Luksusowe wnętrza projektuje się z wielu różnych powodów. Bardzo często przecież takie ekskluzywne projekty zamawiają inwestorzy, którzy wcale nie mają zbyt dużego budżetu, musi więc istnieć jakiś racjonalny powód, dla którego chcą wydać więcej, niż to pozornie konieczne, aby uzyskać lepszy efekt. Wspólnie zastanówmy się, dlaczego warto inwestować w prestiżowe wnętrza.
Wnętrza prywatne
Spora część osób, które decydują się na zamówienie projektu luksusowego wnętrza to inwestorzy indywidualni. Dla nich najważniejsza jest zwykle trwałość. Prawda jest taka, że podstawowe materiały wykończeniowe nawet przy niezbyt intensywnej eksploatacji rzadko wytrzymują kilka lat – farby są brudne po kilku miesiącach, a mimo że były opisane jako zmywalne, nie można już z nich brudu usunąć, płytki się odbarwiają, a listwy przypodłogowe kruszeją. Inwestycja w luksusowe wnętrze podnosi wprawdzie koszt remontu, ale dzięki temu przez bardzo długi czas można uniknąć różnego rodzaju poprawek – zdecydowanie trwalsze materiały wykończeniowe, lepsza chemia budowlana, a przede wszystkim projekt, który jest przygotowany tak, aby zapewnić najlepszą żywotność wykończenia przy danych warunkach eksploatacji to olbrzymi plus.
Projekt, który spełnia wymagania indywidualne
W przypadku wnętrz użytkowych, np. sklepów czy gabinetów lekarskich, są pewne pisane i niepisane normy, do których stosują się projektanci przygotowujący plany aranżacji. W przypadku inwestorów prywatnych bardzo często nie ma możliwości odwołania się do takich norm czy standardowych rozwiązań choćby w zakresie podstawowej funkcjonalności. To sprawia, że samodzielne zaprojektowanie takiej przestrzeni jest dość trudne i podstawowe materiały przynajmniej w niektórych przypadkach na niewiele się zdadzą. Zadaniem projektantów wnętrz, którzy pracują nad projektami dla inwestorów indywidualnych, jest przede wszystkim dostosowanie aranżacji do specyficznych potrzeb klienta.
Funkcja określa projekt
Specyfika projektów dla inwestorów prywatnych wynika z różnic w użytkowaniu pomieszczeń. Można bowiem założyć, że już w gabinecie lekarskim, niezależnie od specjalności lekarza, sposób użytkowania gabinetu będzie podobny, tak samo będą prezentowały się też sposoby wykorzystania restauracyjnych sal jadalnych, ale sposób eksploatacji wnętrz mieszkalnych jest zawsze pewną zagadką. Dlaczego? Dlatego, że niektóre są eksploatowane intensywniej od innych, czasem mieszkańcy mają zwyczaj niezdejmowania obuwia, zażywania bardzo długich kąpieli albo spożywania posiłku nie w jadalni, ale na przykład w sypialni – wolność wyboru sprawia, że projektant musi wybiegać myślami w przyszłość, tworząc aranżacje nieco na wyrost, aby w każdym calu spełniły one oczekiwania przyszłych użytkowników.