Crackle
Crackle to nazwa różnych technik, których celem ma być uzyskanie efektu spękanej powierzchni. Metody te znalazły szerokie zastosowanie w sztuce, ale także w aranżacji wnętrz, ponieważ używając odpowiednich preparatów można uzyskać efekt crackle na praktycznie dowolnej powierzchni, co dotyczy także ścian, sufitów czy mniejszych elementów architektonicznych.
Typowym zastosowaniem preparatów do spękań jest użycie go do nadawania elementom sztucznie starego wyglądu i trzeba przyznać, że cel ten stosunkowo łatwo jest osiągnąć. Ważne jednak jest zachowanie odpowiedniej techniki. Liczy się nie tylko dobór odpowiednich preparatów i kontrastowych kolorów. Ważne jest, aby warstwom preparatów pozwolić wyschnąć, a kolejne warstwy nanosić w odpowiednim kierunku, ponieważ tylko wtedy ma się kontrolę nad wielkością powstających „fragmentów” oraz całościowym wyglądem elementu. W przypadku aranżacji wnętrz obowiązują dokładnie te same zasady, choć skala najczęściej jest inna niż w sztuce zdobniczej.
Efekt crackle można wykorzystać do wykończenia każdego wnętrza, zarówno na niewielkiej, jak i całkiem sporej powierzchni. Bardzo ważne jest, aby barwy farb dobrać tak, żeby były dobrze widoczne, ponieważ nawet na oddalonych od siebie odcieniach z tej samej części palety efekt może nie być zbyt dobrze widoczny. Powierzchnie, do których wykończenia użyto efektu crackle można twórczo wykorzystać jako samodzielny element aranżacji lub część bardziej skomplikowanego zestawienia elementów. Dowolność kolorystyczna oraz spore możliwości, jeśli chodzi o wzbogacenie tej techniki są dodatkowymi atutami.
Dlaczego crackle?
– Preparaty do spękań są gotowymi, łatwymi do aplikacji materiałami wodorozcieńczalnymi. Oznacza to, że nie tylko łatwo jest samodzielnie uzyskać podobny efekt, ale nawet czyszczenie użytych narzędzi nie będzie przedstawiało żadnego problemu.
– Spękania dobrze prezentują się zarówno w dużej, jak i niewielkiej skali, więc można zastosować je do dowolnej powierzchni, przy czym dodatkowo można, manipulując kierunkiem malowania, wybierać między dużymi, a małymi spękaniami.
– Efekt spękań można uzyskać na każdej powierzchni. Sam preparat nakłada się bowiem dopiero na warstwę podkładowego koloru farby, zatem nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych operacji, poza wstępnym malowaniem. Preparat do spękań ma dobrą przyczepność, sam w sobie jest bezbarwny i lekki oraz wydajny.
– Mimo że jest to dość znany efekt, w aranżacji wnętrz wciąż wykorzystuje się go rzadko albo tylko w konwencjonalnych połączeniach kolorystycznych. Ponieważ w tym przypadku liczą się pełne palety barw farb, których się przy okazji używa, możliwości stworzenia własnej konwencji kolorystycznej są naprawdę olbrzymie.
Co dekorować z wykorzystaniem preparatu do spękań?
Crackle doskonale nadaje się do zdobienia zarówno dużych, jak i małych powierzchni, co daje spore pole manewru przy wykonywaniu aranżacji. Katalog pomysłów na wykorzystanie crackle jest zawsze otwarty:
– drobne elementy można pomalować w taki sposób, aby stanowiły element większej całości, np. uzyskać spękania tylko na tym fragmencie ściany, który będzie tłem dla ekspozycji rzeźb lub obrazów;
– całą ścianę także można pokryć spękaniami, uzyskując ciekawy wizualnie efekt obsypującej się farby. Uzyskane spękania są dość trwałe, więc tak naprawdę oczywiście nic nie będzie odpadało, ale liczy się uzyskany efekt, który będzie tym lepszy, im większe uda się uzyskać spękania;
– preparat do spękań można wykorzystać, aby sztucznie postarzać na przykład gipsowe sztukaterie. W tym celu trzeba tylko dobrać odpowiednie kolory, aby uzyskać złudzenie łuszczącej się farby. Tak naprawdę efekt podobny można uzyskać na dowolnym przedmiocie, który można pomalować farbą bazową.
Jak uzyskać piękne spękania?
Aby zapewnić odpowiednią trwałość podłoża, należy je zagruntować gruntem kwarcowym. Na wyschnięty grunt nakłada się farbę z rodziny Murimal 200 lub Ekorsil, a w razie potrzeby nałożyć również drugą warstwę, choć nie jest to konieczne: w kolorze farby podkładowej będą tylko „pęknięcia”. Na wyschnięta farbę nakłada się preparat do spękań, a po jego wysuszeniu warstwę farby w kolorze kontrastowym do podkładowej. Na powierzchni preparatu do spękań farba będzie wysychała, tworząc charakterystyczne „plamy” – kolor ostatniej warstwy będzie dominujący.
Aby spękania były maksymalnie wyraźne, ostatnią warstwę farby nałożyć jednym, zdecydowanym ruchem. Każda następna poprawka powoduje, że zwiększa się szansa na zamalowanie powstających pęknięć, które nie muszą być widoczne bezpośrednio po nałożeniu farby, ale będą pojawiały się wraz z jej wysychaniem.
[show_gallery images_in_a_row=”4″ galleryid=”192″][/show_gallery]