyjnej i zapewnienie pracownikom komfortu w strefie socjalnej. Zadań jest więc sporo, a zwykle i przestrzeń, i budżet są czynnikami ograniczającymi swobodę projektantów. Niemniej jednak projektant specjalizujący się w aranżacjach restauracji i obiektów gastronomicznych ma już wiedzę i umiejętności dotyczące radzenia sobie z tego rodzaju problemami.

Restauracje i bary to miejsca szczególne. Z jednej strony są narażone na dość szybkie zużycie wynikające z intensywnej eksploatacji, a z drugiej biada temu z gestorów podobnych obiektów, który zapomni, że atmosfera miejsca to nie tylko menu, ale także wystrój wnętrza. Z tego powodu projektowanie restauracji wygląda nieco inaczej niż w przypadku innych obiektów.

Funkcjonalność zawsze przodem

W każdej restauracji wyróżnia się dwie części: zaplecze oraz salę. Nie zawsze jednak zaplecze jest zupełnie odrębne – czasem klienci mogą podejrzeć pracę kucharzy i to trudniejszy wariant projektowania. W prostszym zaplecze urządza się przede wszystkim funkcjonalnie, estetykę sprowadzając często do poziomu czystości i higieny. Kiedy jednak kuchnia staje się elementem dekoracyjnym, estetykę jej należy zdecydowanie rozwinąć, jednocześnie pamiętając nie tylko o podstawowej funkcjonalności, ale także ograniczeniach wynikających z pewnych przepisów. Sala restauracyjna to już zupełnie inny poziom, bo tutaj nikt nigdy nie zaneguje znaczenia estetycznego, a nie jedynie czystego wnętrza. Estetyka bowiem staje się elementem wizerunkowym i dlatego w projektowaniu restauracji poświęca się jej tak wiele miejsca.

Jak połączyć funkcjonalność i estetykę?

Tworzenie projektu restauracji zaczyna się od stworzenia jej mapy funkcjonalnej, a następnie na to nanosi się zagęszczenie ruchu. To ważne, bo nie można na środku szlaku komunikacyjnego ustawić kolumny tylko ze względów estetycznych. Można natomiast manipulować funkcjonalnymi elementami wyposażenia, czyli na przykład meblami, sposobem wykończenia posadzki oraz ścian czy sufitów. Przeciętny klient czasem nawet nie jest świadomy złożoności prac, jakie musiały zostać wykonane, aby ściany czy sufit wyglądały atrakcyjnie, nie brakuje też takich, którzy w ogóle świadomie nie zwracają uwagi na estetykę. To także dowód na to, że projekt jest dobry, ponieważ oznacza, że wnętrze jest estetycznie spójne.

Oczywiście należy także zwrócić uwagę na miejsca zwykle traktowane p macoszemu, na przykład toalety dla klientów, które przecież są integralną częścią restauracji, a przy projektowaniu bywały jeszcze do niedawna pomijane jako mniej istotne. To niedopuszczalne, ponieważ raz na zawsze zaburza estetyczną jedność lokalu i sprawia, że estetyka ciekawego wykończenia, które jest jednocześnie funkcjonalne, zostaje zakłócona i to w punkcie, którego przygotowanie nie jest ani najtrudniejsze technicznie, ani najdroższe. To, co w projektowaniu restauracji jest najważniejsze to fakt, że wszystkie miejsca są tak samo ważne, a między funkcjonalnością i estetyką musi stale istnieć równowaga.

Chcesz urządzić restaurację, ale nie wiesz jak to zrobić? Sięgnij po pomoc Lux interiors.

Zaprojektowanie i urządzenie restauracji nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób które się na tym kompletnie nie znają. Wiadomo, że jest to miejsce do którego codziennie przychodzi mnóstwo klientów po to, aby zamówić posiłek. Odpowiedni wystrój jest tutaj niezwykle ważny. Przestrzenność w restauracji odgrywa ogromną rolę, ponieważ zachęca klientów, aby weszli do lokalu i poczuli miłą atmosferę. Projektowanie restauracji to nie tylko odpowiednie rozmieszczenie stolików i ułożenie krzeseł. To także dobranie oświetlenia, dodanie różnych akcesoriów, a przede wszystkim dobre urządzenie kuchni, która jest sercem tego lokalu. Nie każdy jednak to potrafi. Co, więc zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy się tym wszystkim zajmą.

