W portfolio każdego znakomitego projektanta wnętrz znajdują się projekty, które na pierwszy rzut oka są całkowicie przeciętne. Jednobarwne ściany, proste wnętrza, raczej nieurządzone przesadnie bogato, z wykorzystaniem klasycznych, żeby nie powiedzieć, że pospolitych materiałów.
W wielu wnętrzach przepych byłby po prostu nie na miejscu. Ekskluzywne wnętrza nie zawsze muszą być bogato ornamentowane, nie są też zarezerwowane dla inwestorów o najzasobniejszym portfelu. Dziś wnętrza projektowane przez najbardziej znanych aranżerów i wykonywane przez wyspecjalizowane ekipy remontowe są również sposobem obniżania kosztów eksploatacyjnych.
Jak to możliwe? To proste. Zastosowanie lepszych materiałów i technik wykończeniowych powoduje, że aranżacje są trwalsze. Dlatego często zmiany w stosunku do pierwotnego wyglądu pomieszczeń nie są znaczne: zamiast zwykłej farby, dekoracyjna z brokatem, ale dodatkowo zabezpieczona warstwą bezbarwną, dzięki której powłoka prawie się nie brudzi, a jeśli już, to i tak łatwo ją umyć. Zamiast paneli – parkiet, ponieważ nie ma mowy, żeby uległ uszkodzeniu po rozlaniu szklanki wody, a czas jego ścierania jest nieporównywalnie dłuższy. Równie ważne jest to, że profesjonalnie przygotowane aranżacje to często nie tylko wykończenie, ale również rozwiązanie wielu problemów funkcjonalnych. Autor projektu może zasugerować na przykład przesunięcie punktów świetlnych, przyłączy wodnych itd., a wszystko po to, żeby – nawet bez wyraźnej poprawy strony wizualnej, zwiększyć funkcjonalność każdego pomieszczenia.
Luksus we wnętrzu to dziś nie tylko niezwykłe czy kosztowne materiały wykończeniowe, ale przede wszystkim zdecydowanie bardziej przemyślane i dopracowane projekty, w których elementem centralnym jest codzienność – to, w jaki sposób inwestor będzie z danego pomieszczenia korzystał, czego od niego oczekuje i jakie cechy będą tu najważniejsze. Nie zawsze wyrazem luksusu jest blichtr – czasem to po prostu zdecydowanie większy komfort.
Taka jest tajemnica niektórych zwykłych nie-zwykłych projektów wnętrz. Przeglądając portfolio projektantów, proszę zwrócić uwagę na te niepozorne projekty, ponieważ niekiedy to właśnie one są miarą mistrzostwa aranżera.