Wenecki

Styl wenecki jest jednym z najbardziej wysublimowanych i eleganckich, jakie można znaleźć w katalogach aranżacji wnętrz. Aby jednak osiągnąć taki efekt, potrzeba niemałej wprawy, jako że niewielka przesada może spowodować, że zamiast dopracowanego, bogatego wnętrza, uzyska się efekt przerysowany i karykaturalny, a na to w żadnym razie nie można sobie pozwolić.


Stiuki weneckie

Stiuk wenecki swoją nazwę zawdzięcza właśnie temu, że jest skojarzony już na stałe ze stylem weneckim. Choć sam stiuk można zastosować także w innych aranżacjach, nie można go nie użyć w weneckim wnętrzu. Mówiąc zaś o stiuku, ma się na myśli bardzo specyficzny tynk, który powstaje ze starannie dobranej mieszanki wapienia i piasku, a także pigmentów i uszlachetniaczy. Wikipedia podaje, że jest łatwy w formowaniu – to jednak nieprawda. Jest plastyczny i poddaje się formowaniu, to tak, ale niełatwo jest uzyskać równą i specyficznie połyskującą powierzchnię z materiału, który tak szybko tężeje. Warto też dodać, że tylko w przypadku stiuków taki efekt uzyskuje się zupełnie bez wosków i lakierów.

Szkło

Szkło we wnętrzach weneckich stanowi podstawę dekoracji i wyposażenia. Może to być szkło weneckie, czyli lustra pozwalające patrzeć tylko w jedną stronę, a także szkło barwne, również mieniące się tęczowo. Wykonuje się z niego ramy luster, dekoracje ścienne, dodatki do wnętrz, naczynia i wiele, wiele innych przedmiotów. W każdym wnętrzu weneckim szkło musi być wyraźnie wyeksponowane, ale przede wszystkim musi być krystalicznie czyste. Nieskazitelna jakość każdego szklanego detalu była dawniej właściwa tylko dla najbogatszych i najbardziej reprezentacyjnych wnętrz. W stylu weneckim należy uznać ją za najbardziej podstawowy wymóg estetyczny.

Tkaniny w wielu miejscach

Styl wenecki chętnie korzysta z delikatnych, kosztownych tkanin. Specyficzne są dla niego adamaszki, czyli tkaniny dwustronne, często wykonywane z jedwabiu najwyższej jakości. Całości dopełniają dywany, ale nie tylko te z dobrej wełny, ale także z jedwabiu. Dziś te ostatnie z powodów praktycznych są stosowane nieco rzadziej, natomiast w najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych wnętrzach mimo wszystko powinny się pojawiać. Można również pokusić się o umieszczenie na oknach ciężkich kotar i tutaj zamiast klasycznych tkanin dopuszcza się użycie ozdobnych, świetnie wyprawionych skór, aczkolwiek nie jest to posunięcie, które byłoby w pełni zgodne z założeniami najbardziej klasycznego stylu weneckiego.

Kolorowa dekoracja

Styl wenecki – poza elementami szklanymi – raczej nie korzysta z przesadnie rozbudowanych form. Generalnie jest to koncepcja aranżacyjna, a której większe znaczenie zyskuje światło, a to dlatego, że bez niego niemożliwe byłoby uzyskanie połysku na stiukach, tęczowych efektów na szkle z Murano, a także podkreślenie wartości kolorowych dodatków. Styl wenecki bowiem wprawdzie korzysta z jasnego tła, ale na nim umieszcza się wyraziste, intensywnie barwione elementy: od tapicerowanych mebli, po niektóre mniejsze dodatki i wzory dekoracyjne na tkaninach oraz same tkaniny. Krwista czerwień, soczysta zieleń, głęboka ultramaryna, a także złoto i srebro świetnie prezentują się w zdecydowanej większości wnętrz weneckich, natomiast warto mieć też na uwadze fakt, że zwykle dekoracja w tym stylu jest dość ciężka, a więc przy tworzeniu kompozycji kolorystycznej trzeba zachować umiar, aby nie przesunąć wyniku w stronę przesadnie pstrokatej czy kiczowatej aranżacji.