Znalezienie odpowiedniej firmy, która projektuje i aranżuje wnętrza restauracji jest znacznie łatwiejsze, niż może się wydawać. Po co daleko szukać, kiedy mamy doskonałą firmę na wyciągnięcie ręki, a jest nią lux interiors. Dla niej jest to zadanie, które wykonuję z ogromną pasją i niesamowitym zaangażowaniem.

Czym zajmuje się firma lux interiors?

Jest to kompleksowa firma świadcząca profesjonalne usługi projektowania i aranżacji wnętrz restauracji oraz innych lokali. Działa na rynku od lat i posiada ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Do każdego projektu podchodzi indywidualnie, biorąc szczególnie pod uwagę preferencję klienta. Urządzanie wnętrz to dla niej czysta przyjemność, ponieważ robi to z pasją i pełnym zaangażowaniem.

Projektowanie i aranżacja wnętrz jest dla niej zadaniem, które musi wykonać dokładnie oraz z precyzją po to, aby klient był zadowolony oraz wszystko wyglądało perfekcyjnie. Lux interiors stawia na jakość, dlatego też jej usługi są wykonywane przez doświadczone osoby z wieloletnim stażem. Ceni sobie dokładność, co do każdego nawet najmniejszego szczegółu.

Projektowanie wnętrz restauracji jest skomplikowanym zadaniem, jednakże firma ta radzi sobie z nim naprawdę doskonale. Jeśli cenisz sobie nowoczesność i funkcjonalność oraz estetykę z pewnością oferta lux interiors przypadnie Ci do gustu.

Projektowanie wnętrz restauracji a aranżacja.

Wiadomo, że te dwie czynności trochę różnią się od siebie, ponieważ projektowanie to zrobienie rysunku, który ukazuje rozmieszczenie poszczególnych mebli oraz wielkości pomieszczenia. Natomiast aranżacja to kompletne urządzenie danego pomieszczenia. Dodanie odpowiednich mebli, oświetlenia oraz dodatków. Osoby, które się na tym nie znają nie powinny się do tego zabierać, ponieważ nie wiedzą jak zapewnić komfort oraz funkcjonalność. Nie znają zasad projektowania danego pomieszczenia, które przecież znacznie różni się od następnego.

Korzystając z usług firmy lux interiors możesz być pewien, że wszystko będzie idealnie zrobione, od samego początku do samego końca.

Postaw na jakość i wykonanie- lux interiors.

Jeśli szukasz doświadczonej firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie w swojej branży, to dobrze trafiłeś. Lux interiors już od lat zajmuje się projektowaniem i aranżacją wnętrz restauracji na najwyższym poziomie. Jej priorytetem jest dokładność oraz precyzją, którą widać w każdym, nawet najbardziej skomplikowanym projekcie. Stara się, aby jej usługi były niezwykle dopracowane. Łączy nowoczesność z funkcjonalnością oraz estetyką. Wie, czym jest styl i umie go wyrazić w każdym pomieszczeniu.

Projektowanie i aranżacja restauracji dla lux interiors jest bardzo łatwym zadaniem, które sprawia jej ogromną przyjemność. Firma ta jest jedną z niewielu, która podchodzi do swojego zadanie z pełnym zaangażowaniem i stara się go wypełnić jak najlepiej tylko potrafi. Umie dobrze zagospodarować każdą, nawet najmniejszą przestrzeń po to, aby zapewnić jak najlepszą funkcjonalność. Restauracja to miejsce, które jest codziennie odwiedzane przez wielu klientów, dlatego też warto zadbać o to, aby panowała w nim miła atmosfera.

Wiadomo, że odpowiednio zaprojektowane i urządzone wnętrze restauracji jest kluczem do sukcesu, ponieważ może to zapewnić większą klientele. Ludzi lubią przychodzić do miejsc, które są ładne i nowoczesne, ponieważ dobrze się w nich czują. Postaw na jakość i doskonałe wykonanie wybierając ofertę firmy lux interiors. Jest ona bardzo korzystna, o czym można się przekonać zapoznając się z nią na stronie firmowej lux interiors.