Zasłony i Firany

Zasłony i firany są prawdopodobnie najpopularniejszymi produktami tkaninowymi. Wykorzystywane są powszechnie zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, biurach, szkołach czy restauracjach. Dekoracje okienne, jakie się z nich tworzy, mogą przyjmować najróżniejsze kształty i być utrzymane w praktycznie dowolnym stylu.


Masz pytania? Napisz do nas!

e-mail: sopot@luxinteriors.com.pl

telefon: +48 585 859 999



Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi, oferty prosimy WYSYŁAĆ wyłącznie drogą mailową.

Oferta zasłon i firan

Zasłony i firany szyte są ze specjalnych typów materiałów. Muszą one być trwałe, odporne na działanie promieni UV i nieblaknące. Wybór tego rodzaju tkanin w popularnych sklepach jest mocno ograniczony, jednak kupując bezpośrednio u producenta lub bezpośredniego dystrybutora, można wybrać jeden z setek wzorów i kolorów.
Zarówno firany, jak i zasłony, są produkowane w różnych wariantach: krótsze, dłuższe, cięższe i grube oraz lżejsze i cieńsze. W zależności od wariantu nie tylko zmienia się ich estetyka, ale także funkcja: lepiej lub gorzej zaciemniają pomieszczenie, a także częsta wpływają na wydajność ogrzewania, jeśli mogą zasłaniać grzejniki. Stąd też wybór firan i zasłon nigdy nie sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii estetycznych.

Mocowania zasłon i firan

Podobnie jak same tkaniny, również sposoby upinania dekoracji okiennych mogą być różne. Najpopularniejsze są:

  • haczyki Microflex do szyn KS i karniszy (również elektrycznych) – opcja stosowana przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej i nowoczesnych biurowcach;
  • koła i tunele do tradycyjnych karniszy – wybierane przez miłośników klasycznego stylu dekoracji wnętrz;
  • taśmy marszczące do szyn KS, z żabkami lub agrafkami – prosty, ale jednocześnie bardzo estetyczny sposób upinania dekoracji, który jest szeroko rozpowszechniony we wnętrzach różnych typów;
  • Systemy Wave na dedykowanych szynach – popularny głównie w nowoczesnych wnętrzach prywatnych, ale nie tylko.

Każde mocowanie może wymagać wprowadzenia pewnych poprawek na tkaninie: przeszycia, wzmocnienia, wszycia dodatkowych elementów do montażu itd. Tego rodzaju prace muszą być wykonane szczególnie dokładnie i profesjonalnie, ponieważ jakakolwiek niedoskonałość będzie nie tylko dobrze widoczna, ale może również drastycznie zmniejszyć trwałość całej tkaniny.

Firany i zasłony do zadań specjalnych

Firany i zasłony nie są jedynie ozdobami. Ważnym kryterium wyboru jest ich planowana funkcja. Bardzo charakterystyczne pod tym względem są na przykład zasłony ogniotrwałe, które stosuje się między innymi w hotelach. Pod względem estetyki wcale nie muszą one bardzo wyraźnie różnić się od klasycznych tkanin, jednak w tym przypadku o wyborze nie decyduje estetyka, ale funkcja. Poza tym do łask dziś wracają ciężkie zasłony zaciemniające, które coraz częściej wygrywają rywalizację z roletami czy żaluzjami, które są może praktyczne, ale nie mają tak znacznego potencjału dekoracyjnego.
Firany także ocenia się pod kątem funkcjonalnym: ich grubość, ciężar, wysokość i sposób zawieszania mają bardzo duże znaczenie dla komfortu, natomiast trudno oceniać je według jakichkolwiek obiektywnych kryteriów. Zwykle ocena w tym zakresie wystawiana jest na podstawie porównania właściwości materiału do oczekiwań i potrzeb konkretnego klienta.

Tkaniny, które nigdy nie znikną

Jakiś czas temu moda na niezasłanianie okien zyskała sobie wielu zwolenników. Dzięki rezygnacji z firan i zasłon można było znacznie zwiększyć ilość wpadającego do pokoju światła, a także optycznie powiększyć pomieszczenie. Ten sam efekt można dziś jednak uzyskać, stosując cienkie, lekkie firanki, które nie tylko nie wpływają znacząco na ilość światła w pokoju, ale jeszcze dodają aranżacji wnętrza specyficznego uroku.
Podobnie rzecz ma się z roletami i żaluzjami – są one nadal popularne, ale we wnętrzach, które wymagają szczególnej oprawy estetycznej najczęściej przegrywają z zasłonami dobranymi odpowiednio pod kątem grubości, koloru i wzoru.

Wzorniki zasłon i firan

Wybór kolorów i wzorów firan oraz zasłon jest olbrzymi. Do dużych sklepów trafia jednak zwykle tylko wąski wycinek portfolio producentów. Dopiero kupując bezpośrednio u producenta, można skorzystać z dowolnego modelu ze wzornika, który czasem liczy znacznie więcej niż 100 typów tkanin. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale także materiałem, z którego są wykonane, bo używa się zarówno włókien naturalnych, jak i syntetycznych oraz mieszanin obu typów. To decyduje o funkcjonalności pewnych rozwiązań, ale także wpływa na walory estetyczne, ponieważ poszczególne tkaniny mogą prezentować się zupełnie inaczej, nawet jeśli wzór na nich naniesiony byłby bliźniaczo podobny.
Przeglądając wzorniki firan i zasłon, dobrze jest od razu przewidzieć konieczność zakupu kilku kompletów. Nie zawsze muszą być one do siebie nawzajem podobne – to kolejna zaleta firan i zasłon, której nie mają żaluzje czy rolety: dekorację można łatwo i często zmienić, nie dopłacając do tych modyfikacji zbyt wiele, ponieważ wszystko można zrobić dzięki kilku kupionym na samym początku firanom i zasłonom.