Calce Marmorino – trawertyn z pacy

Trawertyn egipski strukturalny

Calce Marmorino – trawertyn z pacy

Jedną z możliwych form nakładania tynku strukturalnego tynku Calce Marmorino jest efekt trawertynu z pacy. Jest to prosta, gładka, bardzo przyjemna w odbiorze powierzchnia połyskująca bardzo delikatnie lub – po odpowiedniej obróbce w systemie – nieco mocniej (półmat). Efekt uzyskuje się na powierzchni Calce Marmorino – jednego z najszlachetniejszych tynków na bazie wapna gaszonego Wizualnie efekt będzie zależny od dokładnej techniki nakładania – mimo przestrzegania tej samej instrukcji, istnieją pewne rozbieżności w poszczególnych adaptacjach, natomiast co do zasady efekt trawertynu z pacy polega na wytworzeniu kontrastowych smug na tynkowanej powierzchni oraz charakterystycznych przejść tonalnych między poszczególnymi barwami.

Nakładanie trawertynu z pacy nie wydaje się trudne, ale szczególnie wtedy, kiedy do wykończenia w ten sposób jest przeznaczona większa powierzchnia, trudno uzyskać idealny efekt pracując w pojedynkę, szczególnie jeśli wykonawcy brakuje doświadczenia w podobnych realizacjach. Tynk Calce Marmorino wymaga umiejętności obchodzenia się z nim, ponieważ jest materiałem podlegającym różnorodnemu formowaniu i trzeba zawsze mieć świadomość skutków doboru np. niewłaściwej metody nanoszenia.

Efekt trawertynu z pacy nadaje wnętrzu wyrazu klasycznej elegancji. Jest to jeden z podstawowych i klasycznych efektów, natomiast możliwość późniejszej barwnej impregnacji sprawia, że dziś równie często stosowany jest w pomieszczeniach nowoczesnych, co klasycznych. Jego uniwersalność wpływa też na fakt, że wzór ten spotkać można praktycznie we wszystkich typach pomieszczeń i to zarówno w domach czy mieszkaniach, jak również w biurowcach, hotelach czy restauracjach.

Trawertyn z pacy – gdzie zastosować ten efekt?

 • Efekt trawertynu z pacy doskonale prezentuje się jako wykończenie kominków. Klasyczna elegancja kominka świetnie współgra z inspirowanym antykiem wzorem trawertynowego tynku. Ciepła i przyjemna w odbiorze tekstura wykończenia również jest w tym przypadku atutem.
 • Przedpokoje wykończone trawertynem są doskonale odporne na zabrudzenia, a ponadto, przy właściwym doborze kolorów impregnatu, można je optycznie powiększyć i nieco podnieść ich temperaturę subiektywną. Tego rodzaju wykończenie szczególnie wysoko cenione jest w lobby hotelowych i restauracjach, w których, podobnie jak w korytarzach czy przedpokojach, często panuje spory ruch.
 • Kuchnie wykończone trawertynem nabierają antycznej urody, stają się niemal miejscem, w którym powinno zapłonąć domowe ognisko. Poza tym warto podkreślić, że trawertyn z pacy to efekt, który także gwarantuje pełną przepuszczalność pary wodnej przez ścianę.
 • Bonie, czyli fragmenty elewacji stylizowane na kamienie wykonuje się rozmaitymi technikami, ale jeśli inwestor życzy sobie uzyskać efekt polerowanego trawertynu, to trudno o lepszy wybór niż trawertyn z pacy Calce Marmorino.

Dlaczego właśnie trawertyn z pacy Calce Marmorino?

Tynki Calce Marmorino to produkty całkowicie naturalne, a więc przyjazne środowisku. Mają one także wiele pozytywnych cech pod względem funkcjonalnym.

 • Duża przyczepność ułatwia nakładanie.
 • Paroprzepuszczalność umożliwia wentylację ścian i utrudnia powstawanie ognisk pleśni.
 • Wysokie pH zapobiega powstawaniu ognisk pleśni i kolonii innych mikroorganizmów.
 • Pełna odporność na zmywanie i szorowanie oznacza, że czyszczenie elewacji i wnętrz jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.

Jak uzyskać efekt trawertynu z pacy?

 • Pierwszym krokiem jest przygotowanie do nałożenia Calce Marmorino, a to oznacza konieczność dokładnego zagruntowania powierzchni i pokrycia jej podkładem kwarcowym na bazie tynku Bucciato. Te dwie warstwy wzmacniają podłoże i jeszcze bardziej zwiększają przyczepność właściwych warstw tynku Calce Marmorino.
 • Warstwa strukturalna tynku Calce Marmorino może być nanoszona dopiero na całkowicie wysuszone podłoże. Pierwszym etapem jest nałożenie cienkiej warstwy tynku na ścianę za pomocą pacy INOX i jej równomierne rozprowadzenie. W dalszej kolejności należy przyłożoną do masy pacą przetrzeć powierzchnię w tym samym kierunku, w którym była nakładana masa. Ostatecznie masę wygładza się po kolejnych piętnastu minutach.
 • Powierzchnię tynku należy teraz zagruntować. Używa się do tego rozcieńczonej farby Lumicca Incolore w odpowiednim rozcieńczeniu, nanosząc grunt równolegle z powstałym na ścianie wzorem. Ostatnim etapem przygotowania powierzchni jest jej impregnacja transparentną lub barwioną farbą Lumicca Incolore w dużym rozcieńczeniu. Do impregnacji należy użyć pędzla lub posłużyć się euromalem.

[show_gallery images_in_a_row=”4″ galleryid=”110″][/show_gallery]

Lux Interiors logo

O nas

LuxInteriors jest firmą, która zajmuje się tworzeniem ciekawych aranżacji wnętrz, a zarazem posiadającą szeroko rozbudowaną ofertę produktową - począwszy od wyposażenia łazienek, poprzez tapety, tynki i farby, a kończąc na płytkach. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Skontaktuj się:

sopot@luxinteriors.com.pl
+48 585 859 999

Prosimy NIE DZWONIĆ z ofertami handlowymi
Oferty prosimy WYSYŁAĆ na adres

Goto Top